Blog yazarlarıyla röportaj: sunipeyk

Blog yazarı röportajımız bu sefer sunipeyk ile. Severek okuduğunuz sunipeyk blogunu bilmeyen arkadaşlar için bazı sorular sorduk ve aşağıdaki cevapları aldık.

Sözü fazla uzatmadan röportaja geçelim isterseniz.

Hoş geldiniz, röportaj isteğimizi geri çevirmeyip kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

Hoş bulduk.

Öncelikle kendinizden bahsetmenizi rica ediyorum. Yani bilişim dünyasının dışındaki sizi tanımak istiyoruz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Hayır 🙂

Peki. Bilgisayarla ilk olarak nasıl tanıştınız? İlk kullanım zamanlarınızda en çok ne yaparak vakit geçirirdiniz?

Commodore bilgisayar oyunları ile. Sonra bir müddet ara verdik. Daha sonra windows yüklü bilgisayarlar ile devam ettik.

İlk yaptıklarımız oyun oynamaktı. Daha sonra internet geldi. Geliş o geliş.

Blog yazmaya başlamadan önceki internet yaşamınızdan bahsedebilir misiniz ?

Blog hep vardı. Ama ismi blog değildi. Daha doğrusu blog kavramı henüz yoktu. Google yoktu. Blogger, wordpress yoktu.

Ve biz site yapıyorduk. O kadar amatörce sitelerdiki şimdi görseniz çok beğenirsiniz.

Blog yazma fikri nasıl ortaya çıktı, nasıl başladınız?

Blogların ve altında çalışan yapıların, ister worpdress, ister blogger isterseniz başka bir sistem seçin , en güzel yönleri sizin için arka planda bir çok işi yapmaları. Arşiv, sayfa düzeni, gibi. Böylece bloger , tasarımını bitirdikten sonra sadece gireceği içeriğe odaklanabiliyor. Bloglar eskinin günlük sitelerine göre çok daha etkileşimli yapılara sahip olabiliyorlar. Eskiden ziyaretçi defterleri var dı. Hatırlar mısınız?

Evet ziyaretçi defteri scriptleri çok meşhurdu. Peki Blogunuza verdiğiniz isim nereden geliyor? Bize biraz blogunuzdan bahsedebilir misiniz?

SuniPeyk nedir sayfamıza bakabilirsiniz demek istiyoruz 🙂  peki demiyoruz … suni ; yapay, peyk ; uydu  demektir. Hepsi bu!

Blogunuza ne kadar vakit ayırıyorsunuz? Bunu yeterli görüyor musunuz?

Çok veya az vakit ayırmak diye bir şey yok. Kaliteli vakit ayrımak diye bir şey olabilir. Aynı çoçuğunuzla geçirdiğiniz vakit gibi. Blog da bir konuyu yazmak belki 5 dakika ama 30 yıl + 5 dakika.

Bir de blogun çirkini olmaz bakımsızı olur diyenlere de katılırız arasıra.

Blogunuzu incelediğimizde gerçekten özgün bir içeriğe sahip paylaşımcı bir blog olduğunu görüyoruz. Belirli bir çizginiz var, bu konuda bir şeyler söylemek ister misiniz?

Yok, hayır, başka bir blog bu söz ettiğiniz 🙂

Blog yazmak için kendinizi zorunlu hissettiğiniz oluyor mu? Yoksa hala ilk günlerdeki gibi eğlenceli bir uğraş olarak mı görüyorsunuz?

Zorla blog olmaz!

Blogunuzun dışında başka zaman harcadığınız projeleriniz var mı ?

İnternet , blog ve diğer projelerimizi de sitemizden görebilirsiniz.

Türkçe içerikli bloglarla yabancı dillerdeki bloglar arasında sizce farklılıklar var mı? Biraz bunlardan bahsedebilir misiniz?

Zor geldi bunu geçebilir miyiz?  Biz geçtik bile 🙂

Bloglar özellikle son dönemde yüksek okuyucu sayılarına ulaştılar. Bloglar medyaya alternatif olabilir mi? Medya gibi gündem oluşturacak güce sahip olabilirler mi?

Bloglar her türlü güce sahip olabilirler. hatta bir çok uçan blog var. Biz gördük. Çelik gibi sağlam bloglar, dünyayı kurtaran bloglar bile var.

Ama dediğiniz gibi yüksek okuyucu, ziyaretçi sayılarına ulaşabilirlerse.

Eminim bir çok blog yazarını takip ediyorsunuz ama şu an aklınıza gelen takip ettiğiniz bloglar hangileri?

RSS uzun ince bir listedir. Ne buraya sığar ne uzaya 🙂

Son olarak blog hayatına henüz başlamamış yada yeni yeni yazmaya başlayan yada yazan ama istediği okuyucu kitlesini bir türlü elde edemeyen blog yazarlarına/adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir?

İçerik kraldır dan  gelen eski birileri olarak konuyu çok iyi seçmelerini söyleyebiliriz de…  tavsiye etmeyiz. Çünkü önce okuyucu kitlelerini seçmeleri de gerekebilir. Ancak herkes tarafından okunmak ne kadar güzel olur değil mi? Bu açıdan sıkmadan sade yazabilmek gerekecektir. Zaten herkes yolunu kendi bulacaktır. Klişleri yapıp blogcu olunabiliyor ama… öyle olmasınlar … desek, kendinize bakın diyebilirler.

Bu sebeplerle herkes istediği gibi yapsın bu işi.Çeşitlilik her daim iyidir.

Yine de maddi gerçekler şöyle oluyor= google, alexa , feedburner okyucu sayısı 🙂  , gerisi çal çal oyna ve sen ben o.

Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederek, röportajımızın sonuna geldiğimizi üzülerek de olsa söylemek zorundayım. Gerçekten çok güzel bir sohbet oldu. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Teşekkürler ederiz.

sunipeyk bloguna http://www.sunipeyk.com/ adresinden erişebilirsiniz.

Yorum yapın

Blog yazarlarıyla röportaj: sunipeyk” üzerine 2 yorum

  1. Ciddiyetten uzak bir ropörtaj olduğunu hissettirdi nedense. Yorumsuz kalma hakkımı kullanıyorum. Başarıların devamını dilerim.