Kısayolla CD/DVD sürücüyü açmak/kapatmak

Pekala, önce ne yapmak istediğimiz tam olarak anlatalım. Şimdi cd yada dvd yi sürücümüze koyduk ama çıkarmak için elimizi eject düğmesine götürmek istemiyoruz. bir tuş yada kısayol olsa da bizim yerimize cd/dvd yi eject etse. Kolayı var işte yolu:

Buradaki adresten öncelikle nircmd isimli programı indiriyoruz. Kuruluma ihtiyacı olmayan program zip le sıkıştırılmış. açıyoruz.

Kısa yolla CD/DVD sürücüyü açmak

Boş bir alanda farenin sağ tuşuna basıp Yeni / Kısayol u seçelim. Nircmd.exe dosyasının bulunduğu yolu ve dosya adını yazalım ama şuna benzer olsun

“C:path o ircmd.exe” cdrom open D:

yani buradaki parametre kısmı önemli. Yukarıdaki örnekte CD sürücü D harfini temsil ediyor. kısayola bir isim verelim ve işi bitirelim. Artık kısayolu kullanabilirsiniz.

Kısa yolla CD/DVD sürücüyü kapatmak

Yukarıda yapılan işlemin aynısı ama “cdrom open” yerine “cdrom close” yazmanız gerekiyor.

Kısayol Tuşu atamak

Şimdi kısayolunuza sağ tuşla basın ve Özellikler sayfasını açın. Kısa yol tuşu yazan yere gelin ve örneğin CTRL+F11 yapın. Bu kadar :))

Yorum yapın

Kısayolla CD/DVD sürücüyü açmak/kapatmak” üzerine 4 yorum

  1. BEN YAPTIM OLDU fakat bir sorum olacak bununla 1 kaç tane sürücü açabilirmiyiz ???

  2. kardeşim tam olarak bu ismi mi yazalım “C:path o ircmd.exe” cdrom open J: (J bende cdromu temsil ediyor) yazsak da (:) kabul edilmiyor.ayrıca ircemd.exe yazmışsın ir mi nir mi, pek açıklayıcı bir anlatım olmamış ben yapamadım olmadı yani.