Antivirüs Programınızı Test Edin!

Gün geçmesin ki yeni bir virüs, trojan, keylogger bilgisayarlarımıza bulaşmasın ve sistemimize zarar vermesin. Özellikle ülkemizde, lisanssız anti-virüs kullanımı yüzünden bir çok kişinin başı ağrıyor. Peki siz anti-virüs programınızdan emin misiniz? Yani zararlı bir koddan sizi koruyabilir mi? Gelin birlikte öğrenelim.

1.Not Defterini açıyoruz  ve

X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H* kodunu tek satır olarak yapıştırıyoruz.

virüsdenemesi1

2. Dosya>> Farklı Kaydete basıp virusdeneme.com ve dosya türünde all files yani tüm dosyaları seçip kaydet diyoruz. Burada önemli olan .com uzantılı olması. yani dosya adımız virüsdeneme.com, virüs.com, deneme.com vs. şeyler olabilir.

virüsdenemesi2

3. Şimdi gelelim dosyayı denemeye, kaydettiğimiz yerdeki dosyayı çift tıklıyoruz ve anti-virüs programımızın uyarı vermesini bekliyoruz. Ben Microsoft Essential Tools kullanıyorum, ücretsiz bir anti-virüs. Daha dosyayı açmadan uyarı verdi ve başarılı bir şekilde temizledi. Eğer sizin anti-virüsünüz bu test virüsünü bulamıyor veya bulup temizlemiyorsa, anti-virüsünüzü değiştirmeniz gerekiyor demektir. Başka bir anti-virüs programı kullanmalısınız. Ya kullandığınız program çok kötü ya da lisanssız kullanıyorsunuz. Ne demişler Lisanssız Anti-Virüs virüsleri türkü çağırarak tararmış.

Yorum yapın

Antivirüs Programınızı Test Edin!” üzerine 27 yorum