Mobilite ve Tümleşik İletişim Sistemi

MOBİLİTE-HAREKETLİ KULLANICILAR İÇİN HIZLI ÇÖZÜMLER. GÜNÜMÜZ ÇALIŞMA HAYATINDA İNSANLARIN ÇOK FAZLA YER DEĞİŞTİRMESİ VE BUNU YAPARKEN  DE ZAMANI EN VERİMLİ ŞEKİLDE KULLANMAYA ÇALIŞMASI, TEKNOLOJİNİN DE BU YÖNDE KURGULANMASINA NEDEN OLMAKTADIR. GELİŞEN TEKNOLOJİ SAYESİNDE KİŞİLER HAREKET HALİNDEYKEN BİLE İLETİŞİM KURMAKTA, BİLGİYE ERİŞMEKTE, VİDEO İZLEMEKTE, E-POSTALARINI KONTROL ETMEKTE VEYA DÖKÜMAN ALIP GÖNDERMEKTEDİR. KISACASI MOBİLİTE, KİŞİLERE İSTENİLEN YERDEN VE HER AN İŞ YAPABİLME FIRSATI VERMEKTEDİR.

Mobilite Nedir?

Mobilite kavramı bir yerden başka bir yere olan hareketi ya da bir durumdan başka bir duruma geçişi ifade eder. Mobilite hizmetleri ise, iletişim, mal, ekipman, makine, canlı hayvan ya da kişilerin “hareketliliğini” sağlamaya yönelik her türlü doğrudan ya da dolaylı hizmetlerdir.

Mobilite Kavramının Gelişimi

Mobilite kavramı insanlığın gelişimiyle paralel olarak gelişmekte ve kapsamı genişlemektedir.

Teknolojinin de desteği ile mobilite, sadece ulaşım araçlarıyla değil internet ve telekomünikasyon araçları sayesinde sağlanan bir gereksinime dönüşmüştür. Günümüz çalışma hayatında insanların çok fazla yer değiştirmesi ve bunu yaparken de zamanı en verimli şekilde kullanmaya çalışması, teknolojinin de bu bağlam üzerinde kurgulanmasına neden olmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde

kişiler çağrı merkezi çözümlerinden hareket halindeyken bile faydalanmaktadırlar. Canalys’in açıkladığı rakamlara göre 2011 yılı içerisinde global pazarda 488 milyon akıllı telefon satılmasına karşılık satılan bilgisayar sayısı 415 milyondur. 2011 yılı boyunca 63.2 milyon adet satılan tabletlerin bir önceki yıla göre satış artışı ise %274 gibi önemli bir orandadır. BYOD (kendi cihazını getir) uygulamasıyla da ilintili olarak IP PBX’lerle uyumlu çalışabilen akıllı telefonların ve tabletlerin mobiliteye desteği önemli boyuttadır. Türkiye’de ise akıllı telefon pazar payı 2010 yılında %15 civarındayken bu oran 2011 yılında %24’e yükselmiştir. 2011 yılında toplam cep telefonu satışlarının 13 milyona ulaştığı düşünüldüğünde, akıllı telefonların satış adetleri küçümsenmemelidir. Türkiye’deki tablet pazarına baktığımızda ise, 2010 yılında 4.400 adet olan tablet satışının 2011 yılında 32 kat artarak 127.000 adete yükseldiği görülmektedir. Mobiliteye uyumlu çalışan böyle cihazların satışlarındaki artışın mobiliteyi daha da yaygınlaştırdığı söylenebilir.

Mobilitenin Yararları

İşgücü verimliliği : Çalışanların bir karar almak, satış gerçekleştirmek veya bir onay almak için masalarına dönmek zorunda kalmaları verimli olmalarını engeller. IP çağrı merkezleri sayesinde internet üzerinden Mobil çalışma prensipleri ile zaman tasarrufu sağlayan ve çalışan verimliliğini

arttıran daha rekabetçi organizasyonlar planlanabilir. Ayrıca mobil çalışma yöntemi ile özellikle bireysel performansın önem kazandığı işlerde daha yüksek verimlilik elde edilebilir.

Çalışanlar arasındaki işbirliğinin önemli miktarda iyileştirilmesi, kurumsal duyarlılık ve çeviklik : Çalışanlarını mobil cihazlarla destekleyen işletmelerde çalışanlar kritik iş verilerine daha hızlı erişebilirler ve aralarındaki işbirliği daha yüksek olur. Siparişlere, araştırmalara ve

şikayetlere cevap verme süresi kısaltılabilir ve bu sayede operasyonel hız ve iş akışlarındaki uyum arttırılabilir.

Veri doğruluğu: Veri iletişiminin oldukça önemli ve iş yapış yöntemleri nedeniyle yoğun olduğu günümüzde mobilite, iletişim problemlerini en aza indirmeyi başarmaktadır. Verilerin anlık

olarak toplanması ile analiz edilmesi sonucunda veri güvenirliliğinin ve doğruluğunun iyileştirilmesi sağlanabilir.

Müşteriye yakınlık : İnsanlara ve ekipmanlara istenildiği zaman erişebilme kapasitesi, müşterilerle ilşkilerde kişiselleştirme ve hız  kazandırabilir. Ayrıca çalışanların verimli olması, müşteri memnuniyetine yansıyacak, bu da toplamda karlı bir geri dönüş ve müşterilerin elde tutulmasını sağlayacaktır.

Daha esnek çalışma saatleri, daha yüksek oranda çalışan memnuniyeti : İşletmeler ve mobil kullanıcılar, ofislerinde sahip oldukları çalışma olanaklarını evlerine ve ofis dışına da taşımak istemektedir. İstekleri karşılanan bu çalışanların motivasyonlarında önemli oranda artış gözlemlenmektedir.

Bilgi paylaşımının iyileştirilmesi sonucu artan yenilikler : Mobil teknoloji adaptasyonları çalışma performanslarının gelişmesine yardımcı olabilir. Gecikmelerde azalma, elde edildiği noktada bilgi girişi  ve bilgi girildiği anda geçerlilik kontrolü ile azaltılmış hata oranları bu faydalardan bazılarıdır.

Mobil üretkenlik hakkında GIST tarafından yapılan araştırma sonucunda ise  aşağıdaki veriler dikkat çekiyor.

Ofis dışında çalışma.

Her 5 kişiden 3’ü üretken olmak için ofiste çalışmalarına artık gerek kalmadığını söylüyor.

Dünya çapında mobil çalışma.

Çalışanların %32’si olağan bir iş gününde birden fazla mobil cihaz kullanıyor.

Mobil Verimlilik Sağlama.

Yapılan araştırmaya göre şirketlerin IT müdürlerinin %87’si çalışanlarına cep telefonu verildiğini, faturasının ödendiğini belirtiyor.

BYOD.

Çalışanların %50’sinden fazlasının, iPhone, Android telefon ve iPad gibi kişisel cihazlarını kullandığı ve internet erişimi için kendilerinin ödeme yaptığını belirtiyor.

Mobil E-posta kullanımının yükselişi.

Kullanıcıların web temelli e-posta erişiminde %6 düşüş gerçekleşirken, mobil kullanımda ise %36 artış meydana gelmiş! Mobil kullanıcıların %78’i e-postalarına akıllı telefonlar üzerinden erişirken %30’u başka telefonlardan erişiyor.

Tablet Kullanımı.

2011 yılında 65 milyondan fazla tablet satışının gerçekleştiği, mobil çalışanların %65’inin tablet kullandığı, %27’sinin de bu tabletleri iş için kullandığı ve tablet kullanıcılarının daha çok 22-34 yaş aralığında olduğu belirtiliyor.

Mobilite ve Tümleşik İletişim Sistemi

Tümleşik İletişim; ses, görüntü, konferans, durum bilgisi, anlık mesaj, sesli mesaj, faks, e-posta ve mobilitenin bir araya gelmesini ifade ediyor. Tümleşik İletişim sayesinde çalışanlar kendi aralarında, müşterilerle ve tedarikçilerle en verimli yöntemle iletişim kurabiliyor ve iş süreçlerini optimize edebiliyor.  Mobilite, tümleşik iletişimin verimli kullanılmasını sağlayacak olanaklar sunarken tümleşik iletişim de mobilitenin yaygınlaşmasına ve gelişmesine katkı sağlıyor. Yeni teknolojiler iletişim odaklı olduğu için üretilen çözümler de insanların iletişim ihtiyaçlarının karşılanmasını kolaylaştırmak ve iletişimin sürekliliğini sağlamak için tasarlanıyor. Mobilite sayesinde çalışanlar bulundukları her yerden iletişime geçebildikleri için mekana bağlı kalmaları engelleniyor. Kısacası mobil çalışanlar, tümleşik iletişimin desteği ile belirttiğimiz tüm mobilite faydalarına kolaylıkla erişebiliyorlar.

Bu yazı Karel Elektronik A.Ş. Pazarlama Bölümü Naciye Şahin tarafından kaleme alınmıştır ve pdfdergi’de konuk yazar olarak yer almıştır. Teşekkür ederiz.

Yorum yapın