Etiketleme, etiket bulutu, tag, tag cloud nedir?

Bir çok sitede Etiket bulutu (Tag Cloud), etkiketler (tags), taglar (etiketler) gibi menü başlıkları var. Etiketin ne olduğunu bilen insan sayısı azımsanmayacak kadar çok ama ya bilmeyenler? İşte onları düşünerek bir yazı hazırladım. Umarım bilen bilmeyen herkes beğenir.

Öncelikle Etiket (tag) nedir? sorusunun cevabı ile başlayalım. Aslında bu sorunun cevabını hepimiz biliyoruz. Etiket birden fazla özelliğe sahip bir öğrenin birden fazla kategoride yer alabilmesidir. Örneğin bir web sayfasında Büyük Başarı: Türkiye:4 – İtalya:0 başlıklı bir yazı gördünüz. Bu yazının etiketleri yazar tarafından şöyle oluşturulmuş olabilir: Türkiye, İtalya, Futbol, Galibiyet, milli takım gibi kelimeler olabilir.

Başka bir web sayfasında ise Türkiye İran’ la doğalgaz konusunda anlaştı başlıklı bir yazı gördünüz. Bu yazının etiketleri yazar tarafından şöyle oluşturulmuş olabilir: Türkiye, İran, Doğalgaz, antlaşma gibi kelimeler olabilir.

İşte web sayfalarında gördüğüz etiket bulutu içinde yer alan bu kelimeler yada kelime gurupları ziyaretçilerin ilgili kategoriye (etikete) tıklayarak o etiket altındaki yazılara ulaşmasını sağlar. Yukarıdaki iki başlıkta ortak olan Türkiye’ dir. Ziyaretçi Türkiye ile ilgili yazıları okumak istediğinde ilgili etikete tıklar ve karşısını Türkiye etiketi verilmiş yazılar çıkar. Etiket bulutu içinde sıralama genelde alfabetik oluyor, daha çok kullanılan etiketlerin fontu daha büyük oluyor, böylece popüler olan etiketler diğerlerinden daha kolay ayırt edilebiliyor.

Bu sistemle aranılan konu çok daha kolay bulunur. Etiketler içinde Türkiye İtalya Futbol şeklinde bir arama yapmak sizi istediğiniz sayfaya çok hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Etiketlemenin ziyaretçi dışında yazarlar açısından da getirisi çok. Bir konu birden fazla kategoriyi ilgilendirebilir yada hiç birini ilgilendirmez. Etiketleme ile sınırsız bir şekilde sınıflandırma yapılabilir. Aynı zamanda etiketleme arama motorlarında üst sıralarda yer almanız için faydalıdır.

ETİKETLEME İLE İLGİLİ FAYDALI SİTELER

tag society: Etiket topluluğu anlamına gelen “tag society” siteleri etiketlere göre kategorilere ayırıyor. Kendi sitenizi buraya ekleyerek PR 5/10 olan bu siteden link alabilirsiniz. Ancak anasayfada çıkmak her zamanki gibi çok zor.

tagYourSite: Etiket topluluğu anlamına gelen “tag your site ” siteleri etiketlere göre kategorilere ayırıyor. Kendi sitenizi buraya ekleyerek PR 4/10 olan bu siteden link alabilirsiniz. Ancak anasayfada çıkmak her zamanki gibi çok zor.

tc_logo.gif

PHP ve MySQL için açık kaynak etiketleme platformu . Hizmet Google’ dan.
Blogger‘ a etiket bulutu eklemek? Blogger bloguna etiket bulutu nasıl eklenir? Blogger bloguna eklenen etiketin bir örneği var mı? Evet var, gayet te güzel duruyor 🙂

Herhangibir metnin etiket bulutunu otomatik olarak oluşturan bir hizmet var mı? Var: tagcrowd

Joomla sitesine etiket bulutu eklemek? Joomla sitesine etiket bulutu nasıl eklenir? Bununla ilgili joomla modülü var mıdır?

WordPress‘ te etiket bulutu nasıl yapılır? WordPress -Etiket Bulutu Eklentisi (simple tagging) Türkçe arayüz.  WordPress te etiket bulutu eklentisi başka neler var?

Etiket ile (Anahtar kelime) flickr da fotoğraf aramayı hoş bir şekilde gerçekleştirebilen bir site var mı?

del.icio.us, Flickr, YouTube, Technorati, Feedster, Newsvine, Reddit, Tailrank gibi servislerin hepsinde birden etiket araması yapabilir miyim?

Etiketlerim web sitesinde çok güzel görünüyor peki ben bu etiketleri giymek istiyorum böyle bir hizmet veren yer var mı? snap shirts

Web sitemin rss beslemesi ile yazdığım yazıların içinden en çok kullandığım sözcükleri seçerek etiket bulutu oluşturabilecek bir hizmet var mı?

logo.gif

Tagging the planet

 

Database ile Etiket Bulutu nasıl yapılır?

 

TagBlub bir çok popüler web sitesinin üzerinde etiket araması yapılmasını sağlayan sitelerden biri?

  Meta Tag Generator verdiğiniz url nin meta taglarını veren bir site ama pek hoşuma gitmedi açıkçası.

ASP.net te etiket etiket bulutu yapmak zor mudur? makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

Etiketleme, etiket bulutu, tag, tag cloud nedir?” üzerine bir yorum