Parolayı hatırla özelliğini her yerde seçmeyin yoksa çok üzülebilirsiniz

Özellikle paylaşılan bir bilgisayarı kullanırken bir siteye giriş yapıyorsanız firefox un size sunduğu firefox bu parolayı hatırlasın mı seçeneğine Hatırla demeden önce iki kez düşünmenizi öneriyorum. Bunun sebebi çok basit.

PAROLAYI HATIRLA öZELLiGiNi HERYERDE SECMEYiN

Şifreli giriş gerektiren bir siteye giriş yapmanızla beraber şöyle bir ekran görüntüsü karşınıza gelir.

Eğer hatırla seçeneğini seçerseniz kullanıcı adınız ve parolanız firefox tarafından kaydedilir. Kayıtlı parolaları daha sonradan görmek ise gerçekten çocuk oyuncağı. Yapmanız gereken şey firefox ta araçlar menüsünden seçenekler e gelmek ve gizlilik sekmesine tıklamak.

Karşınıza çıkan sayfada Parolaları göster düğmesine bastığınızda daha önce girdiğiniz tüm kullanıcı adı ve şifreler bir bir karşınıza gelecektir.

Bu durumdan iki şekilde kurtulabilirsiniz. Ya bir ana parola belirleyeceksiniz ve bu sayede parolaları göster seçeneği de parolalı bir girişe sahip olacak yada hiç parola kaydetmeyeceksiniz. Ana parolayı gizlilik sekmesinden belirleyebilirsiniz.

Parola hatırlama özelliğini etkinleştirmek yada devre dışı bırakmak ta bu sayfadan yapılabilir.

Eğer tüm bu parolaları bir metin dosyasına kaydetmek istiyorsanız bununda kolay bir yolu var.

FirePassword adlı uygulama firefox ta kayıtlı parolalarınızı bir metin dosyasına kaydedebiliyor. Aşağıdaki zipli dosyayı indirip açın. Başlat/Çalıştır cmd yazarak komut istemine geçin. Zipli dosyayı açtığınız klasöre giriş yapın ve komut satırına firepassword yazın. Tüm şifreler karşınızda!

Şifreler firefox ta Master password le korunuyorsa gösteremiyor. Korunmadığını varsayarsak şifrele ri metin dosyasına kaydetmek için şu komutu yazabilirsiniz. firepassword.exe >sifreler.txt

firepassword indir

Yorum yapın

Parolayı hatırla özelliğini her yerde seçmeyin yoksa çok üzülebilirsiniz” üzerine 5 yorum

  1. parolaların aklında kalacaksa ayrı bir txt dosyası tutmana gerek yok (benim gibi) sadece freehosttan aldıgım sitelerinkinden bazılarının pc’emde tutuyorum.