Genel Liselere e-Kayıt Meslek Liselerine e-Kayıt Nasıl Yapılır?

2009-2010 eğitim-öğretim yılı kayıt başvuruları, internet üzerinden yapılacak. Ekayıt başvuruları ilköğretimde 1 Haziran, liselerde 1 Ağustos 2009 tarihinde başlayacak. İnternet üzerinden okula kayıt uygulaması, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre öğrencilerin, velilerin ikametlerine en yakın okullara yerleştirilmesini esas alıyor.  Bu çerçevede veliler, internet aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığı‘nın web sitesinden form doldurarak kayıt başvurusu yapabiliyor. e-kayıt nasıl yapılır? ekayıt nasıl yapılır? lise e-kayıt, meslek lisesi e-kayıt ekayıt internet üzerinden liseye kayıt nasıl yapılır?

Genel Liselere e-Kayıt Nasıl Yapılır? Meslek Liselerine e-Kayıt Nasıl Yapılır?

Ortaöğretim okullarına yapılacak olan e-Kayıt işlemi;

a. Genel Liselere e-Kayıt,

b. Meslek Liselerine e-Kayıt olmak üzere iki şekilde yapılacaktır. Bu dokümanda genel liselere kayıt işlemi anlatılacaktır.

e-kayit

1. Genel Liseye kayıt yaptırmak isteyen öğrenci velisi evine en yakın genel lise müdürlüğüne başvuracaktır.

2. Okulda, velinin adresini http://tuik.gov.tr/ internet sitesine girerek kontrol edilecektir. Veli ikamet adresi, İl ve İlçe Öğrenci Yerleştirme Komisyonunca okulunuzla ilişkilendirildiyse, aday kayıt işlemi başlatılacaktır. Değilse veli, ilgili okul müdürlüğüne yönlendirilecektir.

3. Öğrenci ya meslek lisesi ya da genel lise tercihi yapabilecektir. Her ikisine de aynı anda başvuru yapamayacaktır. Meslek liselerine yapılacak başvuru için aday 10 tane tercih girebilecektir. Meslek liselerine e-Kayıt ayrı bir doküman olarak anlatılacaktır.

4. Okul müdürlüğü öğrencinin ikamet adresinin kendi sınırları içinde olduğunu gördükten sonra e-okul kullanıcı kodu ve şifresiyle sisteme giriş yapacaktır.

5. Okul müdürlüğü e-okul sistemi kullanıcı kodu ve şifresi ile sisteme giriş yaptığında karşısına “Ortaöğretim e-Kayıt” bölümü çıkar. 16 il milli eğitim müdürlüğündeki metropol ilçeleri ve sınavsız öğrenci alan okul türleri dışındaki okullar için bu bölüme giriş kısıtlanmıştır.

6. “Kontenjan Giriş” bölümünden okula, 2007-2008 öğretim yılında alınacak öğrenci sayısı girilecektir. Okula yapılan başvurunun kontenjandan fazla olması durumunda, Öğrenci Yerleştirme Komisyonu, kayıt bölgesinde yeniden düzenleme yaparak öğrencileri adreslerine göre farklı okullara yönlendirebileceklerdir.

7. Kontenjan girişi yapılmışsa, “Aday Kayıt” ekranına geçilmelidir. Aday kayıt ekranında daha önceden yapılmış kayıtlar varsa listelenecektir.

8. Adayın T.C. Kimlik No ya da yabancı uyrukluysa Geçici Kimlik No işaretli alana yazılır. Girilen numarayla e-Okul sisteminde kayıtlı 8. sınıf öğrencisi olup olmadığının kontrol edilmesi için yanda bulunan butona tıklanır. Eğer öğrenci kimlik numarasıyla e-Okul sisteminde kayıtlı 8. sınıf öğrencisi değilse aşağıdaki mesaj alınır. Kaydı yapılacak öğrencilerin sistemde mutlaka bilgilerinin olması gerekir. Bilgisi olmayan, herhangi bir okulda kayıtlı bulunmayan öğrenciler durumlarının incelenmesi için öğrenci yerleştirme komisyonlarına yönlendirilir.

9. Öğrenci velisinin bilgileri de aynı şekilde MERNİS sisteminden kontrol edilerek alınacaktır. Veli T.C. Kimlik No alanına velisinin T.C. Kimlik numarası yazıldıktan sonra yandaki butona basılır.

10. Telefon ve Adres bilgileri zorunlu alanlardır. Mutlaka girilmesi gerekir. Adres alanı içinde uyarıda görülen karakterlerden birisi bulunmamalıdır.

11. Tüm bilgiler girildikten sonra Kaydet simgesine tıklanmalıdır. Bundan sonra öğrencinin işlemi tamamlanmıştır. Yeni bir öğrenci için işlem yapılmak istendiğinde araç çubuğunun en başındaki Yeni simgesine tıklanmalıdır.

HERHANGİ BİR OKULA ADAY KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİ, ADAY KAYIT İŞLEMİNİ İPTAL ETTİRMEDEN BAŞKA BİR OKULA KAYIT YAPTIRAMAZ.

GENEL LİSE TERCİHİ YAPTIYSA MESLEK LİSESİ TERCİHİ DE YAPAMAZ.

Yorum yapın

Genel Liselere e-Kayıt Meslek Liselerine e-Kayıt Nasıl Yapılır?” üzerine 129 yorum

 1. arkadaşlar şu anda e-okul a girince ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA GEÇİŞ SİSTEMİ (OGES) ÖN KAYIT İLE ÖĞRENCİ ALAN OKULLAR TERCİH BAŞVURUSU giriş işlemleri yazıyor.buraya kıyıdımı yaptırınca şimdi kayıt olduğum okuldaki kayıt hakkım siliniyor mu? bu ön kayıt diyorlar.bir bilginiz varsa lütfen yardımcı olunuz.TEŞEKKÜRLER

 2. Arkadaslar bır tercih hakkı daha yayınlandı yalnız yapamıyorum sıte acılmıyor neden

 3. yaa arkadaşlar ben e kayıt sitmin den başvuru yaptım. ama sonuçlar ne zaman açıklanacak bilmiyorum bilen varsa ne olur söylesin

 4. arkadaşlar bende dün son dakkalarda öğrendim eğer bilgileri girdikten sonra giriş deyince açılmaz ve giriş kodunu verdiği ver boş çıkarsa yani şu morumsu olan 4 hanelikod.ozaman bide explorer ile deneyin ben öyle girdim

 5. melih bey meslek liselerine kayıt yaptırdım bugun belli oluyor galiba nerden ögrenebilirim link verirmisiniz . teşekkürler

 6. https://eokul.meb.gov.tr/OrtaOgretimKayit/OKA06001.aspx
  önce burdan hangi liseye gitmek istiyorsanız yerini seçin ve çıkan listeden kodunu bir yere yazın
  ——
  https://eokul.meb.gov.tr/OrtaOgretimKayit/OKA00004.aspx
  sonra burdan giriş yapın.(daha önce kayıt yaptırmadıysanız güvenlik no boş olacak.numaranızın önüne de 2011 ekleyin), çıkan sayfada kodu girin ve ekleye basın.

  okulları ekledikden sonra üstteki disket simgesini tıklayın ve listenizi kaydedin. daha sonra yazıcı simgesini tıklayıp yazdırın.. güvenlik no yazar onu da kaybetmeyin..

 7. ya arkadaşlar ben daha kayıt olamadım ben meslek lisesi tercih edicem ama nereden kayıt yaıpılıyo link atabilirmisiniz?

 8. sana başvuru yaptıgında kayıt kagıdı verilir orADADA VAR GÜVENLİK KODU ODUR İSTENEN

 9. arkadaşlar bn 1 ağustosta meslek l,iseleri için 10 tercih yaptım ne zman açıklancaığı biln varmı bide bu bunların sonucunu bklerken düz liselerin kontenjanları dolmazmı lütfen bilen varsa yardım etsin.

 10. ya arkadaşlar ben siteye giriyorum fakat giriş kodunu yazdıktan sonra bidaha giriş kodu geliyo oray lütfen yardımcı olurmusunuz?