Hata 1067 : İşlem beklenmeyen biçimde sonlandı çözümü

Bugün yakın bir arkadaşım beni aradı ve eski bilgisayarında kullandığı muhasebe programını yeni bilgisayarında çalıştıramadığını söyledi ve benden yardım istedi. Müsait bir zaman ayarladım ve uzak bağlantı (teamviewer) ile bilgisayarına bağlandım. Windows 8 kurulu bilgisayarda küçük bir muhasebe programı kuruluydu. Program db olarak MySQL kullanıyor. Programı açtığımda DB servislerinin çalışmadığına dair bir mesaj alınca Denetim Masasından Hizmetlere girip programın servisini aradım.

Evet programın servisi otomatik olmasına rağmen başlamamıştı. Servisi başlatmaya çalıştığımda şu mesajı aldım: “Hata 1067 : İşlem beklenmeyen biçimde sonlandı” Bu hata mesajını daha önce görmüş gibiydim ancak çözümü ile ilgili olarak bir fikrim yoktu. Sonra Google amcaya hata mesajını sordum ve bir sürü cevap aldım ancak çoğu maalesef çöptü. Hata mesajı MySQL ile ilgili ancak çözüm noktasında doyurucu bilgiye ulaşmak zor. MySQL servisi başlamıyor, çözümü burada.

hata-1067

Bir kaç deneme yaptım programı kaldırıp yeniden kurmak, registry ayarları, temp dosyaları derken MySQL’ in ürettiği hata mesajı dosyasını inceledim. MYSQL klasörü içinde DATA klasörü içinde err uzantılı dosyayı notepad ile açtım ve orada yer alan hata mesajlarını inceledim ve şöyle bir çözüm buldum.

\mysql\bin\my.ini dosyasını açın ve aşağıdaki satırı bulun.

innodb_flush_method=unbuffered

Eğer böyle bir satır bulursanız bu satırı aşağıdaki şekilde değiştiriniz. Eğer böyle bir satır yoksa my.ini dosyasının en alt satırına aşağıdaki komutu ekleyiniz.

innodb_flush_method=normal

Benim bulduğum çözüm sizin işinize yaramadıysa error dosyanızdaki hata farklı olabilir. Yorum yazarak paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız. Bu mesajın alındığı uygulamalar MySQL kullanan tüm uygumalar, XAMPP,

Yorum yapın

Hata 1067 : İşlem beklenmeyen biçimde sonlandı çözümü” üzerine 4 yorum