Osuruk Nedir? Nasıl Osururuz? Çıkmayan osuruğum nereye gider?

Osuruk vücuttaki toksinleri atmanın bir yoludur. Mide ve bağırsaklarda biriken aşırı miktardaki gazın baskı yapması sonucunda osururuz.. Osuruklar ana olarak beş çeşit gazdan oluşur; Nitrojen(N2), karbondioksit(CO2), hidrojen(H2), metan(CH2), oksijen(O2) Bunlardan metan patlayıcıdır. Yandığı takdirde mavi renk, güçlü bir alevi olur. Bunu kendi kıçınızda denemeyin… Tabi bunlar tek başına osuruğa o kokuyu vermezler. Kokunun nedeni karbon(C) ve sülfürdür(S).

Nasıl osururuz?

Ağzımızı her açışımızda içeri hava girer ve döngü başlar. Tahmin edeceğiniz üzere, içeri giren hava dışarı çıkmak zorundadır. Bu durumda hava, sekiz metrelik bir sindirim tünelinden geçtikten sonra dışarı çıkabilir. Hava, önce midemize girer. Bu sırada hala sadece oksijen ve nitrojenden oluşan havanın bir kısım oksijeni burada emilir, geri kalan mideden bağırsağa geçer. Fermantasyon sonucu ortaya çıkan karbondioksit de birleşime katılır.

Osuruğa gürültülü, yüksek ve sulu sesi ile kokusunu verebilmek için bağırsaklarda protein ve karbonhidrat olması gerekir. Sindirim sırasında  bakteriler fermente olup kalan besinlere saldırır. Bu sırada diğer gazlar üretilir. Bazı yiyecekler gaz yapar; lahana gibi selüloz açısından zengin besinler, fasulye, mantar…

Çıkmayan osuruğum nereye gider?

Çıkmak isteyen gaz içerde durmaz. Kaale almayabilirsiniz, bastırmaya çalışabilirsiniz, suçu başkasına atabilirsiniz, ama eninde sonunda kokulu gerçek ortaya çıkacaktır. Zaten osurmazsak vücudumuzdaki toksinler tekrar  kana karışıp bizi zehirler. Aynı zamanda da karın bölgesinde şişkinlik ve ağrıya neden olur. Daha az osuruğun sırrı, yemek yerken konuşmamaktır. Eğer yemek yerken konuşursanız, gaz bir delikten içeri girecek ve bir başka delikten de dışarı çıkmak isteyecektir.
Çıkarken ne olduğunu anlamadığın şey işte bu 🙂

Bu mesajı eğer 5 kişiye gönderirsen fasulye yediğin zaman OSURMAZSIN
Bu mesajı eğer 10 kişiye gönderirsen osursan da KOKMAZ
Bu mesajı eğer 20 kişiye gönderirsen hayatta bir daha OSURMAZSIN
Bu mesajı eğer kimseye göndermeden silersen hayat boyu durmadan OSURURSUN

Yorum yapın

Osuruk Nedir? Nasıl Osururuz? Çıkmayan osuruğum nereye gider?” üzerine 40 yorum

 1. kardeşim yakup osurduğunda öyle bir osuruyo ki içeri kokuyo sanki içinde tuvalet çukuru var

 2. hımm ohohoh aaaaaaaaa çok güze acıtıyo ama ama ben osuruktan bahsetmiyorum başka şeylerden bahsediyorum

 3. Osuruk uzerine yazilar genelde hap erkeklere ait merak edip durmusumdur kadinlar osurmuyormu hic? Ben pek rastlamadimda.

 4. benım annemde öle osuruo kı… ölüoz ya… gbertı yo kadın bızı… ssankı ıcınde hındı var…

 5. osurmak çok faydalıdır insanlar geçimini böyle sürerler insanlar osurmassa oradaki gaz kana karışır ve bizi zehirler. bence iyi düşünün ):

 6. ya arkadaşlar bir site kuralım osuruk sitesi hadi garriii…zartzartttt ….tttiii

 7. arkadaşlar, ben bu işin duayenlerinden sayılırım. Şu 28 senelik hayat tecrübemde bir çok şeye çare buldum. bunlardan biri de üniverstede okurken sabaha kadar ders çalışmam gerektiğinde feci uykum gelse de uyumamaya bulduğum çareydi. çok denedim kave, acı kave, koyu kave, zencefilli kave. hiç biri fayda etmedi, yine de kıvrıldım ve uyudum nehayetinde. muvafak olamadım yani kaveynen. günlerden bir gün, tıpkı newton gibi, tesadüfen bir şey keşfettim: Pazardan yer elması aldımdı. Pişirmeye üşendim, çiy yiycem lan, dedim. Tadı normal elmadan daha güzeldi, 8-9 tane soydumn soydum yedim! Geceleyin yattığımda, sabaha kadar 3 oktavda konser salonuna çevirdim odayı. 52 den sonrasını saymadım artık.. zaaaarttt, potaaarrttt, potapotafıııırrrttt.. insanın kıçı biraz acıyor, ama uyumamanın kesin çaresi bu. arabayla gece yolculuğuna çıktığınızda da işinizi görebilir.

 8. Arkadaşlar saymadım ama dünya rekorlar kitabına girmem lazım.Bende o kadar çok oluyorki sabaha kadar gürül gürül hanımla bu yüzden ayrı yatıyoruz özel geceler hariç.Dedemde öyleymiş merdivenleri saydırırmış rahmetli acaba ırsi bir şeymi bilemiyorum.Yemek yerken konuşmayın diyorlar ama ilgisi yok sanırım..yani nerden gelir o kadar gaz.inanın toplayabilsem tüp parası ödemem herhalde.Yani osurdummuda bi 15 saniye sürüyor.Komşunun tuvaletide bizimkine yakın ya Allah müstakil bir ev versede şöyle rahatça yapabilsem sifonu felan açıp gazı veriyorum.

 9. bn bır hastalık sonucu osurmaya basladm piskolojık olarak osuruorm ama osrumnn senı ve kosusu olduğunu dusunsemde kımse ınnmıor ve piskolojık yardıma davet edıorlar eer bban bır sekılde destek verirseniz osurmayı kesebılırım arkadaslar ..

 10. Osurmak çok güzel bir şey koku hariç! osuruk ikiye ayrılır 1.si sevmediklerinden öcünü almak diğeri ise gece evde bir ses duyduğunda bekçi düdüğü görevini aldırmak ve varsa hırsızı ordan kaçırmak.

 11. ne yaparsam yapym engel olmıyorum ossuruma herkesin içinde koyveriyorum sesi cıkmıyor sucu baskasına atıyorm benden cıkmamıs gibi davranıyorum ama sonunda insanlar kokuyu alıyor tıp bile care deil benm ossuruma ne olur yarım edin