Dos oyunları için emülatör DosBox

Dos oyunlarını oynayan kaldımı bilmiyorum ama oynamak isteyip (mesela Civilization 1 ) bunu Windows Xp yada Vista yada DOSBox ın desteklediği diğer işletim sistemlerinde oynayamayanlar için hazırlanmış bir emülatörden DOSBox tan bahsetmek istiyorum.

DOSBox Windows üzerinde düzgün çalışmayan DOS oyunlarını sorunsuz oynamamızı sağlayan çok iyi bir emülatör. Dosbox 3000 den fazla oyunu destekliyor. Desteklediği oyunların bir listesi web sitelerinde var.

Ücretsiz indirebileceğiniz DOSBox programı Window, Mac, Linux, ve diğer bazı platformları destekliyor.

Dosbox sadece oyunları çalıştırmakla kalmıyor, oyunlar için grafik ve ses desteği de sağlıyor. Kısacası sorunsuz nostalji yapmak isteyenler dosboxı mutlaka edinmeli.

Yorum yapın

Dos oyunları için emülatör DosBox” üzerine bir yorum

  1. Oyunlar artık uçmuş durumda Dos tabanlı oyunlar olsa olsa nostalji olarak bakılabilir. Ancak söz konusu program Eski uygulamalarda hayat kurtarıcı olabilir. Örneğin lisanslı bir muhasebe programınız var. Linux işletim sistemine geçmek istiyorsunuz işte tam bu noktada emulatorler gerçekten hayat kurtarıcı olabilmektedir. Linux üzerinde Windows uygulamaları çalıştırabilmek için Wine emulatörüde oldukça başarılıdır.