Facebook Saldırılarına Dikkat

Facebook merkezli spyware saldırıları site üyelerine zarar vermeye başladı. Aşağıdaki gördüğünüz resimdeki gibi bir profilden mesaj, arkadaşlık teklifi veya medya paylaşımı (video veya resim gibi) alırsanız tetikte olmanızı tavsiye ediyoruz. Resimde gördüğümüz bayan aslında gerçek bir şahıs değil, bilgisayarınıza virüs bulaştırmak isteyen birinin oluşturduğu sahte bir profil.

Bu resimde Emily Bennett isminde görülen bayan, başka saldırılarda Emily Wood veya Emily Griffin ismiyle de sanal yaşamını sürdüren sözde bir şahıs.

Peki, eğer bize izlememizi teklif ettiği videoyu izlersek ne olur? Eğer İnternet Explorer kullanıyorsak aşağıdaki gibi bir uyarı mesajı ile karşılaşıyoruz.

Bu uyarıda “Uyarı!!! Bilgisayarınızda muhtelif virüs ve zararlı yazılım tehditleri algılandı. Sisteminizin derhal bir antivirüs kontrolüne tabii tutulması lazım. Sistem güvenliğiniz algılanan virüs ve zararlı yazılım tehditlerinen karşı, ücretsiz ve hızlı bir tarama gerçekleştirecek.” yazıyor. Bunu “Ok” deyip kabul ettiğimiz takdirde ise aşağıdaki görüntü ile karşılaşıyoruz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz kırmızı arka plana sahip uyarı yazısında, bilgisayara zararlı yazılımın bulaştığını söylüyor.

Bu tarz durumlara, yani aynı profil resmine fakat farklı isimlere sahip kullanıcılardan gelen saldırılara son zamanlarda çok rastlanır oldu. Bunları önleyebilmek adına yetkiler yeni üye alımlarında farklı yollar izlemeye karar verdi. Bundan sonra gerçek insan olduğunu kanıtlayabilmeleri için bir güvenlik kodu girmeleri gerekecek.

Eminiz ki Facebook çalışanları, en kısa zamanda bu sahte hesapları pasif duruma getirecek veya silecektir. Fakat bu hesapların sayısının çokluğundan dolayı bunun kolay olmadığı da bilinmesi gerek.

Bizim böyle bir durum ile karşılaştığımızda yapmamız gereken ise, bu tarz teklifler geldiğinde temkinli olmak ve sazanlık 🙂 yapmamaktır.

Konuyla ilgili video bağlantısı : http://www.youtube.com/watch?v=_PFpArW8J58&feature=player_embedded#

Yorum yapın