Ericsson saniyede 0,5 Gbpsden daha yüksek hızda veri transferi yapmayı başardı

Ericsson, VDSL2 tabanlı teknoloji ile 0,5 Gbps’den daha yüksek veri transferi hızına ulaşmayı başardı. Dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan bu hız, operatörlerin yüksek veri hacmiyle çalışan bireysel ve kurumsal kullanıcılara düşük maliyetli, yüksek performanslı ve kapsama alanı geniş bağlantı sunmalarına olanak sağlayacak.

ericssonEricsson’un bükümlü bakır kablo çiftleri üzerinden saniyede 0,5 Gb’dan daha yüksek veri transfer hızı elde ettiği uygulamada, DSL’de hat bağlamak (line bonding) ve crosstalk*’u (etkileşimi) engellemek için “VektörizeVDSL2 olarak da bilinen son teknolojiden yararlanıldı. Bu teknoloji, yüksek trafik kullanımı için fiber ve son kademe bakır bağlantıları birleştiren fiber uzantıları için en uygun çözüm olarak öne çıkıyor.

Mevcut bakır hatlar üzerinden daha önce erişilemeyen hızlar sunan VDSL2 tabanlı bu teknoloji, operatörlerin müşterilerine IPTV gibi genişbant hizmetleri sağlamaları için yeni bir fırsat sunuyor. Bu teknoloji sayesinde, operatörler fiber erişim ağlarını bakır erişimi ile diledikleri her yere ulaştırabilecek ve mevcut altyapılarının yeniden kullanımını maksimum seviyeye ulaştırabilecekler. Böylece artık çok daha fazla kullanıcı HDTV ve isteğe bağlı video (video on demand) gibi gerçek genişbant uygulamalarından yararlanabilecek.

Ericsson’un yeni teknolojisi, mevcut bakır altyapının baz istasyonları için de bir taşıma şebekesi olarak kullanılabilmesini de sağlıyor. Bu gelişme, HSPA ve LTE tabanlı yüksek hızlı mobil genişbant hizmetlerinin pazara girişini hızlandıracak bir özellik olarak dikkat çekiyor.

Ericsson CTO’su Hakan Eriksson, bu heyecan verici gelişmeyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Gerçekleştirilen uygulamada ulaşılan bu yüksek hız, Ericsson’un genişbant erişim teknolojisindeki liderliğine dikkat çekiyor. Aynı zamanda da Ar-Ge çalışmalarımızın neticesi olan yeni erişim çözümlerimizle operatörlerin iş geliştirme süreçlerine yaptığımız katkıyı vurguluyor. Bu teknoloji ayrıca, hızlı ve uygun maliyetli LTE (Long Term Evolution) çözümlerinin oluşmasına da olanak sağlayacak.

Vektörize VDSL2 olarak da bilinen crosstalk engelleme, aynı kablo sarmalı içindeki diğer bakır çiftlerden kaynaklanan gürültüyü azaltarak çok yüksek uçtan-uca aktarım hızları sağlıyor. Buna bağlı olarak da bağlantının kapasitesi ve menzilinin yükselmesiyle birlikte bağlanılabilecek kullanıcı sayısı artıyor. Vektörleme teknolojisi ayrıca bir kablodaki hatları birbirinden ayrıştırarak (girişim açısından) güç yönetimini önemli oranda iyileştiriyor ve güç tüketiminin düşmesini sağlayabiliyor.

Hat bağlama, birçok hattın bir taneye paketlenmesi anlamına geliyor ve bahsinin geçtiği yerde çoğu zaman, birçok bakır hattın var olduğu varsayımında bulunuyor. Ericsson tarafından gerçekleştirilen uygulamada, altı hat bağlanarak 500 metre mesafede 0,5 Gbps’in üzerinde birleşik hız sergilendi. VDSL2 ve hat bağlama için standartlar günümüzde mevcut bulunuyor, ancak vektörlemenin standartlaştırılmasının ise 2009 yılının sonuna doğru gerçekleşmesi bekleniyor.

Crosstalk: Bir kanaldaki veriye bağlı olarak diğer kanalda oluşan istenmeyen sinyaller; çapraz girişim.

Yorum yapın