Google Health geldi Google Sağlık hizmetinin adı Google Health

Google Health artık kullanılabilir durumda. Şu anda Türkçe dilini desteklemiyor ama herhalde bir süre sonra Türkçe dil seçeneği eklenir. Google Health‘ dan bahsetmek gerekirse google health ile kendinize ait sağlık profilini oluşturup daha önceden doktorlar/eczacılar tarafından oluşturulmuş sağlık durumu raporlarını indirebiliyorsunuz.

Kişisel sağlığınızla ilgili haberlere kolay bir şekilde erişebileceğiniz google health servisinden doktor arayabilir, daha önceden aldığınız test sonuçlarını profilinize ekleyebilirsiniz. Eğer isterseniz buradaki bilgileri ailenizin diğer bireyleriyle yada başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Google Health‘ ın ana amacı hastalar ve doktorlar arasındaki veri alışverişini daha kullanışlı ve daha kolay ulaşılabilir yapmak. Böylece hastalar medikal bilgilerini toplayıp biriktirebilecekler. Google Health hizmetine buradan ulaşabilirsiniz.

Aslında bu hizmet her yerde tam olarak yerleşse mükemmel olur. Mesela ülkemizde biri hastalandığında hep farklı doktorlar müdahale ederler ve hastanın geçmişine dair genellikle bilgileri yoktur. Test sonuçları daha önceden uygulanan tedaviler, alerjik durumlar vs…

Doktorlar eğer bu tür bilgilere hastaya müdahale etmeden önce ulaşsalar çok daha hızlı ve doğru kararlar vereceklerdir. Aslında bunu google değilde devlet yapmalıdır. Sonuçta herkesin bir nüfus kimlik numarası var. Hangi doktor olursa olsun ilgili kimlik numaralı hastaya bir tedavi uyguladığında o kişinin hasta veritabanına hangi doktorun nasıl bir tedavi de bulunduğu hangi ilaçları verdiği hastanede ne kadar kaldığı vs. tüm bilgiler i girse bu zorunlu olsa. Ve daha sonra bu hasta başka yada aynı rahatsızlıktan sonra tekrar doktora başvurduğunda ilgili hastaya neler yapıldığına dair bilgilere ulaşsa…

Bu çok zor değil. Hatta seçimlik bile olabilir. Örneğin biri estetik yaptırmıştır ama bunu başka doktorların bilmesini istemez. Hasta doktora bu tedavi kayıtlara girmesin der ve doktordan kaşeli imzalı bir kayıt alır. Doktorda ilgili raporu ilgili kayıda girmez.

Buradan devlette kim yetkili ise sesleniyorum. Kimlik numaralarına hasta veri bilgilerini bağlayın. Hem doktorlar rahatlasın hemde hastalar. Konunun dışına çıktık ama çok önemli değil 🙂 Arkadaşlar desteğinizi bekliyorum, sizde görüşlerinizi yazın.

Yorum yapın

Google Health geldi Google Sağlık hizmetinin adı Google Health” üzerine bir yorum