Windows 7 Sistem Kurtarma Diski Recovery Disc İndir

Windows 7 piyasaya sürülmesiyle hakkında yazılan makalelerin ardı arkası kesilmiyor. Bu yazımızda aslında bize atılan bir kazığın microsoft tarafından önlenmesini anlatacağız.

Sistem kurtarma diskini bilmeyenler için anlatalım; bilgisayarınızda bir sorun olduğunda, bu dvd yi takıyorsunuz ve sisteminiz onarılmaya başlanıyor.

Bir dizüstü bilgisayar ya da masaüstü bilgisayar aldığınızı düşünelim. Markası farketmez Acer, Toshiba ya da HP. O bilgisayarı alırken işletim sistemi kurulu ise o işletim sisteminin lisansına para vermişsiniz demektir. Fakat ne hikmetse o şirketler, kullanıcıya parası verilen işletim sisteminin kurtarma diskini vermez. Verenler var ama çoğunluğu vermez.

Peki Ne Yapmalıyız?

Microsoft bu durumu farketmiş, gelin bu adamların mağduriyetlerini çözelim demişler. Allah razı olsun 🙂 . NeoSmart Teknolojileri orjinal kurtarma diskini sunucularında barındırıyor. Şimdi vereceğim adreslerden uygun olan sürümünü indiriyorsunuz. Dosyalar .iso formatındadır. Yani DVD ye kolayca yazdırabilirsiniz.

32-bit versiyon 143 MB

64-bit versiyon 165 MB

Önemli

Bu indirme linkleri .torrent dosya formatlıdır. Yani yüksek hızda ve güvenlikte indirme yapmanızı sağlar. .torrent dosya indirmek için BitTorrent gibi bir programa ihtiyaç duyarsınız.

Nasıl Yapacağım?

1. Torrent  programıyla verilen linklerden hangisi uygunsa onu bilgisayarınıza indiriyorsunuz.

2. ( uTorrent programını kullanabilirsiniz.) uTorrent programıyla o indirdiğiniz; .torrent uzantılı dosyayı seçiyorsunuz. Seçmek için programdan (files>>add torrent) ya da (dosyalar>> torrent ekle) diyip o dosyayı seçin.

3.Nereye kaydedeceğinizi seçin.

4.İnme işlemini bekleyin.

5.İndirilen .iso uzantılı dosyayı cd ya da dvd’ye yazdırın. (bunun için inen dosyayı sağ tıklayın burn disc ya da diske yaz diyin.)

6.Ve bitti, ihtiyacınız olduğunda dvd ( ya cd’nizi) nizi takıp sisteminizi kurtarabilirsiniz 🙂

Benim önerim bilgisayarınız bozulmadan bunu indirin, elinizin altında dursun. Yazıda eksik ya da hatalı yerler varsa lütfen bildiriniz, düzeltelim mükemmele yaklaşalım :).

Saygılar.

Yorum yapın

Windows 7 Sistem Kurtarma Diski Recovery Disc İndir” üzerine 11 yorum

 1. Merhaba ben w7 home basic 64 bit kullanıcısıydım. Geçenlerde çift windows kullanmak için Windows XP Professional’i aynı disk üzerine kurdum aynı disk üzerine kurmuş olduğum için otomatikman Windows XP ile giriş yapıyor. Ben HP laptop kullanıcısıyım. Hp laptop kullananlar bilir kurtarma dvd si gelmiyor sadece recovery diye hdd de bir bölüm geliyor. Ben bu programı indirmiş olduğumda recovery bölümünden kurtarma yapabilir miyim acaba? Yapamazsam bilen arkadaşlar öneride bulanabilirler mi?

 2. @turkuvaz

  tek çözüm sistem geri yükleme. sistem geri yükleme ile flash player güncellemesinden önceki geri yükleme noktasını seçin ve sistemi geri yükleyin.
  problem düzelecektir.

 3. ben flahs playeri gncelledm sonra brlikte aç penceresi gldi fark edemedn ok ye tkladım o an secili olan medya center ile açtı.daha sonra tüm dosyalarım medya center ile açılmaya başladı. masa üstünde chorm vardı buda aynı oldu yani media center ile açılmaya başladı.bir dosya açacagm zaman birlikte aç geliyordu.acrobatı sectim bu sefer hepsini acrobat ile açmaya başladı.acrobatı kaldırdım dzeldi ancak 1 hafta sonra tekrar aynı oldu yardımcı olablecek arkadaşlar varsa mail atabilirler mi acaba. turkuvaz_zng@hotmail.com

 4. ya ben u recovery cdlerini oluşturdum 3 dvd oldu. ancak format atarken 2 sini yükledim 3.sünü açıo ama içinde bi setup dosyası yok bu dvd yükleyemedim o yzden unun sonucundada pcde hp kamera yok ne bilim bir iki program yüklenmedi? naapmalıyım tekrar recovery dvdsimi oluşturim?

 5. peki bu program her bilgisayarda onarım yapar mı???? mesela benimki asus laptop direk dvd ye yazdırdığım gibi mi dvdroma takdığımda kurtarabilecek miyim sistemi?

 6. bunu herhangi bir markanın ürettiği bilgisayarda kullanacaksınız diye bir şey yok zaten onlarla entegreli birşey değil. tamamen farklı, adı üstünde zaten sistem kurtarma diski. Kısacası microsoftun böyle birşey talep etmesini gerektirecek bir durum yok ortada.

 7. Microsoft un bunu fark etmesi imkansız bunu oem üreticilerinden talep eden microsoft un kendisi zaten. amacı ise cd lerinin kopyalanmasının önüne geçilmeye çalışılması…Bu neden üreticilerden recovery ile imajdan dönüş yapılabilir kurulumlar yapmasını talep etti.

 8. evet dediğiniz özellik farklı türevleri çeşitli markalarda mevcuttur fakat bahsettiğiniz özellik windows’un açıldı durumlarda kullanılır yani açılabilen sistemlerde. kurtarma diskleri ise sistem açılmadığında da onarma için kullanılabilmektedir.

 9. Güzel bir bilgi,

  Ancak belirtmekte fayda görüyorum. Recovery partition (gizli disk alanı) bulunan çoğu laptop ürününde fabrika ayarlarında kurulum yapıldığında Başlat / programlar içerisinde örnek olarak HP de recovery disk adında bir yardımcı program bulunur. Bunu kullandığınızda laptop diskinize bir şey olursa bu dvdleri kullanarak tekrardan fabrika ayarlarına geri yükleme şansınız var.

  Kolay gelsin.