Tarayıcı pazarında yeni bir oyuncu Google Chrome

Google, dünyanın dört bir köşesindeki internet kullanıcılarına daha iyi bir deneyim yaşatmayı amaçlayan, yeni açık kaynaklı tarayıcı Google Chrome’un lansmanını yaptı. Beta sürümü 43 dilde kullanılabilir olan Google Chrome, kullanıcıların Google ürünlerinde görmeye alıştıkları kolaylık ve gücü temel alan, yeni bir yaklaşımın benimsendiği bir tarayıcı.

İnternetin ilk günlerinde, sayfalar neredeyse sadece metinden oluşuyordu. Ancak bugün internet, kullanıcıların e-posta ve diğer uygulamalar üzerinden dostları ve iş arkadaşlarıyla iletişim kurmasına, belge düzenlemesine, video izlemesine, müzik dinlemesine ve bütçe takip etmesine bile olanak sağlayan güçlü bir platforma dönüştü. Google Chrome, günümüzün interneti ve yarının uygulamaları için geliştirildi.

Google Inc. Başkan Yardımcısı Sundar Pichai, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada:
“Biz tarayıcıları internetin penceresi olarak görüyoruz. Web tarayıcıları kullanıcıların web sitesi ve önem verdikleri uygulamalarla etkileşim kurma araçlarından biri. Bizim bu deneyimi bozmamamız önemli. Google’ın klasik giriş sayfası gibi, Google Chrome da basit bir arayüze sahip ama modern web’e uygun bir yapıya sahip dedi..”

Google Chrome, kullanıcıların internette aradıkları içeriği aramalarını ve bulmalarını kolaylaştıracak şekilde tasarlandı. Google Chrome;

• Birbirine entegre bir arama ve adres çubuğu ile kullanıcıları hızla ve çoğu zaman sadece bir iki tıklama ile gitmek istedikleri yere ulaştırıyor.
• Kullanıcılar Google Chrome’da yeni bir sekme açtıklarında, en çok ziyaret ettikleri sayfanın, en son yaptıkları aramaların veya sık kullanılan sayfaların, bilgisayar diliyle “anlık görüntülerini“ içeren bir sayfaya gidiyor ve bu da internette gezinmeyi daha da kolaylaştırıyor.

Google Chrome’un mühendisliği de kullanıcılara sorunsuz bir internet deneyimi sunmayı amaçlıyor. Temelinde, kullanıcılara gelişmiş süreklilik ve güvenlik sağlamaya yarayan çok işlemli bir platform var.

• Tarayıcı sekmelerinin her biri ayrı bir işlemi gerçekleştiriyor; sekmelerin ayrılması ise sekmelerden birinin çalışmaması veya yanlış çalışması durumunda diğerlerinin sabit ve yanıt verebilir halde kalacağı anlamına geliyor ve böylece kullanıcılar Google Chrome’u yeniden başlatmadan çalışmaya devam edebiliyor.
• Google, aynı zamanda yeni bir JavaScript motoru da üretmiş (V8). Bu, bugünün uygulamalarını hızlandırmakla kalmıyor, günümüz tarayıcılarında yer alamayacak bir dizi yeni web uygulamasını da etkin kılabiliyor.

“Açık kaynak” anlayışıyla tarayıcıların yaratıcılığına katkıda bulunmak

Google Inc.’nin Mühendislik Müdürü Linus Upson ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “ Google Chrome’u, tarayıcıların algılama şeklinde temel bir değişim olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır. Google Chrome’u yalnız başımıza yapamazdık. Google Chrome, tarayıcı teknolojisine önemli katkılarda bulunan, rekabeti ve yaratıcılığı geliştiren diğer açık kaynak projeleri üzerinde yükselmiştir.”

İnternetin “açık” doğasını daha da geliştirmek için, Google Chrome bir açık kaynak projesi olarak sunulmaktadır. Buradaki amaç, Google’ın ek özelliklerini geliştirmeye devam ederken, Google Chrome’un temelindeki teknolojiyi sektöre bir katkı olarak sunarak, geleceğin tarayıcılarını daha da geliştirmeye yardımcı olmaktır.

Google Chrome’u Nasıl Edinebilirsiniz?

Google Chrome’un Windows Beta sürümü kullanıma hazır olup, http://chrome.google.com adresinden indirilebilir. Mac ve Linux için Google Chrome ise önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.

Yorum yapın