Sizce hangi işletim sistemi daha iyi? Windows, Linux, OSX

İşletim sistemi savaşları giderek daha etkili bir hale gelecek gibi gözüküyor. Pazarın hakimi olan Microsoft Vista ile birlikte yeni bir zafer mi kazandı yoksa kan kaybetmeye mi başladı? Web in yaygınlaşması ile beraber ücretsiz ve açık kaynak kodlu uygulamalarda patlama yaşandı. Web 2.0 ile birlikte online ücretsiz servislerde inanılmaz gelişmeler yaşanıyor. Microsoft’ u dev bir imparatorluk haline getiren windows ve office programlarına çok dişli ve açık kaynak kodlu ücretsiz yazılımlar rakip olarak geldi.

Arama motorlarının tartışmasız lideri google yakında bir işletim sistemi çıkaracak mı? Google sunduğu ücretsiz servislerin yanına neleri ekleyecek? Online işletim sistemi bir hayal mi? Tüm bu sorular yakın gelecekte cevap bulacak. Peki şimdi durum ne? Siz neler düşünüyorsunuz?

XP kullanan bir çok kullanıcı yüksek donanım gerektirdiğinden bir türlü Vista ya geçiş yapamıyor. Piyasada notebook diye 600-700 dolarlara satılan vista kurulumlu notebook kullanıcıları ise xp ye downgrade oluyor. Peki neden linux kullanmıyoruz? xp daha iyi olduğu için mi?

Şimdi hemen işletim sistemlerine kısaca bir göz atalım.

Windows

en çok kullanılan iki sürüm var xp ve vista. vistayı genellikle yeni pc yada notebook sahipleri kullanıyor ve eğer donanımları yeterli değilse çok zorluk çekiyorlar çünkü yavaş çalışıyor. xp kullanıcıları eski teknoloji kullanmak istemiyorlar ama özellikle oyunseverler xp kullanmaktan memnun.

XP kullanıcı arabirimine bir çok kişi alışkın ve genellikle zorluk çekmiyor çekse bile destek alacak birileri mutlaka var. Ancak gerek xp de gerekse vista da açıklar çok fazla ve sürekli yama çıkıyor korsan windows kullanıcıları güncelleme yapamıyor ve sürekli tehdit altında kalıyor. İşletim sistemi için para verildikten sonra yeni sürüm için tekrar para vermek gerekiyor. 98-xp-vista-windows 7…. sürekli para öde.

Windows altında çalışan oyun sayısı sayısız. ve iş uygulamalarının çoğunluğu windows destekli.

Apple OS X

Apple, uzun süren bir durgunluktan sonra bir süredir şık görünümlü ürünler üretiyor. Os X güçlü bir işletim sistemi ancak sadece Apple uyumlu donanımlarda çalışıyor, bu donanımlar ise gerçekten çok pahalı. Ülkemizde bu kadar parayı verecek kitle gerçekten çok az 🙂 Os x altında çalışan çok fazla uygulama ve oyun yok. Bu da genellikle bize gelmez 🙂

Linux

Binlerce farklı linux sürümü var ve çok büyük bir kısmı ücretsiz. Türk işletim sistemi ! Pardus bile var. Kullandığınız programların yada oynadığınız oyunların sadece windows yada os x desteği varsa linux size gelmez ama eğer böyle bir sorununuz yoksa neden linux kullanmayasınız? Office uygulamaları, mesajlaşma servisleri, çizim programları… saymakla bitmez.. tüm bunlar linux altında sorunsuzca çalışır ve çoğuluğu açık kaynak ve ücretsiz. Üstelik en son linux sürümleri bile çok fazla donanım gerektirmez. yani terfi için yeni bir bikgisayara para ödemeniz gerekmiyor. bu parayı crt monitörünüzü lcd ye çevirmek için kullanabilirsiniz, arta kalanının bir kısmı ile pdfdergi ye reklam verebilirsiniz 🙂

Sonuç:

Windows’ tan vazgeçememenizin sebebi nedir? Oyunlar, iş uygulamaları? Neden Windows?

OS X ten vazgeçememenizin sebebi nedir? Prestij? İş uygulamaları? Neden OS X?

Linux’ tan vazgeçememenizin sebebi nedir? Bedava olması? Daha hızlı ve açık kaynak kodlu olması? Neden Linux?

Yorum yapın

Sizce hangi işletim sistemi daha iyi? Windows, Linux, OSX” üzerine 12 yorum

 1. Kardesim sana söyle yardım edeyim eger bir cok işletim sistemini kullanmak istiyorsan bir arada üc tane hard disk kullan ücünüde birbirinden böl ozaman rahatlıkla kullana bilirsin ama sunuda izah edeyim geretigi kadar işletim sistemini 64 bitte tut cünkü istedigin herseyi daima yüksekte bula bilirsin

 2. linux tercihm herzaman ama çalıştrmak istedğim programlar var photoshp 3dmax ableton vs..Wine ile denedim başaramadım.. ve ayrıca wireless olayınıda tanıtamadığımdan ubuntudan win7 ye geçiş yapmak zorunda kaldım..
  linux hangisi olursa olsun kesinlikle linux. eğerki para çok olsa mac os demek ilk tercihimdir…

 3. bence yanlış,
  prestij oyunlar, iş uygulamaları,..
  sadece bu üç kategori altında bilgisayarlar ve işltim sistemleri incelenemez.
  birçok etkileyen alt kategori ve üst nitelikler varken bunu yazanlar ve insanı bu yönde yönlendirenleri kınayarak bir daha kimsenin deger nitelikler dışında emek sarfetemesi adına buraya yazıyorum. anlayanlar uygulama önünü kendi tercih eder.

 4. bence linux her bakımdan windowstan daha iyi ve yapılabilecek şeyler hayal gücümüz ile sınırlı.bilgisayarı her yönü ile kullanıcıya sunuyor.fakat olmazsa olmaz yanlarından biri de hangi dağıtımı kullanıyor olsak da biraz programlama dillerine aşinalığımız olmalı gibi geliyor.bugün kullanıcıların çoğunun windows kullanmasının sebebi bu

 5. arkadaşlar linux,os x, wista,xp bunları bir arada ve tek bilgisayarda kullanmanın yolu var ama ben bilmiyorum daha yen öğrendim böle bişi olduğunu…bilen varsa msn ‘e göndersin lütfen güveniyorum size..

 6. İşletim sistemlerinin artı ve eksilerine çok az değinilmiş. Mesela Vista’nın bir kere alışınca çok kullanışlı olduğu, ama daha çıkar çıkmaz SP düzeltmesi gördüğünün, OSX’in bilgisayar tipine bağımlı bir işletim sistemi olduğunun, aynı programlar gibi sürücülerin de Win tabanlı yayımlanmasından dolayı Linux’da halen sorunlarının sürdüğünün üstünde durulmamış. Bence mesele “alışıldık ve dolayısıyla kolaycılık” ile “kırık ve lisanslı kopya kullanımı” ve “maliyet” üçgeninde değerlendirilmeli.

  Hem XP hem de Pardus kullanan biri olarak, Win emulatorü olarak WinE’ı tavsiye ederim. Bir adet oyunda ekran kartından kaynaklanan sürücü sıkıntısı yaşadım. Onun dışında herşey düzgün çalıştı. GPS cihazımla gelen komplike harita programı ve ona hitap eden dönüştürücü programlar bile.

  Saygılar.

 7. Yücel bey,

  Hangi Programlar olduğunu yazsaydınız belki bir fikir verebilirdik. Linux üzerinden windows uygulamalarını çalıştırmak için bir çok emülatör var…

 8. kullandığım bir kaç özel yazılım linuxda çalışsa hemen geçerdim ama ne yazıkki windows kullanmak zorundayım… eğer linux bir şekilde windows tabanlı programları çalıştırabilmeyi başarırsa hiç düşünmeden linux a geçerim… o güne kadar windows :(:(:(