WordPress 2.3.3 ten 2.5.1 e 10 dakika da geçtik :)

Bildiğiniz gibi sitemiz daha önceden joomla altyapısında idi. Joomla konusunda çok tecrübe sahibi olduk dolayısı ile. Şimdi ise tüm gücümüzle WordPress kullanıyoruz. Tabi bazı şeylere çok yabancıyız. Yeni sürüm güncelleme, sayfa dizaynı, eklentiler vs vs.

Sorunlarla da karşılaşıyoruz ama şansımızda yaver gidiyor çok şükür. WordPress 2.5 çıkmıştı ama Türkçe sürüm henüz çıkmadığı için geçiş yapmamıştık. Bu gün 2.5.1 in çıkması ve 70 den fazla düzeltmeyle çıkması ha ingilizce ha Türkçe diyerek güncellemeye itti bizi.

İlk kez bir güncelleme yapacağım için daha önceden sisteme dahil ettiğim WP-DBManager eklentisi ile veritabanının yedeğini aldım ve bilgisayarıma indirdim. Sonrasında hosting e bağlanıp file manager aracılığı ile tüm sitenin bir kopyasını başka bir klasöre yedekledim.

Sonra WordPress Automatic upgrade eklentisini indirerek wordpress içinde aktifleştirdim. Aktif ettikten sonra adım adım güncelleme sihirbazı ile güncelleme işlemine başladım.

Sihirbaz önce sitemizin dosyalarını yedekledi ve bir zip dosyası sundu, hemen indirdim. Sonrasında db yi sıkıştırarak indirmem için hazıladı ve indirdim.

Sihirbaz sonra wordpress.org adresinden en son WordPress sürümünü (2.5.1) indirdi ve ilgili yerlere ilgili dosyaları açtı. Bu arada bütün eklentilerimi pasif yaptı, siteyi bakıma aldı. Yeni sürüm dosyaları eski sürümle değiştirdi ve sürümü yükseltti. Sonrasında veritabanı yükseltmesi için bana bir link verdi ve veritabanımda yükseldi. Siteye bak şimdi dedi, bir baktım görüntü kaymış. Haydaaa.

Tühh dedim gitti onca çalışma, sonra eklentilere geldim baktım eklentiler aktif olmamış, bir bir etkinleştirdim ve siteyi kontrol ettiğimde herşey eskisi gibiydi 🙂

Yönetim paneli çok değişmiş, öncekine alışmıştım ama sonuçta yenilik iyidir. Sorun yaşayan arkadaşlar olursa yardımcı olabilirim.

Yorum yapın

WordPress 2.3.3 ten 2.5.1 e 10 dakika da geçtik :)” üzerine bir yorum