Google’ ın marka değeri 100 Milyar Dolar

Arama motoru Google, 100 milyar dolarlık marka değeriyle “BRANDZ TOP 100” araştırmasında 3’üncü kez en değerli marka unvanını kazandı. Yapılan araştırmaya göre toplam 100 küresel markanın değeri mevcut ekonomik dönemde 1,7 artış göstererek 2 trilyon Amerikan Doları oldu.

Financial Times işbirliği ile bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen “BRANDZ TOP 100 En Değerli Markalar Sıralaması” dünyanın önde gelen pazar araştırması ve danışmanlık firmalarından Millward Brown tarafından açıklandı. BrandZ Top 100 En Değerli Küresel Markalar araştırması ekonomik ortama rağmen markaların değerlerini artırdığını ortaya çıkarırken, sonuçlara göre en değerli marka 100 milyar Dolarlık değeriyle Google oldu. Geçen yıl yapılan araştırmada marka değerini artırarak koruyan Google, bu yıl da geleneği bozmadan değerini % 16 artırarak zirveyi kimseye kaptırmadı. Listenin ikinci sırasında geçen yıl olduğu gibi 76,2 milyar Dolarlık marka değeri ile Microsoft yer alırken, bu iki şirketi 67,6 milyar Dolarlık marka değeri ile Coca-Cola takip etti.

Kurumlar arası kullanıcılar ve müşteriler üzerinde yaptığı araştırmalar ile finansal verileri birleştirerek markaların Amerikan Doları değerini belirleyen “BrandZ Top 100 Araştırması”nın sonucunda, en değerli 100 markanın toplam değeri 1.95 trilyon Amerikan Doları olarak açıklandı. Markaların toplam değerleri mevcut ekonomik ortamda geçen yıla göre yüz de 1,7’lik bir artış gösterdi.

google

Millward Brown Optimor CEO’su Joanna Seddon, “Birçok işletmenin değerinin düştüğü mevcut ortamda marka daha da önemli bir hale geldi. Çünkü markalar şirketlerin zor zamanlarında ayakta kalmasına yardım edebiliyor. Markasına yatırım yapmaya devam edenler, ekonomik durum iyileşmeye başladığında iş büyümesi konusunda harcamalarını kesenlerden daha iyi bir konumda olacaklar” şeklinde konuştu.

Millward Brown Küresel CEO’su Eileen Campbell, sıralama üzerine şu yorumda bulundu: “Dünyanın en değerli markalarından biri olmak büyük bir başarı ve bu sıralamada yer alan tüm markaları kutluyoruz. Pazarlama harcamalarının her zaman olduğundan çok daha detaylı bir denetleme altında olduğu bir zamanda, bu sıralama pazarlamacıların, markanın işleri için yarattığı değeri tanımlamaları için bir yoldur”.

Millward Brown Türkiye Genel Müdürü Betül Khan, BRANDZ™ araştırmasının sonucunun ilk yüz marka liginde heyecanlı rekabetin sürdüğünü gösterdiğini belirterek, ”markalarına sürekli ve doğru pazarlama yatırımı yapan şirketler sürprizlerle karşılaşmıyorlar çünkü yaratılan tüketici değeri ve güçlü markalar, bu şirketlerin gelecekteki nakit akışını garanti altına alıyor” dedi.

EN FAZLA DEĞERİ İNDİRİMLİ MARKALAR ALDI

Geçen yıl ki En değerli 100 marka listesinde yer alan 84 marka bu seneki listede de değişmezken, 15 güçlü marka listeye yeni girdi. Bu yeni markalardan sıralamaya en yüksek giriş yapan markalar 31’inci sıradan Pampers, 32’nci sırada Nintendo ve 36’ncı sırada VISA oldu.

En değerli marka araştırması, yıl içinde insanların para tasarruf etme amacıyla daha düşük fiyatlı ürünleri tercih ettiğini bunu da indirimli markaların büyük değer kazandığını gösterdi. İndirimli perakende satış mağazası Aldi bu yıl ilk 100’e girerek marka değerini %49 arttırırken, bir diğer perakende satış mağaza zinciri olan Auchan da değerini %48 arttırdı. İndirimli markalara talebin artması trendinin en belirgin olduğu hazır giyim sektöründe H&M markası, değerinde %8 artış gösterdi ve Nike ve Zara’yı geride bırakarak kategorisinde ilk sıraya yükseldi.

Para kazanmanın zorluğu ile tüketiciler kendilerini fast food, sigara ve alkol ile ödüllendirirken, McDonalds (%34), Marlboro (%33) ve Budweiser (%23) ve Johnnie Walker (%42) gibi markalar büyük değer kazandı.

TASARRUF NEDENİYLE EVDE KULLANILAN MARKALAR DEĞERLENDİ

Sıralamaya göre tasarruf nedeniyle evde kullanılan markalar da güçlü bir büyüme gösterdi. Amazon ve eBay gibi evden alışveriş edilen markaların, evde hazırlanan Nespresso(%27) ve Nescafe(%23) gibi içecek markalarının değeri arttı. Ev eğlencesi alanında bu yıl ilk kez Nintendo 32’nci sıradan listeye girdi.

Telefon sektöründe geçen yıl en fazla yükselişi gösteren BlackBerry bu yükselişi sürdürerek %100 değer kazanırken, iPhone ve BlackBerry gibi taşınabilir cihazlarla internet kullanımının artan popülerliği nedeniyle mobil operatörlerde çok büyük değer artışı yaşandı. Bu operatörlerden biri olan Vodafone % 45 artış ile bu yıl ilk kez ilk 10’a girdi.

Zor bir yıl geçiren finans sektöründe daha önce ilk 100 içinde olan bazı markalar listeden düşerken liste de bulunan, Çin Ticaret Bankası bu yıl ki değerini yüzde 168 arttırdı.

Bölgesel ve kategori tahlillerini içeren tam BrandZ sıralaması www.millwardbrown.com/brandz ve www.brandz.com adreslerinde online olarak görülebilir. Sıralamalar, ücretsiz bir iPhone uygulaması olarak bu sitelerden ve iTunes mağazasından da görülebilir.

Millward Brown Hakkında
Millward Brown (www.millwardbrown.com), dünyanın önde gelen araştırma kuruluşlarından biridir ve etkin reklam, pazarlama iletişimi, medya ve net marka değeri araştırmaları konusunda uzmandır. Millward Brown, entegre bir takım doğrulanmış araştırma çözümleri kullanımı ile – hem niteliksel hem de niceliksel – müşterilerinin güçlü markalar ve hizmetler kurmasına yardım eder. Millward Brown, 48 ülkede 75’den çok ofise sahiptir. İlave uygulamalar, Millward Brown’un Küresel Medya Uygulaması’nı (medya etkinlik birimi), Millward Brown Optimor’u (müşterilerin, markalarından ve pazarlama yatırımlarından geri dönüşlerin maksimize edilmesine odaklanır), Millward Brown Precis’i (Halkla İlişkiler ölçüm uygulaması) ve Dynamic Logic’i (dijital pazarlama etkinliğinde dünya lideri) kapsar. Millward Brown, WPP’nin anlayış, bilgi ve danışmanlık grubu olan Kantar’ın bir parçasıdır.

Yorum yapın