WordPress Admin Şifresinin phpMyAdmin üzerinden sıfırlanması

Genellikle blog sahipleri site kurulumundan sonra WordPress’ in oluşturduğu admin şifresini değiştirir ve uzun kolay hatırlanmaycak ve bulunamayacak şifreler yazar. Daha sonra kendi isimlerine yazar olarak bir hesap açarlar ve bloglamaya bu yolla devam ederler. Blog güvenliğini düşünen her kullanıcının yapması gereken de budur zaten. Ancak gün gelir admin şifreniz lazım olur ve siz bunu ya hatırlamazsınız yada not ettiğiniz yeri bulamazsınız belki de hiç not etmediniz.

Admin şifrenizi e-posta yolu ile istemek bazen mümkün olmayabiliyor. Bazı host firmaları wordpress scriptlerinin mail atmasını engelleyebiliyorlar bu durumda şifreyi sıfırlamak gerecekten de zor olabiliyor. phpMyAdmin kullanarak dakikalar sürecek bir işlem ile şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Wp_users tablosunda browse (Gözat) a tıklayın.

Açılan tabloda user id, user login, user password gibi bilgiler göreceksiniz. Burada göreceğiniz şifre sizin yazdığınız şekli ile gözükmez. Sizin yazdığınız şifre md5 şifreleme tekniği şifrelendikten sonra user_pass hanesine yazılır. Bu ekranda da edit (Düzenle) tıklıyoruz ve admin kullanıcısın bilgilerini düzenleyeceğimiz ekrana geçiyoruz.

User_pass yazan satırda value (değer) sütünunda bulunan kısıma md5 ile şifrelenmiş yeni bir değer yazacağız.

password için: 5f4dcc3b5aa765d61d8327deb882cf99

1 için: c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b

Yazmanız gerekiyor. Eğer siz daha farklı bir şifre koymak isterseniz oraya yazmak istediğiniz değeri md5 calculator ile hesaplamanız gerekir bunun için internette bir çok ücretsiz site bulunmakta. Md5 calculator olarak google’ aratırsanız karşınıza bir çok sonuç çıkacaktır.

Md5 ile şifrelenen değeri girdikten sonra sayfanın altında bulunan bölüme gelip yeni yazdığınız değerin save edilmesi için “save” i seçip go butonuna tıklıyoruz.

Artık şifreniz değişti. Eğer değer olarak 5f4dcc3b5aa765d61d8327deb882cf99 yazdıysanız kullanıcı adı: admin şifre: password, eğer değer olarak c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b yazdıysanız kullanıcı adı: admin şifre: 1 wordpress giriş ekranına yazarak admin hesabı ile giriş yapabilirisiniz.

Yorum yapın

WordPress Admin Şifresinin phpMyAdmin üzerinden sıfırlanması” üzerine bir yorum