Facebook Beğen düğmesi nasıl eklenir?

Facebook beğen (like) düğmesini sitenize eklemek isteyebilirsiniz. Böylece çok daha kolay bir şekilde yazılarınızın tanıtımını yapabilirsiniz. Facebook beğen tuşunu eklemek için bize yol gösteriyor. Yapmamız gereken şey Facebook Developer sayfasında yer alan Like Button sayfasını ziyaret etmek.

Sayfayı ziyaret ettiğimizde bizi aşağıdaki gibi bir görüntü karşılayacak. Tek tek bunların ne olduğunu açıklayacak olursak.

URL to Like: Hangi sayfa için beğen düğmesi oluşturacağız buraya bunu yazıyoruz. Anasayfa için ben http://pdfdergi.com adresini yazdım. Eğer tüm yazılarınızda ilgili yazı için beğen düğmesinin çıkmasını istiyorsanız bunun nasıl yapılacağını da yazının sonunda bulacaksınız.

Layout Style: standart ve Button count diye iki seçenek var. Eğer standartı seçerseniz Beğen düğmesinin yanında bir de (Arkadaşların arasında bunu beğenen ilk kişi ol.) eğer daha önce beğenen varsa (Bunu bir kişi beğendi. Arkadaşların arasında ilk sen beğen.) gibi bir yazı çıkar.

button count’ u seçerseniz sadece beğen düğmesi ve kaç kişinin beğendiği bilgisi yer alır.

Show faces: işaretli olursa yazıyı beğenenlerin profil resimleri beğen düğmesinin altında yer alır.

Width: Beğen düğmesinin genişliğini buradan belirtebilirsiniz.

verb to display: beğen yada tavsiye et, seçim sizin

Font: seçim yapabileceğiniz birden fazla font bulunuyor.

Color schema: düğmenin farklı stilleri mevcut size uygun olanı seçin.

Son olarak get code düğmesine basın.

facebook-begen-dugmesi

iki farklı kod verdi bunlardan ilki iframe olan.


Yukarıdaki kod http://pdfdergi.com web sitesinin anasayfası için geçerli. Eğer biz tüm yazılarımız için otomatik olarak bir kod oluşturmak istiyorsak bunu bu yukarıdaki kodda küçük bir değişiklik yaparak sağlayabiliriz. Yapmamız gereken şey http://pdfdergi.com’ u refere eden yere şu php kodunu eklemek


Kodumuzun son hali şu: bu kodu web siteniz için kullanabilirsiniz.


iframe kodunu sayfanızın neresinde görüntülemek istiyorsanız oraya ekleyebilirsiniz.

Eğer iframe bana yeter diyorsanız yazının kalan bölümünü okumanıza gerek yok.

Sonraki kodumuz daha fazla esneklik sağlayan XFBML kodu. bu kod daha esnek ve kullanışlı ancak JavaScript SDK’ sı gerektiriyor. Yukarıdaki kodu hiç işin içine katmadan aşağıdaki kodları sitenize uygularsanız beğen düğmesinin yanı sıra ilgili yazıya yorum ekleyebilecekleri bir kutucukta açılacaktır.

pdfdergi.com anasayfası için xfbml kodu şu şekilde

Ama biz tüm sayfalarda yazılara ait beğen düğmesini kullanmak istiyoruz, o yüzden kodumuz şöyle olmalı:

Yukarıda yer alan XFBML kodunun sitemizde düzgün olarak çalışması için http://developers.facebook.com/setup/ adresine giderek web sitemiz için bir uygulama kaydı oluşturmamız gerekiyor. Burada yer alan site URL yazan yere blogunuzun tam adresini yazın. Gelen kod bloğunun şu kısmını kopyalayıp temanızın footer dosyasında /body etiketinden önce yapıştırın.

  

Yorum yapın

Facebook Beğen düğmesi nasıl eklenir?” üzerine 72 yorum

 1. sayın türkiyedeki savcılarım ve hakimlerim ve de milli eğitim bakanlığı bu yazıyı okuyanlara sesleniyorum=kayseri/melikgazi y.beyazıt mah.fatih ilköğretrim okulundan sesleniyorum.2.dönem hiç bitmeyen 6 yıdır sorunlarla yine karşınızdayım ve ne kusurum varsa da özür dilerim kemal ok yani babam hala oyunlarından ve sorunlarından kurtulamadım.arslan kebeşoğlu ve de gökmen alban kemal oka rüşvet için destek çıktığı gibi siniftan da ayrıldığı yok mahkeme kararlarını hiçbir zaman uymadı babam ahmet aslan ile birlikte mehtap altındağı getirdiği yetmiyor gibive tuğba coşkunu da alıp geldi.bizleri söyleme diye.mahkemesinin derdi bana düşük gelen araştırmacı da 30 sefer geldi sonradan onun da döndüğünden haberim yoktu.oysa açığımı aramaya gelmiş herkes benim geleceğimile oynuyor bu bir çocuk deyip kimse vaz geçmiyor.sayın savcılarım ve de hakimlerim Allah kimseye böyle bir baba nasip etmesin ne duru biliyor ne de sözden anlıyor.annem babanla görüşün dese bile ben asla görüşmeyeceğim bize yapmadığını koymadılar.eğitimle de oynamalartına asla razı değilim bu durumdan arkadaşlarımda memnun değiller onları da etkiliyor sınıf içi olduğu için arslan kebeşoğlu olduğu süre okulun pisliği hiç bitmeyecek eğitimimle oynadıkları gibi okulun geleceğine de batırıyorlar.emniyeteki polis abiler öyle bir olay olduğu süre böyle şahıslara durmadıkları için sizleri de hesaba almıyorlarsa derhal tuttuğunuz gibi sayın savcıların karşısına çıkarın anca onlar gelir hakkından.Allaha şükürler olsun annem bize herzaman sahip çıktı sağ olsun.gülendam ve de nefize aslanın ailesi babamın aleyhinde alay ediyorlar saf diye hala da bizi öyle şerefsiz adamla muhattap ediyor.kendisi onlar için ölüyorsa bizlerde ölecek değiliz mutlaka duyduğuma göre annesi gülendam ok muska yaptırmıştır.büyücülerle çok uğraştığı için.yoksa bu kadar rezil olmayı kim ister.bir an önce bu insanlardan kurtulmayı istiyorum.kemal ok kiminle yaşarsa yaşasın bizi alakadar etmez.yeter ki yakamızdan düşsün.ne annem eşi olabildi ne biz çocuk olabildik kendisi omları seçti daha fazla rezil rüsva olmanın bir anlamı yok.onlar utanmıyorsa ben arkadaşlarımdan utanıyorum.hiç kimsenin babası gelmiyor bizimde dostumuz düşmanımız var.adamlar bizi bir hastalık gibi kafaya takmışlar.nasıl rezil eder bize muhtaç ederiz diye.birde haklı çıkmak için elinden gelen pislikleri yapıyorlar.böyle kötü olayları yaşayacağımı bilseydim dünyaya gelmeyi istemezdim.sayın savcılarım ve hakimlerim sizlere güveniyor sığınıyoruz önce allah daha sonra sizlersiniz.bizden yardımlarınızı esirgemeyin.böyle bir durum olduğunda uzatmadan yazacağız.

 2. (function(d, s, id) {
  var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
  if (d.getElementById(id)) {return;}
  js = d.createElement(s); js.id = id;
  js.src = “//connect.facebook.net/tr_TR/all.js#xfbml=1”;
  fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
  }(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

 3. ben dediğiniz sekilde uygulamayı yaptım siteme.. ancak beğen dediğimde.. sitenin titlesini veya siteden herhangi bir resmi çekiyor.. bunu nasıl düzelticez.. araştırdım biraz meta tag olayı varmış face nın ama… bunu nasıl uygulucaz vs.. buna bi örnek yazı yazarsanız sevinirim

 4. güzel bir girişim güzel işler başarmışsınız başarılar devam etmekte oldunuz işlerde