Dünya Günü Google Doodle

Google, bugünün Dünya Günü olarak kabul edilmesinden dolayı dünya günü için hazırladığı “doodle”ını yayınladı. Doodle’a tıklandığında Dünya Günü ile ilgili arama sonuçlarına ulaşılıyor. Tüm dünyadaki internet kullanıcı sayısı 1.5 milyara ulaştığı düşünülürse ve bunların sadece yarısının bu doodle a tıkladığı düşünülürse google sadece bu doodle ile bugün ilave 750 milyon tık alacak 🙂
Dünya günü için biz ne yapabiliriz?
Sadece bugün için değil ama özellikle bu gün bilgisayarımızı daha az açık tutabilir, lambaları daha geç saatlerde yayabilir, yerde gördüğümüz bir çöpü kaldırabilir etrafımıza gülümseyerek pozitif enerji dağıtabiliriz.

Wikipedia’ da Dünya günü için şunlar yazılmış.

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından Dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir Dünya Günü düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell’in ilk önerdiği Dünya Günü kutlamaları için tarih ise ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart olmuştur. Daha sonra ise, çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile 22 Nisan 1970 tarihinde ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara 20 milyon kişi katılmış, birçok konferanslar ve sempozyumlar düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.

Yorum yapın