Denizbank Exchange Server 2010’ a geçiş yaptı

Türk özel bankacılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından DenizBank, son on yılda hızlı ataklarıyla dikkat çekiyor. Türkiye çapında 421 şubeye sahip olan ve 8.500 çalışanıyla yatırım bankacılığından finansal kiralama hizmetlerine kadar geniş bir alanda hizmet veren DenizBank, aynı zamanda Microsoft Exchange 2010’un ilk kurumsal kullanıcıları arasında yer alıyor. Haberleşme altyapısında yaşanan bazı darboğazlar ve e-posta trafiğinin çalışanlar için yaşamsal önemi nedeniyle banka Microsoft Exchange 2010’u kullanmayı tercih etti.

Daha önceleri banka genelinde veri depolama maliyetlerini denetim altına almak amacıyla posta kutuları sınırlı disk alanlarında tutuluyor, ancak bu da artan e-posta trafiği nedeniyle yönetim açısından bazı sorunlara yol açıyordu. Bu nedenle banka içinde 150 kullanıcılık bir grup içinde Microsoft Exchange 2010’un test edilmesine karar verildi. Microsoft Exchange 2010’u test etmeye Mart 2009’da başlayan DenizBank pilot projesini Temmuz 2009’da başlattı. Eylül ayından bu yana elde edilen çarpıcı sonuçlar nedeniyle Exchange 2010 önümüzdeki yılın ilk aylarından itibaren banka genelinde yaygınlaştırılacak.

DenizBank örneğinde Microsoft Exchange’in disk maliyetlerinde % 60’lara varan tasarruf sağladığı ortaya çıkarken, yönetim ve kesintisiz çalışma avantajları nedeniyle banka genelinde mesajlaşma verimliliğinde ciddi bir artış olduğu kaydediliyor. Aynı zamanda yazılımın gelişmiş yedekleme teknolojileri, bilgi işlem merkezine zaman kazandırırken, müşteri ile sürekli temasta olan çalışanların Exchange 2010’un tanıdık arayüzleri ve arama kolaylıkları ile bilgiye çok çabuk erişmesini sağlıyor.

Microsoft Exchange 2010’un yalınlaştırılmış tasarımındaki önemli bir özelliği kullanan DenizBank, sistemi sürekli ayakta ve performanslı tutan özel Exchange 2010 teknolojilerinden yararlanıyor. Bu teknoloji, disk hatalarına veya veri merkezi kaynaklarının mevcudiyetine karşı otomatik veritabanı eşleştirmeleri (replication) yapma yeteneğine sahip çalışan veritabanları grubunun (DAG – Database Availability Group) bir parçası olarak posta kutusu sunucularını sürekli çalışır durumda tutuyor.

İlk sürümü bundan yaklaşık 14 yıl önce duyurulan Microsoft Exchange bugün % 64’lük pazar payı ile liderlik koltuğuna otururken, Ferris Research araştırmasına göre en yakın rakibinin pazar payının günümüzde % 10’a gerilediği tahmin ediliyor.

Yine bu araştırmaya göre geçen yıl itibarıyla diğer platformdan Exchange’e geçiş yapmaya başlayan kullanıcıların sayısı 4,7 milyonu buluyor. Microsoft genelinde 2 milyar dolarlık bir iş hacmi yaratan Microsoft Exchange, dünyanın 9. büyük yazılım şirketini oluşturabilecek büyüklüğüyle dikkat çekiyor.

Yorum yapın

Denizbank Exchange Server 2010’ a geçiş yaptı” üzerine bir yorum

  1. Bence MS yaygınlık ve bilgi çözüm için çok fazla kaynak olmasından dolayı bayağı avantajlı, Lotus Domino hakkında da buna kıyas bir makale yayınlanırsa sevinirim. Ben Dominonun daha profosyonel olduğunu ancak destek ya da başka sebeplerden hak ettiği yerde olamadığını düşünüyorum.