Google’nin Yeni İşletim Sistemi

       Sanal dünyanın en büyük arama motoru olan ve dünya üzerinde en çok ziyaret edilen sitelerden birisi dediğimizde doğal olarak akıllara gelen ilk isim Google olmuştur. images

      Peki nedir Google sadece bir arama motoru mu? Herkesin hayırrrr dediğini şimdiden duyar gibiyim. Gmail, Google Translate, Maps ve daha birçok servis. Son dönemlerde de performansı ile güvenilir özellikleri ile web tarayıcı dünyasında adından çokça söz ettiren Chrome.

 

      Bütün bu hizmetlerle yetinmediği anlaşılan Google, Windows işletim sistemleri ile neredeyse piyasanın %90’ını elinde tutan Microsoft’a rakip olmaya hazırlanıyor. Google’nin resmen açıkladığı yeni işletim sisteminin adı Chrome OS.

     Yeni işletim sistemi, Microsoft’un Internet Explorer isimli web tarayıcısına karşı çıkardığı Chrome yazılımını temel alan bir işletim sistemi.

Google Chrome Os Masaüstü
Google Chrome Os Masaüstü

     Android işletim sisteminin mobil platformlarda başarısını ispatladıktan sonra, bu başarısını kişisel bilgisayarlara da taşımaya kararlı gibi görünen Google’nin yeni işletim sistemi için kullandığı temel kavramlar; hız, sadelik ve güvenlik…

      Kesin olmamakla birlikte yeni işletim sistemi için açık kaynak kodlu Linux çekirdeği kullanılacağı düşünülüyor.

 

      2010 yılının ikinci yarısında piyasaya sürülecek işletim sisteminin ilk etapta, performans oranı masaüstü pc ve dizüstü bilgisayarlara göre daha düşük olan netbooklarda kullanılacağı biliniyor. Google‘dan yapılan açıklamaya göre Chrome OS, x86 ve ARM yongalarının ikisinde de sorunsuz bir şekilde çalışabilecek. Bu da daha sonra ise masaüstü ve dizüstü platformlarına da yönelim olacağı anlamına geliyor.

      Arama motoru, elektronik posta gibi birçok web tabanlı uygulama ile başarısını sanal alemde kanıtlayan Google’nin yazılım çözümleri ile de büyük bir başarı elde edeceği bence açık bir biçimde ortada.

      Tabii bu süreçte en son söz yine son kullanıcı olan bizlere düşüyor. Android ile mobil platformlarda büyük bir başarı elde eden Google’nin yeni işletim sisteminin vaat edilen özellikleri sunup sunamayacağı tartışma götürür bir konu.

     Sonuç olarak söylenebilecek ve benim de en sevdiğim sözlerden birisi yapılabilecek en önemli yorum bence “deneyip görmek lazım”

                                                                                                                                                Saygılarımla

Yorum yapın

Google’nin Yeni İşletim Sistemi” üzerine 2 yorum

  1. Zaten bu da istenen şey; son kullanıcı olarak seçim her zaman ücretsiz ve en iyi performans herkeste ortak seçimdir yani aradaki rekabetin kızışması tabir yerindeyse “bizlerin ekmeğine yağ sürüyor”…@pdfdergi

  2. masaüstü bilgisayarlarındaki en büyük handikap iş uygulamaları ve oyunlar. Mevcut oyunlara ve iş uygulamalarına uygun olması halinde büyük geçişler yaşanabilir. Ancak bir de şöyle bir şey var. Artık uygulamalar internet üzerinden kullanılmaya başlanıyor. Sanırım bir 10 yıl sonra işletim sistemleri tamamen bedava olacak…