telefon abonesi olmadan adsl abonesi olmak

ADSL hattını sabit telefon zorunluluğu olmadan kullanabilmeye imkan tanıyan Yalın ADSL uygulaması ile ilgili Rekabet Kurulu bir açıklama yaptı. Ancak iyi haber çıkmadı malesef, açıklamaya göre Yalın ADSL için biraz daha beklemek zorunda kalacağız.

İşte Rekabet Kurulu’ nun resmi açıklaması:
Rekabet Kurulu, hatırlanacağı gibi 18.2.2009 tarihli ve 09-07/127-38 sayılı kararıyla ADSL hizmetinin sabit telefon aboneliğine bağlanması uygulamasına son verilmesi ve Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin yalın ADSL hizmetinin başlatılması için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) başvurmasına karar vermiştir. Kurul’un bu başvurunun Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından 3 ay içinde yapılması koşulunu da içeren bu kararı 27.4.2009 tarihinde kamuoyuna duyurulmuştur.
Rekabet Kurulu’nun kararına rağmen uygulamanın başlamaması tüketicilerin ve tüketici örgütlerinin süregelen tepkilerine neden olmakta, Kurumumuz yalın ADSL hizmetinin neden halen başlatılmadığı konusunda çok sayıda soru ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bahse konu uygulamanın, BTK tarafından onaylanacak bir tarife ile yürürlüğe girebilecek olması nedeniyle, Kurumumuza yapılan başvurular bakımından yol gösterici olması amacıyla bu açıklamanın yapılması ihtiyacı duyulmuştur.

Türk Telekomünikasyon A.Ş. Rekabet Kurulu’nun kararını takiben Kurumumuza gönderdiği yazıda, yalın ADSL uygulamasına geçilmesi için BTK’ ya 3.7.2009 tarihinde başvuruda bulunduğunu bildirmiştir. Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından gönderilen bir diğer yazıdan da söz konusu başvuruyu takiben BTK ile Türk Telekomünikasyon A.Ş. arasında bu konuda çeşitli toplantılar yapıldığı anlaşılmaktadır. BTK tarafından Kurumumuza gönderilen bilgilendirme yazısında ise Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin başvurusuna değinilerek konunun kendi görev alanlarında olduğu ifade edilmektedir.
Yukarıdaki bilgilerden anlaşılacağı üzere, Rekabet Kurulu kararında yer alan “yalın ADSL hizmeti sunmak üzere Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından 3 ay içinde BTK’ya başvuru yapılması” hükmünün gereği bu aşamada yerine getirilmiş durumdadır. Yalın ADSL uygulaması, ilgili tarife sistemine karar verip bu tarifeyi onaylayacak olan BTK’nın çalışmasını tamamlamasıyla başlayabilecektir.

Kurumumuz, Türk Telekomünikasyon A.Ş.’ye Rekabet Kurulu kararı ile getirilen yükümlülük açısından süreci izlemeye devam etmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorum yapın

telefon abonesi olmadan adsl abonesi olmak” üzerine 2 yorum

  1. Turk Telekom yıllarca sabit ücreti bize zorunlu kıldı. Bir türlü yalın ADSL uygulamasına geçilemedi. Zaten sabit telefon hizmetini de veren sadece Turk Telekom var. Kanun çıksa da, hiçbir gelişme hiçbir yenilik yok haberler dışında. Piyasada başka hizmet sağlayan olmazsa, onların önü açılmazsa zaten bu durumdan yine biz mağdur olacağız…Nereye kadar?