PlayStation 3 Linux’a hayır dedi.

PlayStation 3 sahipleri bu güncelleme ile çok üzülecek…

Sony’nin yaptığı açıklamaya göre PlayStation 3’te Linux işletim sistemi desteği kaldırılacağını açıkladı. Bu haber Linux kullanıcılarını oldukça üzdü. Ama bu açıklamanın sinyalleri daha önce de verilmişti. PlayStation 3’ün Slim modelinde Linux desteği olmadan piyasaya sunulmuştu.

Eski kasa PS3 sahipleri en son çıkan firmware güncellemesini yapmaz ise Linux kullanmaya devam edebilecek. Ancak bu firmware güncellemesini yapmamak demek Sony PlayStation Network ile de bağlantıyı kesmek anlamına geliyor.

Sadece bununla da kalmayıp, Blu-Ray filmlerde ve oyunlar da birçok sıkıntı meydana getiriyor. PS3 kullanıcıları iki yoldan birini seçmesi gerekiyor. PlayStation3 firmware 3.21’i yüklemeden önce bir daha düşünün.

Sony’nin resmi açıklaması “güvenlik sebebiyle” olduğunu söylüyor. Ancak Sony’nin gelirleri oyundan geliyor; distribütörler, üreticiler ve son satıcı PS3 satışından kazanç elde etse de bu konsolun fiyatını ucuz tutmaya çalışması Sony’nin cebine yansıyor. Konsolu satan alan kullanıcı oyun satın almaz ise Sony zarar ediyor. Bu Sony’nin Linux’u kaldırmasında temel sebep olarak görüyor.

Yorum yapın