İnternet Bağlantısı Olmadan Wikipedia

Wikipedia, sürekli güncellenen hemen hemen hepimizin kullandığı büyük bir bilgi kaynağı. Wikipedia maddelerini internet bağlantınız yokken de okumak istediğinizde, maddenin sayfasındayken internet tarayıcınızın Dosya >> Farklı Kaydet seçeneğini da yazıyı kopyalayıp Word vb. Kelime işlemcilerine kopyalamayı deneyebilirsiniz.

Bu yazıda bu işi kolaylaştıran birkaç program anlatıyoruz.

1. Pocket Wikipedia: Bu program çok beğenilen maddelerin toplanmasından oluşuyor. Programdaki maddeler yaklaşık 15 ciltlik bir ansiklopediye eşdeğer seviyede (24000 fotoğraf ve 14 milyon kelime). Pocket PC, Windows ve Linux’ta çalışan Wikipedia hayranları için iyi bir alternatif. Ancak bütün içeriğe ulaşmadığınızı tekrar hatırlatmakta fayda var. Daha çok içeriğe ulaşmak istiyorsanız sıradaki seçenek olan WikiTaxi’yi deneyebilirsiniz.

2. WikiTaxi: Offline Wikipedia kullanımı için çok uygun bir program. WikiTaxi ile maddeleri okuyabilir, indirdikleriniz arasında arama yapabilirsiniz. Programı indirdikten sonra WikiTaxi sitesindeki dump dosyasını indirmeniz gerekiyor. Daha sonra bu indirdiğiniz dosyayla programı kullanabiliyorsunuz.

3. OkaWix: Bu programla bütün Wikipedia içeriğini fotoğraflarıyla ya da fotoğrafsız olarak indirebilirsiniz. OkaWix Windows, Mac ve Linux ortamlarında kullanılabiliyor. 253 dil desteği veren program Wikimedia Foundation’un alt projelerini de kapsıyor (Wikisource, Wiktionary, Wikiquote, Wikibooks).

4. Wikipedia for Schools Download: İsterseniz bir bit torrent sunucusundan özel olarak yayınlanan bu programı indirebilirsiniz. Toplam 3 GB boyutunda olan program 20 ansiklopedi boyutunda bilgiyi içeriyor (34500 fotoğraf, 20 milyon kelime ve 5500 konu). Program İngiltere eğitim sistemine göre tasarlanmış bu nedenle diğer programları kullanmanız daha iyi olabilir.

Yorum yapın