Adınız 5000 yıl önce nasıl yazılırdı Mısır hiyeroglif yazısı

Mısır hiyeroglif yazısı, birbirinden kolaylıkla ayırt edilebilecek yüzlerce sembolden oluşur. Her işaret belli bir sesi veya nesneyi temsil eder. Bu yazı soldan sağa veya sağdan sola ya da yukarıdan aşağı yazılabilir, okumak için ölçüt sembollerdeki insan ya da hayvan figürlerinin baktıkları yöndür.

Mısır hiyerogliflerinde 700’den fazla işaret bulunmaktadır. Bu yüzden de okuma yazma oranı düşüktür. Çünkü hiyeroglif bir harf yazısı değildi. Bunlar için yazıcı adlı bir meslek vardı. Bu insanlar uzun bir eğitimden geçerlerdi.Ayrıca hiyeroglif öyle zor bir yazıydı ki sanat halini almıştı.

antikmisir

Kimi işaretler 1 harfe, kimileri 2, kimileri de 3 harfe bazılarıysa bir kelimeye karşılık gelir. Buna örnek olarak latin kökenli dillerde ‘x’ işaretinin Türkçe’deki ‘ks’ harflerine karşılık gelmesi verilebilir. Ayrıca yazılan kelimenin anlamını güclendiren ve tamamlayan çizimler de vardır. Mesela bastonlu adam çiziminin yaşlı kelimesini tamamlaması gibi.

İşte şimdi sizde adınızın yada başka bir şeyin Mısır hiyeroglif dili ile nasıl yazılabileceğini görebilirsiniz. Dik konumda yazmak için Write Like an Egyptian bağlantısını kullanabilirsiniz. Deneyin, ilginç…

Yorum yapın

Adınız 5000 yıl önce nasıl yazılırdı Mısır hiyeroglif yazısı” üzerine 2 yorum

  1. Iyi gunler bana bir konuda yardimci olabilecek birini ariyorum yillar once aldigim bir gumus yuzugun uzerinde eski misir hiyeroglif yazilar var tam olarak ne yazdigini bir turlu nulamadim aceba biri bana yardimci olabilirmi tesekkurler cumabagici@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz