LTE uyumlu 4G telefonla 100 Mbps’lik kablosuz indirme hızı

Mobil iletişim alanında dünya çapında bir teknoloji ve tasarım lideri olan LG Electronics, 3 GPP Uzun Vadeli Dönüşüm (Long Term Evolution/ LTE) standartlarına uyumlu ilk telefon modem çipini geliştirdi. Modem çipi, teorik olarak 100 Mbps’lik kablosuz indirme hızlarını ve 50 Mbps’lik yükleme hızlarını destekleyebiliyor.

Bu yenilik, pazara sunulmaya hazır bir 4G telefonu yaratmaya doğru atılan önemli bir adımı temsil ediyor. Bu yeni modem çipi, cep telefonu teknoloji standartlarının dördüncü neslini ortaya çıkaracak LTE uyumlu bir 4G telefonu geliştirmek için gerekli en önemli bileşen.

LG, 60 Mbps’i bulan kablosuz indirme hızları ile 20 Mbps’lik yükleme hızlarını gerçekleştiren çipi Kore’deki Mobil İletişim Teknolojisi Araştırma Laboratuarı’nda tanıttı. Pazarda bulunan en hızlı telefonlar HSDPA teknolojisini kullanıyor ve 7.6 Mbps’lik azami hızda veri indirebiliyor.

lg-lte-modem-telefon

Kullanıcılar cep telefonlarından giderek daha çok film izlemek, müzik dinlemek ve interneti taramak için faydalandıkça daha yüksek indirme hızları da önem kazanıyor. LTE teknolojisiyle kullanıcılar, 100 Mbps’lik hızlarda bir dakikadan daha kısa sürede 700 MB’lık film dosyasını indirebiliyor. LTE teknolojisi, tüketicilerin aynı anda dört adet HD filmini arabelleğe almaksızın kesintisiz şekilde aktarmasına da imkân veriyor.

Son üç yıldır LG, 3GPP LTE standardizasyonunu takip ediyor ve yaklaşık 250 Ar-Ge personeliyle ticari olarak uygun LTE teknolojisini geliştirmeye çalışıyor. Tüm bu araştırmalar ve gelişmeler sonucunda ortaya yeni nesil, ince ve üstün özellikli telefonlar için mükemmel boyuta sahip, 13’e 13 mm bir modem çipi çıktı. Bu telefon modemine ek olarak LG, halen bilgisayarlarda kullanılan kablosuz kartların yerini alabilecek ilk ön LTE-bazlı veri kartını da geliştiriyor.

Başlıca cep telefonu operatörlerinin çoğu LTE bazlı 4G teknolojisini takip ediyor. Mevcut WCDMA teknolojisi gelişim yolunu temel aldığından, WCDMA servisli taşıyıcıların yüzde 85’i, farklı bir teknolojiye dayanan yeni bir ağ kurmaya göre çok daha az bir maliyetle ağlarını LTE ile yenileyebilecekler.

Pazar araştırma şirketi Strategy Analytics’e göre küresel LTE telefon pazarı 2012’de gerçekleştireceği 70 milyon satış adedini ikiye katlayarak, 2013 yılında 150 milyonluk satış adedine erişecek.

Cep telefonu taşıyıcıları şimdiden LTE deneme ağlarını tesis etti ve hâlen ilk dönem telefonları üzerinde çalışıyorlar. İlk LTE cep telefonlarının ise 2010’da pazara girmesi bekleniyor.

Yorum yapın