Hayatınızı Kurtaracak 16 İpucu

Londra’daki King College Hastanesi  Yaşlanma Bilimi Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma,  vücudumuzun bize hayatımızı kurtaracak tam 15 ipucu verdiğini ortaya  koydu.

Sağlıklı yaşam konusunda birçok araştırmaya  imzasını atan; Londra’daki King College Hastanesi Gerontoloji (yaşlanma  bilimi) Enstitüsü’nde araştırmalarını yürüten Prof. Dr. Robert Wale, “Sadece parmaklarınızın uzunluğu bile sizin sağlığınız  hakkında kayda değer bilgi sahibi olmamızı sağlıyor aslında. Siz de  vücudunuzla ilgili önemli detaylara; dikkat ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz ” diyor ve ekliyor: “Vücudunuz; siz fark  etmeden sağlığınızla ilgili en önemli ipuçlarını veriyor.
“Prof. Wale’ye göre, tırnaktan gözlere, doğum  kilosundan avuç içine kadar vücuttaki her şey birer gösterge. O halde  bir test yaparak ne kadar sağlıklı olduğumuzu anlamak mümkün. Wale’nin “İşte hayatınızı kurtaracak 16 ipucu” dediği test şöyle:

1.Tırnaklar  :
Tırnaklarınıza dikkatle bakın. Eğer hafif mavilik  yada; morluk görürseniz bu bir kalp hastalığıyla karşı karşıya olduğunuz  anlamına gelebilir. Tırnaklarınızın aşırı kalın olması ya da üstlerinde  tümsekler olması da nefes alma hatta akciğer sorunlarıyla karşı karşıya  olduğunuzu gösterebilir.

2. Nefeslerinizi sayın   :
Eğer dakikada 15 kez ve daha altında nefes alıp  veriyorsanız sağlıklı ciğerlere sahipsiniz demek… Eğer 25 kez nefes  alıp veriyorsanız o zaman sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

3.  Gözler  :
Aynada gözlerinizden birine bakın. İris’in  etrafında beyaz bir daire varsa kolesterol seviyeniz yüksek anlamına geliyor. Bu aynı şekilde yaklaşan kalp sorunlarının da en büyük habercisi.

4. Avuç içinize bakın :
Avuç içlerinize dikkatle bakın. Eğer kırmızı  ve lekelilerse karaciğerinizde sorun var demek.

5. Hafıza  kontrolü  :
Bir tepsinin üstüne rasgele 10 eşya  koyun. Tepsiye sadece 10 saniye bakın. Kaç tanesini  hatırlayabildiniz? İyi bir hafızanızın olması Alzheimer’le karşılaşma  riskinizin daha az olacağı anlamına geliyor.

6. Kas  kontrolü  :
Sırt üstü yatın. Bacaklarınız dümdüz  olsun. Bir bacağınızı havaya kaldırın. Bir kişinin ayağınıza  bastırmasını isteyin. Eğer bacağınız yere düşüyorsa,kaslarınız da bir  zayıflık olduğu anlamına geliyor.

7. Görünüş  :
Gözünüzün hemen altında elmacık kemiğiniz üzerine  bir cetvel yerleştirin. Sonra cetvelin üstüne bir kredi kartı yerleştirin  kartı en rahat okuduğunuz uzaklığı ölçün.
Ne kadar yakına gelirse  gelsin kartı rahat okuyabiliyorsanız göz sağlığınızın iyi olduğu anlamına  geliyor.

8. Tiroit misiniz?  :
Kollarınızı yere paralel olarak tam karşınızda  birşeye uzanıyormuş gibi uzatın. Ellerinize dikkat  edin. Eğer elleriniz bu pozisyonda titriyorsa o zaman tiroit olma  riskiniz çok.

9. Düz yürümek  :
Yere bir metre uzunluğunda bir çizgi çizin.  Üzerinde rahat rahat yürüyebiliyorsanız, vücudunuzun koordinasyonu  iyi işliyor demektir.

10. Doğum kilonuz  :
Annenize kaç kilo doğduğunuzu sorun. 3 kilonun  altında doğmuşsanız kalp sorunlarıyla karşı karşıya  kalabilirsiniz.

11. Beliniz kalın mı?   :
Vücut şekliniz elmaya benziyorsa, yani yağlarınız  belinizin çevresinde toplanıyorsa, kalp sorunu yaşama riskiniz daha  fazla.

12. Tuvalet sıklığı  :
Her 3 saatte bir tuvalete birden çok gitme  ihtiyacı mı hissediyorsunuz? Diyabetin en erken alarmlarından biri sık sık  tuvalete gitmektir.

13. Nabız kontrolü  :
Nabzınız ne kadar yavaş atıyorsa o kadar uzun  yaşayacaksınız demektir. Yani nabzınız 70’in altındaysa sağlıklısınız  anlamına geliyor.

14.Dişlerinizi fırçalayın  :
Eğer dişleriniz kanıyorsa, kalbiniz tehlikede  demektir.

15. Parmak uzunluğu  :
İşaret ve yüzük parmakları aynı uzunlukta olan  kişilerin kalp krizi geçirme riski daha fazla.

16. Ayak  bilekleri  :
Baş parmağınızla ayak bileğinizin arka kısmına  bastırın. Eğer bastırdığınız noktada çok fazla çukurluk oluşuyorsa, o zaman kalp, akciğer, böbrek sorunlarıyla karşı  karşıya kalabilirsiniz.

Dr. Ahmet   Cetinbudaklar

Yorum yapın