Evdeki Kablosuz Ağınızı Nasıl Güvende Tutarsınız?

1. Modeminizin giriş ekranına IP numarasını yazarak ulaşın. (Örn: 192.168.1.1 veya 192.168.2.1) ADSL modeminizin ayarlar menüsünden modem giriş şifrenizi değiştirmek ile işe başlayın. Modeminizin fabrika ayarlarıyla birlikte gelen varsayılan şifreyi kullanmayın. (Örn. Kullanıcı adı: admin Şifre: admin)

Not: 1. Adımdaki değişkenlerle ilgili olarak (IP ,giriş için kullanıcı adı ve şifre) mutlaka kullanım kılavuzuna bakın

2. Modem için bulunan yönetici hesabına mutlaka güçlü bir şifre atayın.

3. Kablosuz ağınızın SSID ismini değiştirin sizi tanımlaycak bilgiler kullanmamaya dikkat edin. Hatta yapabiliyorsanız SSID ismini gizleyin.

4. Kablosuz ağınız mutlaka şifreleyin. WEP, WPA, WPA2 şifreleme tekniklerinden birini kullanın. Her ne kadar WEP yönetimini tavsiye etmesem de hiç olmamasından daha iyidir.

5. MAC adres filtresini etkinleştirin böylece sadece sizin izin verdiğiniz MAC adresine sahip ağ kartları ağınıza dahil olabilicek.

6. Eğer kablosuz modeminizin yüksek bir kapsama alanı var ve siz de küçük bir dairede oturuyorsanız modeminizin desteklediği ölçüde kapsama alanını daraltın

7. Modeminizin firmware’ ini mutlaka upgrade edin

8. Kablosuz ağınıza bağlanabilirsiniz

9. ADSL modeminiz üzerinden kablosuz ağınıza kimlerin bağlı olduğunu , gelen DHCP istekleri olup olmadığını arada kontrol etmenizde fayda var.

Yorum yapın

Evdeki Kablosuz Ağınızı Nasıl Güvende Tutarsınız?” üzerine 2 yorum

  1. Evet hızla artan kablosuz trafik için güzel bir makale, ilave olarak ADSL modemlerin firewall seçeneklerinin aktif olmasına dikkat edelim. Eğer gerek duyulmuyorsa Wan üzerinden yönetim konsollarına erişimi LAN olarak kısıtlayalım. Wep hiç yoktan iyidir densede 🙂 WPA AES ya da WPA2 kullanmaya özen gösterelim. derim.

    Kolay gelsin