pdfdergi sayı 25

Selamlar , yepyeni bir sayı ile tekrar beraberiz. Yeni sayımızı beğenerek okuyacağınızı umuyorum. Yeni sayımızda neler var neler 🙂 Sizden ricamız üyesi olduğunuz forumlarda dergimizden bahsetmeniz. Desteğiniz için sonsuz teşekkürler.

Yeni sayımızda görüşebilmek umudu ile…

işte bazı başlıklar:

OLED Nedir? Nasıl Çalışır? – www.pclabs.com.tr
Yarım santim kalınlığında, 200 ekran büyüklüğünde ve şu an piyasadaki çoğu televizyondan daha az güç tüketen ve kullanmadığınız zaman kıvrılıp dürülebilen, yüksek tanımlı (HD) bir televizyon hayal ettiniz mi? Ya arabanızın öncamı görüntü paneline dönüşebilse, bir kısmında yakıt miktarı, motor ısısı, hız, tork gibi bilgiler, bir kısmında yol haritası görüntülenebilse? Veya elbisenizin monitör gibi olması nasıl olurdu? Bütün bunların hepsi, yakın gelecekte OLED (organic light-emitting diode) teknolojisi ile mümkün olabilir.

Grafik piyasasındaki gelişmeler üzerine genel bir değerlendirme – www.pclabs.com.tr
Fudo’nun verdiği habere göre, ATi, HD 4000 serisiyle yakaladığı ivmeyi devam ettiriyor ve kart satışları çok iyi gidiyor, satışlar Avrupa’da nVidia’yı geçmiş durumda. ATi de kartlarının bütün segmentlerde nVidia’dan daha çok sattığını doğrulamış. Yine konuşulan bir çok perakendeci ve e-ticaret işletmecisine göre, ATi çoğu bölgede nVidia’dan fazla satıyor. Şu ara ATi pazar payını arttırırken, nVidia kaybediyor.

iPhone 3G Türkiye’de – Fiyatlandırma ve Paket Karmaşası – www.thgtr.com
Uzun zamandır Türkiye’deki operatörler iPhone’u getirmek için yarışıyorlar: Vodafone önce davranıp Haziran 2008 civarı talep toplamaya başlamıştı. Daha sonra yarışa Turkcell de katıldı ve iPhone 3G’yi Türkiye de satacağını açıkladı. İlk açıklanan tarihten beri geldi gelecek diye heyecanla beklenen iPhone sonunda yasal yollardan Türk teknoloji severleri ile buluştu.

Windows 7: Temiz Arayüz, Çoklu-Dokunma ve Daha Fazla Hız – www.thgtr.com
Microsoft geçtiğimiz günlerde Windows 7 hakkında kapsamlı bir tanıtım yaptı ve Vista’nın eksikliklerinin yeni işletim sistemiyle nasıl giderileceğini anlattı. Windows 7’nin sadece bir yamamı yoksa yeni bir işletim sistemi mi olacağı konusunda akıllarda soru işaretleri uyandıracak kadar çok geliştirme söz konusuydu. Tanıtımı yapılan onlarca yeniliğin ortalama kullanıcılar için hayatı daha kolaylaştıracağı kesin (tabi Microsoft sözlerini tutabilirse).

Kevin Mitnick, Efsane Hackerin Öyküsü… – www.olympos.org
6 Ağustos 1964 yılında dünyaya geldi. Oteritelerce gelmiş geçmiş bilinen en büyük hacker kabul ediliyor. 1995 yılında hapse giren Kevin, 2000 yılında koşullu olarak serbest bırakıldı. İstenen koşul ise bilgisayara ve telefona dokunmamasıydı. Bunun sebebi ise kendisine ceza veren hakim ve savcıya bu cihazlarla zarar vermesi. Bu cihazlarla yaptığı bazı olaylara örnek verecek olursak; bir seferinde bilinmeyen numaralar servisini bir hakimin telefonuna yönlendirmesi, başka birisinin telefonunu ise aylarca arızalı göstermesi, başka birinin ise telefonuna binlerce dolarlık fatura gelmesine neden olmuştur.

Far Cry 2 – www.merlininkazani.com
Küresel denge her geçen gün biraz daha sarsılıyor. Sadece insan, evet birkaç insan, tüm bunlara sebep. Yeni görevim hakkında hiçbir bilgim yoktu. Doğrusu yeni bir maceraya atılacak kadar sağlam birisi olup olmadığımdan da şüphelenmeye başlamıştım.

PES 2009 – www.merlininkazani.com
Küresel denge her geçen gün biraz daha sarsılıyor. Sadece insan, evet birkaç insan, tüm bunlara sebep. Yeni görevim hakkında hiçbir bilgim yoktu. Doğrusu yeni bir maceraya atılacak kadar sağlam birisi olup olmadığımdan da şüphelenmeye başlamıştım.

PES 2009 – www.merlininkazani.com
PES 6 oynanabilirliği ile tüm oyuncuların beğenisini kazanmıştı. Fakat grafik konusunda oyuncuların yeni nesil beklentisi vardı. PES 2008 ile Konami bu beklentiyi karşıladı. Grafik konusunda PES 2008 iyiydi, ama bazı yerlerden açıkları vardı. Top fiziği ve oynanabilirlik konusunda çok hatalar içeren bir yapımdı. Topun fiziği o kadar kötüydü ki, oyunculara çarpan top alakasız sekiyordu, uzun atılan toplar güdümlü füze gibi gidiyordu. Konami bu hatasını kabul etmişti. Dönüm noktası PES 2009 olmalıydı.

FIFA 09 – www.merlininkazani.com
Geçen sene piyasaya sürülen PES 2008 benim ve çoğu oyuncu için hayal kırıklığı olmuştu. Açıkçası çok daha iyi ve güzel bir PES beklerken, ne yazık ki istenileni tam olarak karşılayamayan bir oyun çıkagelmişti. Yıllardır PES ile karşılaştırılan FIFA ise, tam tersi olarak çoğu oyuncuya güzel bir kalite sunmuştu. Gerek grafikleri gerekse geliştirilen oyun mekaniği FIFA’yı ilgi çekici yapmıştı. Aslında yıllardır çıkan yeni oyunlarıyla en çok eleştiriyi alan FIFA, 2007’den beridir performans çizgisini artı bir pozisyonda yükseltmeye başladı. Son olarak EA Games her zamanki gibi serinin yenisini piyasaya sundu.

Street Fighter IV – www.merlininkazani.com
Doksanlı yıllarda Street Fighter (SF) ben ve benim gibi birçok kişinin favori oyunuydu. O zamanlar okul çıkışlarında atari salonuna uğrar, bir kere SF oynardım. İlk başlarda iyi bir oyuncu değildim, jetonu attığım gibi “Game Over” yazısı ekranda belirirdi desem daha doğru olur. Daha sonraları hareketleri adam gibi öğrenince beş jeton iki jeton derken tek jetonla oyunu bitirmeye başladım. Perfect bile kazandığım rauntlar oluyordu, kendi kendime sevinirdim.

Yorum yapın

pdfdergi sayı 25” üzerine 2 yorum

  1. Merhabalar PdfDergi okurları. Siz herkes gibi ben de PDF dergiyi severek takip ediyorum. PDF dergi ile daha ilk sayısından bu yana tanışma ve takip etme şansını yakaladım. Gerçekten her sayı özenle hazırlanarak sunuluyor. İçerik olarak da çok zengin ve güncel konular işleniyor.
    Başarılarınızın ve çalışmalarınızı dilerim…