CHKDSK ve SCANDISK ile oluşan chk uzantılı dosyalar nasıl kurtarılır?

Bilgisayarımız bazen açılırken hata denetimi yapar (scandisk yada chkdsk). Yada biz kendimiz bu programları çalıştırırız. Bu işlem sonucunda chk uzantılı dosyalar oluşur. Bu dosyalar bazı dosyalarınızın adı değişmiş halleri. Yani bazı dosyalarınız eksilir.

Windows işletim sistemi C:FOUND.001 gibi bir klasörlerde .chk uzantılı bir çok dosya oluşturabilir.

Peki CHKDSK ve SCANDISK ile oluşan chk dosyaları nasıl kurtarılır?

Chk dosyalarını kurtarmanın birden fazla yolu var. Unchk isimli ücretsiz programla bazı bilinen uzantılı dosyaları kurtarabilirsiniz, garatili sonuç vermiyor ama önemli bilgileriniz için denemeye değer .JPG PSP PSD GIF ZIP CAB EXE DLL OCX WRI BMP DOC PPT XLS PDF RTF HTM WAV MID AVI RAR TIF MP3 WPD FPX EPS CLP uzantılı dosyaları kurtarabilirsiniz.

Kullanması basit, unchk programı çalıştırın ve ona .chk uzantılı dosyaların nerede olduğunu gösterin. Download UNCHK

Bunu beğenmediyseniz 3DS TIF EXE BMP SWF PSD AI GIF PST CAB RAR CHM MID PDF ZIP HLP MP3 DWG MPG LNK URL HTM JPG TTF MDB MOV QT DOC XLS RMI WAV AVI CDR TXT ASFuzantılı dosyaları kurtarabileceğiniz FileCHK programını kullanın.
İki program arasındaki farkları ise buradan görebilirsiniz.

Yorum yapın

CHKDSK ve SCANDISK ile oluşan chk uzantılı dosyalar nasıl kurtarılır?” üzerine 5 yorum

  1. Bu verdiğiniz çözüm işe yaramadı. Elimdeki bozuk videolar CHK formatında fakat öncesinde hangi formatta olduğunu hatırlamıyorum. Başka ne yapabilirim ? hiç bir yerde çözüm bulamadım.

  2. @cem yılmaz

    olur sonuçta o dosyalar senin sevdiğin bir müzik olur yani demek istediğim o dosyalardan biri belki de sevdiğin bir müziğin parçası olur bilemeyiz

  3. Arkadaşlar 2 gündür cowon marka mp4 playerımdaki 16 gb lık sd kartı pcye taktığımda dosyalar gözükmüyor ancak virüs taratma programını çalıştırdığımda bu mp3 uzantılı dosyalarım found:0000 .chk uzantılı dosya olarak gözüküyor.Yani pcdeki çıkarılabilir disk I, aslında dolu olmasına rağmen içi boş gözüküyor.Bu chk dosyaları gizli dosya gibi görünüyor,bunları nasıl mp3 uzantısına dönüştürebilirim?Kafayı yemek üzereyim. 16 gblık mp3 dosyaları biçimlendirme yaparak kaybetmek istemiyorum.Ayrıca sitedeki fileCHK ve UNCHK programlarını pcye indirip çalıştır komutu verince de”MSVBVM50.DLL bilgisayarınızda eksik olduğundan program başlayamıyor”uyarısı veriyor.Bu DLL uzantılı dosyayı nerden bulup pcye yükleyebilirm? Bu konuda bilgi ve deneyimi olan arkadaşlar yol gösterirse çok sevinirim,iyi akşamlar.

  4. PC Her açılışta mutlaka SCANDISK yapıyor. Windows’a zarar vermeden bu SCANDISK olayını nasıl kaldırırım? Kendim çözüm olarak yeni bir Windows yükledim. Windows yüklü ama sorun yine çözülmedi PC açılınca SCANDISK her açılışta başlıyor Windows’u da silip yeni bir windows yüklemeli miyim yoksa tek yol format atmak mı?