Akıllı Tv ile yapılan röportaj

Denenmemiş olanı denediler ve bir ilki gerçekleştirdiler: İçeriği ve yayını tamamen izleyici tarafından gerçekleştirilen bir tv kurdular önce, sonra tv’nin içeriğini internete taşıyıp aynı isimde bir site oluşturdular. O site artık yayıncı olarak da rol alıyor internet reklamcılığında. Üstelik bunların hepsini kısa bir zamanda gerçekleştirdiler çünkü onlar “AKILLI”.

Akıllı.TV’nin kuruluş hikayesini dinleyebilir miyiz sizden?
Akıllı.TV interaktif bir tv projesi. İnternette video paylaşım siteleri popüler olduğu anda “acaba bu video işini nasıl farklı bir hale getirebiliriz” dedik ve dünyada ilk kez denenen çok ilginç bir proje geliştirdik. İçeriği, yayını kısacası her şeyi kullanıcılar tarafından belirlenen ve son bir yılın en çok bahsedilen tv kanalı böylece ortaya çıkmış oldu. Sonra bunu internete de taşıdık.

Web sitenizin ziyaretçi profilini nasıl değerlendirirsiniz?
Aslında geleneksel video paylaşım sitelerinde 30 yaş üstünde kullanıcı bulmak zorken, Akıllı.TV’nin ziyaretçi profilinin neredeyse %30’luk bir bölümü 30 yaş üzerinde. “Bu da herhalde televizyonumuzun etkisidir” diye düşünüyorum. Ama yine de büyük bir kısım 15 – 30 yaş arası genç kitleden oluşuyor ve üniversite öğrencileri ağırlıklı olarak ziyaret ediyor sitemizi. Kısacası; genç, dinamik bir site bizimki.

Siteniz, ziyaretçilerine neler vaat ediyor?
Biz yaratıcı insanları bir araya toplamaya çalışıyoruz aslında. Gerçekten iyi bir video yarattıysa bir kullanıcımız ve sitemizde 100.000’lerce kez izleniyorsa; biz de bu yaratıcılığa destek olmak amacıyla izlenme başına para veriyoruz. Mesela video 1000 izlenmeye ulaştıysa 5 ytl veriyoruz. “En büyük vaadimiz; siz yaratın, biz destekleriz”dir herhalde.

Benzer oluşumlardan farkınız nedir?
Akıllı.TV’nin sadece rakiplerinden değil tüm dünyadaki video sitelerinden farkı, yüklenen videonun sadece siteden değil televizyondan da izlenebiliyor olmasıdır. Böylece yetenekli kişiler ulaşmak istedikleri kitleye daha etkin bir şekilde seslenebilmektedirler. İddialı olduğumuz bir diğer nokta da sitemizin hızlı bir şekilde işliyor olmasıdır. Eğer bir video sitesine girip sevdiğiniz bir şeyi izlemek isterseniz doğal olarak görüntünün duraksamamasını, takılmamasını tercih edersiniz. Akıllı.TV Türkiye’de kullanıcısına videoları en hızlı ve sorunsuz bir şekilde ulaştıran sitedir.

Aynı zamanda yayıncı olarak da sektörde yer alıyorsunuz… Sizce Türkiye’de internet reklamcılığı hangi aşamada? İnternet reklamcılığı pastasına baktığımızda, sitenizin bu pastadaki payını nasıl görüyorsunuz?
Dünyada internet reklamcılığı neredeyse açıkhava reklamcılığının önüne geçmiş durumda. Hatta bazı ülkelerde televizyon reklamcılığına yakın paylara da sahip. Türkiye’de henüz bir bebek internet reklamcılığı ve şu an emekliyor. Yürüdüğü ve koştuğu yıllar ise gerçekten tahminimizden çok daha yakın. Akıllı.TV son 1 senede kurulan ve en çok reklam yayınlayan sitedir.

Sitenizdeki reklam alanlarını değerlendirmeye nasıl karar verdiniz?
Aslında şu günlere gelmek gerçekten bir hayaldi. 100-200 üyemizin olduğu ilk günlerde tabiî ki bir reklam yayınından söz etmek imkansızdı. Ama artık 600.000 üyemizle birlikte, günlük 100.000 tekil ziyaretçi sayısı ve 1 milyon sayfa görüntülenmesine ulaştık. Kullanıcılarımızın yaratıcılığını maddi olarak değerlendirme isteğimiz, sitemizin aldığı yüksek trafik rakamlarıyla da bir araya gelince Akıllı.TV kendiliğinden bir reklam mecrası oluverdi.

Bir yayıncı network’ünde yer almak size neler sağlıyor ve Reklamz ile çalışmanın sitenize kazandırdıkları nelerdir?
Reklamz bir okul gibi. Maddi olanın ötesinde kazandırdıkları çok önemli bir şey var:”BİLGİ”. Reklamz ile yapmış olduğumuz görüşmelerde kimsenin farkına bile varmadığı detaylar, “internet dünyasında nasıl var olunur” sorusunun cevaplarını bugün az ya da çok bulmamıza yardımcı olmuştur. Sektöre girdiğimiz ilk günden beri internetin en iyi markalarıyla beraber pazarlanmanın markamızı yukarıya çektiğine inanıyorum. Reklamz network’ünde 100’ü aşkın site bulunuyor ve o sitelerden biri olmak markamıza çok fazla değer kattı bugüne kadar.

Yorum yapın