Genel Liselere e-Kayıt Meslek Liselerine e-Kayıt Nasıl Yapılır?

2009-2010 eğitim-öğretim yılı kayıt başvuruları, internet üzerinden yapılacak. Ekayıt başvuruları ilköğretimde 1 Haziran, liselerde 1 Ağustos 2009 tarihinde başlayacak. İnternet üzerinden okula kayıt uygulaması, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre öğrencilerin, velilerin ikametlerine en yakın okullara yerleştirilmesini esas alıyor.  Bu çerçevede veliler, internet aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığı‘nın web sitesinden form doldurarak kayıt başvurusu yapabiliyor. e-kayıt nasıl yapılır? ekayıt nasıl yapılır? lise e-kayıt, meslek lisesi e-kayıt ekayıt internet üzerinden liseye kayıt nasıl yapılır?

Genel Liselere e-Kayıt Nasıl Yapılır? Meslek Liselerine e-Kayıt Nasıl Yapılır?

Ortaöğretim okullarına yapılacak olan e-Kayıt işlemi;

a. Genel Liselere e-Kayıt,

b. Meslek Liselerine e-Kayıt olmak üzere iki şekilde yapılacaktır. Bu dokümanda genel liselere kayıt işlemi anlatılacaktır.

e-kayit

1. Genel Liseye kayıt yaptırmak isteyen öğrenci velisi evine en yakın genel lise müdürlüğüne başvuracaktır.

2. Okulda, velinin adresini http://tuik.gov.tr/ internet sitesine girerek kontrol edilecektir. Veli ikamet adresi, İl ve İlçe Öğrenci Yerleştirme Komisyonunca okulunuzla ilişkilendirildiyse, aday kayıt işlemi başlatılacaktır. Değilse veli, ilgili okul müdürlüğüne yönlendirilecektir.

3. Öğrenci ya meslek lisesi ya da genel lise tercihi yapabilecektir. Her ikisine de aynı anda başvuru yapamayacaktır. Meslek liselerine yapılacak başvuru için aday 10 tane tercih girebilecektir. Meslek liselerine e-Kayıt ayrı bir doküman olarak anlatılacaktır.

4. Okul müdürlüğü öğrencinin ikamet adresinin kendi sınırları içinde olduğunu gördükten sonra e-okul kullanıcı kodu ve şifresiyle sisteme giriş yapacaktır.

5. Okul müdürlüğü e-okul sistemi kullanıcı kodu ve şifresi ile sisteme giriş yaptığında karşısına “Ortaöğretim e-Kayıt” bölümü çıkar. 16 il milli eğitim müdürlüğündeki metropol ilçeleri ve sınavsız öğrenci alan okul türleri dışındaki okullar için bu bölüme giriş kısıtlanmıştır.

6. “Kontenjan Giriş” bölümünden okula, 2007-2008 öğretim yılında alınacak öğrenci sayısı girilecektir. Okula yapılan başvurunun kontenjandan fazla olması durumunda, Öğrenci Yerleştirme Komisyonu, kayıt bölgesinde yeniden düzenleme yaparak öğrencileri adreslerine göre farklı okullara yönlendirebileceklerdir.

7. Kontenjan girişi yapılmışsa, “Aday Kayıt” ekranına geçilmelidir. Aday kayıt ekranında daha önceden yapılmış kayıtlar varsa listelenecektir.

8. Adayın T.C. Kimlik No ya da yabancı uyrukluysa Geçici Kimlik No işaretli alana yazılır. Girilen numarayla e-Okul sisteminde kayıtlı 8. sınıf öğrencisi olup olmadığının kontrol edilmesi için yanda bulunan butona tıklanır. Eğer öğrenci kimlik numarasıyla e-Okul sisteminde kayıtlı 8. sınıf öğrencisi değilse aşağıdaki mesaj alınır. Kaydı yapılacak öğrencilerin sistemde mutlaka bilgilerinin olması gerekir. Bilgisi olmayan, herhangi bir okulda kayıtlı bulunmayan öğrenciler durumlarının incelenmesi için öğrenci yerleştirme komisyonlarına yönlendirilir.

9. Öğrenci velisinin bilgileri de aynı şekilde MERNİS sisteminden kontrol edilerek alınacaktır. Veli T.C. Kimlik No alanına velisinin T.C. Kimlik numarası yazıldıktan sonra yandaki butona basılır.

10. Telefon ve Adres bilgileri zorunlu alanlardır. Mutlaka girilmesi gerekir. Adres alanı içinde uyarıda görülen karakterlerden birisi bulunmamalıdır.

11. Tüm bilgiler girildikten sonra Kaydet simgesine tıklanmalıdır. Bundan sonra öğrencinin işlemi tamamlanmıştır. Yeni bir öğrenci için işlem yapılmak istendiğinde araç çubuğunun en başındaki Yeni simgesine tıklanmalıdır.

HERHANGİ BİR OKULA ADAY KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİ, ADAY KAYIT İŞLEMİNİ İPTAL ETTİRMEDEN BAŞKA BİR OKULA KAYIT YAPTIRAMAZ.

GENEL LİSE TERCİHİ YAPTIYSA MESLEK LİSESİ TERCİHİ DE YAPAMAZ.

Yorum yapın

Genel Liselere e-Kayıt Meslek Liselerine e-Kayıt Nasıl Yapılır?” üzerine 129 yorum

  1. 2012 Yılı Meslek Liselerine E-kayıt Sonuçları bu siteden sınavsız alan lise sonuclarınızi ogrenebilirsiniz ben sonucumu ogrendim

  2. internet üzerinden lise kayıtları nasıl yapılıyorr ??? Lütfen yardım edin yaa 🙁