Blog yazarlarıyla röportaj: Elif Şevval Solmaz

Uzun bir aradan sonra tekrar beraberiz. Blog yazarı konuğumuz Elif Şevval Solmaz. Blog ödülleri 2008 eğlence kategorisi 1. olan Şevval hanımla gayet keyifli bir röportaj yaptık.

Günlüğünde henüz reklam yayınlamayan ve hiç sıkılmadan yazan Elif hanım ileride anaokulu açmak ve işletmek istiyor.

Her zamanki gibi çok keyifli bir sohbet oldu sizlerinde sıkılmadan okuyacağınızı düşünüyorum. Sözü fazla uzatmadan röportaja geçelim isterseniz.

Hoş geldiniz, röportaj isteğimizi geri çevirmeyip kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

Davet ettiğiniz için ben teşekkür ederim.

Öncelikle kendinizden bahsetmenizi rica ediyorum. Yani bilişim dünyasının dışındaki sizi tanımak istiyoruz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

24 yaşındayım,asıl mesleğim anasınıfı öğretmenliği ancak 2 yıl önce öğretmenliği bıraktım.Şuan özel bir şirkette genel müdür yardımcısı ve idari işler sorumlusuyum.İdealim kurumsal bir şirkette insan kaynakları müdürü olmak yada kendi anaokulumu açmak

Bu çok güzel, inşallah bir gün kendinize ait bir anaokulunuz olur. Bilgisayarla ilk olarak nasıl tanıştınız? İlk kullanım zamanlarınızda en çok ne yaparak vakit geçirirdiniz?

Bilgisayarla ilk tanışmam mynet sayesinde oldu,sayfalarında çok fazla zaman geçirirdim.Bilgisayarın donanım kısmına çok meraklıydım ve format atmayı bile internetten öğrendim.

Aslında biraz meraklı olmak gerekiyor değil mi? Blog yazmaya başlamadan önceki internet yaşamınızdan bahsedebilir misiniz ?

İnsanlarla iletişim kurmayı çok severim.Önceleri mynetin sohbet bölümünde zaman geçirirdim zamanla daha farklı şeyler yapabileceğimi düşündüm ve iki internet sitesinde moderatörlük ve yöneticilik yaptım.

Blog yazma fikri nasıl ortaya çıktı, nasıl başladınız?

İnternet sitelerinde yöneticilik yaptığım dönemlerde işin kodlama ve tasarım yanına merak saldım.Zaman içinde birkaç sitenin tasarımı beni çok cezbetti.Bunlardan biri Eda SUNER’in cıvıl cıvıl sitesiydi.Bir blog sitesiydi ve öğrenmek için bundan iyi yol yoktu.Basitçe kendi sitemi kurdum,zaman içinde domain aldım.Çalışmalarım devam ediyor

Blogunuza verdiğiniz isim nereden geliyor? Bize biraz blogunuzdan bahsedebilir misiniz?

Bloğumun ismi Şev LaL.İsmimden ve dilsiz anlamına gelen LaL’den esinlendim.Çünkü bloğumda susarak konuşuyordum. Bloğum bir konuya odaklı açılmadı,ancak ben iç huzurunu yakalamak için torunlarını parka götürmeyi beklememiş bir insanım bu nedenle de mutluluk duyduğum şeyleri paylaşmaya başladım.Zaman içinde bakıyor olmamıza rağmen ne az şey gördüğümüzü fark ettim.Mutlu olabilmek için varolan bir sürü sebebimiz var,bende bunları içimden geldiği gibi yazıyorum

Blogunuza ne kadar vakit ayırıyorsunuz? Bunu yeterli görüyor musunuz?

Bloğumda herkesten çok kendim eğleniyorum,çok iyi zaman geçiriyorum ve yoğun çalışma tempoma rağmen günde en az 1.5-2 saat ayırıyorum.

Blogunuzu incelediğimizde gerçekten özgün bir içeriğe sahip paylaşımcı bir blog olduğunu görüyoruz. Belirli bir çizginiz var, bu konuda bir şeyler söylemek ister misiniz?

Benim bloğumda görebilen için çok fazla şey var ama kör olmakta direnen için gayet sıradan bir blog
Hayattan yorulduğumuz kaçmak istediğimiz zamanlarda benim bloğum bir bank. Dileyen gelir, oturur, soluklanır ve gider

Blog yazmak için kendinizi zorunlu hissettiğiniz oluyor mu? Yoksa hala ilk günlerdeki gibi eğlenceli bir uğraş olarak mı görüyorsunuz?

Kendimi zorunlu hissetmeye başladığımda yazmayı bırakırım,çünkü bu benim için bir hırs,bir meslek yada buna benzer bir zorunluluk değil.Sadece sevdiğim için yazıyorum ve mutlu olduğum sürece yazacağım.

Blogunuzun dışında başka zaman harcadığınız projeleriniz var mı ?

Kendime ait bir sitem daha var.Blog tarzında değil,farklı tasarımları konu alan bir site.Henüz çok yeni.Öğrenmek istediğim her şeyi o sitem üzerinde deneyerek öğreniyorum.Bunun yanında yeni bir blog kuruyorum.İsmi Umut Ol!.Amacım ihtiyaç sahibi insanları,yardım kuruluşlarını derneklerini oradan duyurarak onlara katkı sağlamak.

Türkçe içerikli bloglarla yabancı dillerdeki bloglar arasında sizce farklılıklar var mı? Biraz bunlardan bahsedebilir misiniz?

Yabancı içerikli sitelerin temalarını çok beğeniyorum.Çok yaratıcı çalışmalar var.Bloglar çoğunlukla benzeşiyor ama konu içindeki resimler sanki biraz daha özenle seçiliyor.Yine de bir Türk blogger kadar keyifli ve içten yazabiliyorlarmı tartışılır

Bloglar özellikle son dönemde yüksek okuyucu sayılarına ulaştılar. Bloglar medyaya alternatif olabilir mi? Medya gibi gündem oluşturacak güce sahip olabilirler mi?

Blogların yaklaşık 3 yıllık bir geçmişi var.Bana kalırsa günlük gazeteler kadar çok okura sahip olabilirler.Çok çeşitlilik ve kendine özgü yazım tarzı var.Bu nedenle zaman içinde medyaya alternatif olacaklarına inanıyorum.Şimdi bile Blog kürede olan bitenler bizler arasında gündem oluşturmuyormu ?
Eminim bir çok blog yazarını takip ediyorsunuz ama şu an aklınıza gelen takip ettiğiniz bloglar hangileri?
İsim vermem sanırım doğru olmaz ama bloglarda en özen gösterdiğim konu,özgün, içten ve farklı olması.
Yazılarını okuyarak ufkumu açtığım,karamsarlığa düştüğümde bana yön verecek,çok keyifle okuduğum,mantığına hayranlık duyduğum bloggerlar elbette var.Umarım artarak var olmaya devam ederler.

Son olarak blog hayatına henüz başlamamış yada yeni yeni yazmaya başlayan yada yazan ama istediği okuyucu kitlesini bir türlü elde edemeyen blog yazarlarına/adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Yazmaya ilk başladığım dönemlerde bir blog dostuma ‘sence neden bana kimse yorum yazmıyor,bırakıp gitmelimiyim’ dediğimde ‘sadece kendin için yaz,günlük gibi’ demişti.Ben onu dinledim.Aynı içtenlikle ama ilk önce kendim için yazdım.Samimiyet,içtenlik ve uzlaşmacılık bana göre her zaman kazanıyor.İnsanlar artık karamsarlıktan,kasvetten,tartışmalardan,yanlı yazılardan çok sıkıldı.Blog yazmanın en güzel yanı özgürlüktür.Başkalarının özgürlüğünün başladığı yerde bizimki biter.Kimseyi basamak yapmadan sadece yazılarıyla yükselmeyi amaçlarlar sa mutlaka başarılı olacaklardır.

Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederek, röportajımızın sonuna geldiğimizi üzülerek de olsa söylemek zorundayım. Gerçekten çok güzel bir sohbet oldu. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Çok keyif aldığım bir sohbet oldu. Değer verip davet eden size ve zaman ayırıp okuyan herkese çok teşekkür ederim. Gözlerinizden ışık eksik olmasın. 😉

Elif Şevval Solmaz’ın bloguna http://elifsevvalsolmaz.blogspot.com/ adresinden erişebilirsiniz.

Yorum yapın

Blog yazarlarıyla röportaj: Elif Şevval Solmaz” üzerine bir yorum