Dikkat: Bilgisayarınızdaki veriler çalınabilir, açık portlarınızı kontrol edin

Tekrar herkese merhaba, Gerçi benzeri makalelere pek çok yerde rastlamanız mümkün hatta gereksiz olduğu bile düşünülebilir ancak teorik bir bilgi olarak darağacığımızda bulunmasında şahsen bir zarar görmemekteyim.

Adsl ile internete bağlanıyoruz. Doğal olarak bir ADSL modeme sahibiz, son zamanlarda TTNET kampanyalarında verilen modemlerden dolayı Türk Telekomu gerçekten tebrik ediyorum. Çünkü bu modemleri kullanıcıya şifreli ve güvenlik duvarları aktif bir şekilde vererek son kullanıcının saldırılara maruz kalmasını engellemiş oldular.

ADSL malum yaygınlaşan bir kavram ve eminim bir çoğumuz sözünü ettiğim olayları yaşamış ve tecrübe etmiştir. örneğin bir USB bağlantılı modeminiz var. Router barındırmayan örnek vermek gerekirse USB den bağlarsınız sonra programını kurarsınız sonra bir dial-up bağlantı oluşturur bunu tıklarsınız sanki eskilerde telefondan bağlarmış gibi ADSL bağlarsınız bu şekilde kullananlar var ise bilmelidirler ki bilgisayarları internet deryasında ortada savunmasızdır.

Bunun zararlarından korunmak için bir firewall kullanmanızı öneririm. Peki USB bağlantısı olmayan modemlerde durum nedir?

Bunlara baktığımız son zamanlarda kullanıcılar bilinçlenmekle beraber özellikle wireless modemlerin revaçta olması sebebiyle üstüne basa basa söylemek isterim. Şifreleme yapmadan hareket almayınız. Adsl modeminizi Kurdunuz kullanıcı adı@ttnet vb.. ayarları yaptınız sonrasında internetede bağlandınız herşey bitti mi? Modeminizin standart şifrelerini devreye aldınız mı? Modem ayarlarında firewall ve güvenlik önlemlerini aktif ettiniz mi? Wireless yayınınıza WPA /WPA2 şifreleme yaptınız mı? bu ve benzeri gözden kaçan birçok nokta olduğunu düşünüyorum.

Olayı kısaca toparlayacak olursak size erişim için gerekli olan bağlantıların var olup olmadığını denetlemeniz için bir adres veriyor olacağım buraya girdiğinizde kendinizi taratabilir açıklarınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Site adresi :

http://www.t1shopper.com/tools/port-scanner/#

Ana Sayfa resimi:

Port tarama site ana sayfası

Tarama sonrası görüntü :

Port Tarama sonucu

Son Söz:

Yukarıdaki sonuçta göreceğiniz üzere is responding (Cevap veriyor) isn’t responding (Cevap Vermiyor) şeklinde sonuçlar alınıyor bu size neyi ifade edecektir. örneğin 80 nolu portunu is responding ise büyük olasılık ADSL modeminiz dışarıdan erişime müsait bunun üstüne birde ADSL modem şifreniz standart şifrelere sabit ise sizin açınızda hiç iç açıcı bir durum olduğunu söylenemez.

Esen kalın…

Yorum yapın

Dikkat: Bilgisayarınızdaki veriler çalınabilir, açık portlarınızı kontrol edin” üzerine 2 yorum

  1. bugün gezerken sitenizin bu sayfasını şans eseri geldim linki kullandım portlarımda 45 ve 39 nolu portlarımın açık olduğunu gördüm bir sitede bu portların nasıl kapatılacağını okudum ve kapattım şimdi yine denedim ve sonuç mükemmel çıktı açık kalmadı

    ayrıca adsl şifremide md5 formatına göre düzenledim yazması uzun olsada en güvenli şifredir
    mesela büyük harf ,küçük harf ve rakam larla karışık bir şifreyi çözmek en az 1 yılı buluyormuş

    tekrar bilgileriniz için teşekkür ederim emeğinize sağlık

  2. bir tarama yaptırdım ve portlarımın kapalı olduğunu gördüm. çok faydalı site. güvenlik açıklarını kontrol eden bazı firmalar var ama ücretli. bu site bu açıdan çok faydalı. sadece port taraması yapıyor ama sonuçta bu bile güzel. teşekkürler yorumcu