Spybot programını doğru kullanıyor muyuz?

Merhaba, Aklıma takılmışken birkaç noktayı iletmek istedim. Spybot programını bilmeyen yoktur sanırım. Bunun yanında benzerleri Ad-aware var. Ancak bunun anlık koruması paralı sürümde mevcut – hijackthis var güzel bir programdır amacı sistem kaynak ve başlagıcındaki bütün olayı listelemek ve sizin çalışmamasını istediklerini silmenizi sağlamak.

Konumuza dönecek olursak Spybot Türkçe olarak kullanabilirsiniz. Kullanım kolaylığı açısından Türkçe kullandığınızı varsayarak devam etmek istiyorum. Yukarıdaki menülerine baktığınızda Mod menüsü vardır. Burada gelişmiş seçeneği kullandınız mı? bunu seçtiğinizde Soldaki menüde farklı seçeneklerde sunduğunu göreceksiniz. Burada seçimlerde Araçlar altında /resident vardır. Burada işaretlenebilir olarak Tea Timer vardır bu program bilgisayarın sağ alt köşesine yerleşir ve sistemdeki register kayıtlarındaki olayları izleyerek size bildirir siz kabul eder (allow) ya da etmezsiniz (deny) bu sayede istek dışı bir yüklemenin önüne geçmiş olursunuz.

Bu size gerçek zamanlı bir koruma sağlar, Yine güncellemeler sonrası bağışıklama yapıyor muyuz? Bağışıklama sistem içindeki Hosts dosyası ve explorer, Firefox, opera gibi tarayıcıların blok listelerine daha önce tespit edilmiş zararlı adresleri not eder bu sayede zararlılardan bir nebze daha uzak durmuş olursunuz diye düşünüyorum.

O halde genel olarak toparlarsak Spybot sadece spyware vb.. durumlarda bir anlık kullanım için değil güncelleyerek tea timer aracı ile beraber güvenle sürekli kullanabileceğimiz yazılımlardan birisidir diyebilirim. Sanırım vistada da sorunsuz çalışıyordu. Bu kısa açıklamadan yorumlarımda da belirttiği windows care2 programının ev kullanımına ücretsiz versiyonunuda öneririm.

Tüm bunlara ihtiyacınız kalmaması dileğiyle.

Yorum yapın

Spybot programını doğru kullanıyor muyuz?” üzerine bir yorum

  1. spybot, ad-aware, hijackthis gibi programları kullanmayalı uzun zaman oldu. aslında bilgisayarımda şu an antivirüs bile yok. ama son kullanıcılara kesinlikle tavsiye ederim. çünkü internet insanı bir yerden başka bir yere savuruyor. teşekkürler yorumcu