iPhone ve iPad Program Tipleri

iPhone ve iPad Program Tipleri. Günümüzde Apple’a onay için gönderilebilecek ve onay sonrası Apple Mağazası’nda inceleme ve satışa sunulabilecek 3 mini uygulama (app) tipi vardır:

  • iPhone programları
  • İPad programları
  • Evrensel (genel) programlar

iPhone Programları

iPhone uygulamaları, iPod Touch, iPhone ve iPad üzerinde çalışır. iPad üzerinde çalıştırıldığında, iPhone uygulamaları, ya orijinal iPhone (1x modu) çözünürlüğünde çalışırlar, ya da iPad çözünürlüğü ile uyum için dikey ve yatay çözünürlüğün iki katında (2x modu) çalışırlar.

2x modunda, uygulamanız keskin gözükmeyecektir, çünkü her bir piksel 2×2 piksel kapsayacak şekilde ölçeklendirilmiştir.

iPad

iPad programları bu listede en basit olanlardır. iPad için yapılmışlardır ve sadece onun üzerinde çalışırlar. Uygulama Mağazası’nı gezerken (app store), iTunes ve iPad Uygulama Mağazası üzerinde bütün iPad uygulamalar listeleri gözükecektir, ancak bunlar iPhone Uygulama Mağazası’nda görünmeyecektir.

Evrensel

Evrensel uygulamalar hem iPhone, hem de iPad üzerinde optimize programlar olarak tekil binary (single binary) kullanarak çalışırlar.

Binary, Apple’ın, sizin programınızın Uygulama Mağazası’na konulan şekline verdiği addır. Yani, Apple’a evrensel bir program göndermek ile, program hangi cihaza yüklenirse yüklensin, nasıl çalışacağını biliyor olacaktır.

Evrensel uygulamalar, geliştiricilere kolaylık sağlamak için, yani ayrı cihaz için ayrı kod hazırlama ve tutmayı engellemek için vardırlar. Öte yandan, ilave gelir fırsatını azaltabilirler. O noktada, bu uygulamaların tüketici dostu olduğu söylenebilir, çünkü hem iPhone, hem de iPad’da çalışacak bir uygulama için, tüketici tek bir defa ödeme yapmış olmaktadır.

Sonuç

iPad’ın lansmanı ile birlikte, var olan uygulamaların geliştirilmiş sürümü olan ‘Yeni’ programlar görülür olmuştur. Birçok geliştirici, iPad için uygulama geliştirmenin kendine özgü bir deneyim olduğunun farkına varmışlardır.

Dolayısı ile, iPhone’daki bir uygulamayı aynen iPad’e geçirmek her zaman basit veya istene sonucun elde edildiği bir durum değildir. Evrensel uygulamalar yapmak dahi, kısıtlayıcı olabilmektedir.

Bu yüzden, uygulamaların iPad özel sürümleri çok sayıda çıkarılmıştır. iPhone üzerinde zaten var olan uygulamalar için, geliştiricilerin ilave olarak, genellikle oyunlar için ‘HD’  veya diğer sınıflara yönelik ‘iPad için – For iPad’ etiketleri kullandıklarını görmek mümkündür.

Hangi tür uygulama geliştiriyor veya geliştirtiyor olursanız olun, iPhone ve iPad programlar dünyası ayrı bir keyif, deneyim ve para kazanma sürecidir.

Aykut İçöz

iPhone / iPad ile Para Kazanmak

http://iphonepara.com

Yorum yapın