Bilgisayarınızı formatlamadan önce almanız gereken yedekler neler?

Sizi bilmiyorum ama ben bilgisayarımı yıl içinde bir kaç defa formatlamak zorunda kalıyorum. Durum böyle olunca herşeyi yeniden kurmanın yanı sıra yedekleri de geri yüklemek ve formattan önceki alışılmış hale dönmek istiyorum.

Şimdi düşünelim, bilgisayarı biçimlendireceğim ama öncesinde nasıl bir hazırlık yapmalıyım? Nelerin yedeğini almalıyım? Ben format yapmadan önce yaptığım hazırlıkları bu makalede anlatmaya çalışacağım, sizinki de benim yaptığım hazırlığa benzeyecektir mutlaka, umarım faydalı olur.

1. Bilgisayarımda kullandığım sabit disk 2 bölümden oluşuyor, bu yüzden bir çok dosyamı işletim sisteminin yüklü olmadığı D diskimde tutuyorum. C sürücüsünde ise windows, program files gibi klasik klasörler yer alıyor.

Eğer XP kullanıyorsam C:\Documents and Settings klasörü içinde yer alan kullanıcı adımın yer aldığı klasöre giriyorum buradan Belgelerim, Desktop ve Sık Kullanılanlar klasörlerinin yedeğini alıyorum. Eğer Vista kullanıyorsam C:\Kullanıcı klasörü altında yer alan klasörlerinin yedeğini alıyorum.

Microsoft Outlook kullandığım için maillerimin yedeğini almam gerekiyor. Bunun için Denetim Masasına gidip Posta kısayoluna tıklayıp Veri Dosyaları düğmesine basıyorum. Böylece pst dosyalarımın yüklü olduğu klasörü görüyorum ve oradan Outlook maillerimin yedeğini alıyorum.

Maillerim için ayrıca Microsoft Outlook Express kullandığım için onun da yedeğini almam gerekiyor. Bunun için Outlook Express programını açıp Araçlar-Seçenekler-Bakım sayfasına geliyorum. Orada Depo klasörü var. Depo klasörünü işaretleyip kopyala yapıyorum ve bilgisayarım penceresindeki adres çubuğuna yapıştırıyorum. Böylece outlook express depo klasörüne hızlı giriş yapıyorum. sonra bir üst klasöre gelerek Outlook Express klasörünün yedeğini alıyorum.

Sıra geldi Firefox yedeğine. Bunun için FEBE isimli eklentiyi kullanıyorum. FEBE eklentisi ile, Firefox‘a yüklemiş olduğunuz eklentileri, temaları, yer imlerini, ayarları, çerezleri ve daha bir çok şeyi yedekleyebilir, ve sonrasında yedekten geri yükleyebilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, varmı sizin aklınıza gelen başka şeyler?

Yorum yapın

Bilgisayarınızı formatlamadan önce almanız gereken yedekler neler?” üzerine 9 yorum

 1. Ya arkadas ben sunları bunları yedekliyorum yazmışsın da nasıl yedekleniyor onu yazsana ..

 2. Arkadaşım,

  Bu bilgiler yeterli değil. Anatılanları yaptım ve format attım. XP yüklendikten sonra atomatik güncelleştirme yapıldı ama CD ve DVD’ler devere dışı kaldı.
  Bilgisayalar görmüyor. Neden acaba?
  Driverleri internetten indirdim, yine çalışmadı.

  Bunun çözümü varmı?
  Kesin CD ve DVD’ler bozuk olduğunu söylemeyin. 3 değişik bilgisayar da durum aynı.

  iyi çalışmalar, cevabınızı bekliyorum.
  Mahmut

 3. grup4dos blue kurtarma menüsünü kurarak artık format tarihe karışıyor 1 kere ghost ile yeni kurdugunuz hızlı ve güzel çalışn işletim sistemini imajını alıp sistem çöküp gerektiginde tekrar imajını tekrar 5 dk eski halini alabilirsiniz ben kullanıyorum güzel bir yöntem tavsiyemdir.

 4. Sevgili Yorumcu,

  Bilgi vermek istiyorsan daha açık betimlemeler yapabilirsin. Bilgisayar bilgisini; çok geniş bir bilgi birikiminin toplamı olarak görmek gerekirse bazen insanlar bildiklerini unutabiliyorlar veya bildiklerini yanlış biliyor olabiliyorlar-ee tabi bukadar bilgi olunca öğrenmek için -… Eğer amaç bilgi vermekse bence daha açıklayıcı olmalısın verdiğin bilgilerde.

  Pdfdergi ve Yorumcu teşekkürler…

 5. Bende zaten bunlar öğrenildikten hemen sonra başka birşey öğrenmelerini istediğim için yorumda açıklamaya yer verdim 🙂 Doğru düşünüyorsun. Yanlış dedim mi arkadaşlar Allah aşkına siz yazın 😉

 6. Yorumcu alemsin valla, .) tüm bunları bende yapıyorum ama ya bunları bilmeyenler? biz herkesi biliyor gibi düşünürsek anlatacak konu bulamayız.yanlış mı düşünüyorum?

 7. Merhaba,

  Rehber olması açısından faydalı bir yazı ancak tüm bunlara gereksinim duyulması beni şaşırttı nihayetinde Belgelerim,outlook, vb… kayıt hedeflerini ikinci partitiona yönlendirmek buraya kayıt olmalarını sağlamak mümkün. Ayrıca firefox ve thunderbird için yedekleme yapmıyorum çünkü bunlar için portable(taşınabilir) versiyonları kullanıyorum. bu sayede kopyala yapıştır mantığı ile istediğim yerde olabilirler. Bilgi için teşekkür ederim.