Borsa Nedir? Borsa nasıl çalışır?

Bir zamanlar köyün birine bir adam gelmişş ve tanesi 10 $’dan maymun alacağını söylemiş. Köyde çok maymun olduğu için köylüler sevinçle ormana koşup maymunları yakalamaya başlamışlar.

Adam,binlerce maymunu 10’$ dan satın alınca ortalıkta maymunlar azalmış,yakalaması zorlaşmış.Köylüler tam maymun yakalamaktan vazgeçecekken adam tanesine 20 $ vereceğini söylemiş.

Tekrar heveslenen köylüler tekrar maymunları yakalamaya başlamışlar.Bir süre sonra adam da fiyatı 25 $’a çıkarmış.Ancak bırak yakalamayı ,maymuna rastlamak bile çok zorlaşmış.Bunun üzerine adam fiyatı 50 $’a çıkardığını,ancak kendisinin işi olduğu için şehre gitmesi gerektiğini,yardımcısının onun yerine alım yapacağını söylemiş.

O yokken yardımcısı köylülere demiş ki; “Şu büyük kafesteki maymunlar var ya ben onların tamamını size tanesi 35’$ dan satayım,siz de adam gelince ona 50 $ dan satarsınız.”

Köylüler bütün birikimlerini bir araya toplayarak bütün maymunları satın almışlar, sonra ne adamı ne de yardımcısını bir daha gören olmamış.

Şimdi borsanın nasıl çalıştığı hakkında biraz bilgi sahibi olmuşsunuzdur. :))))

Yorum yapın

Borsa Nedir? Borsa nasıl çalışır?” üzerine bir yorum