Adresini bildiğiniz bir siteye en hızlı nasıl girebilirsiniz?

Bazı arkadaşlarım bildiği bir web sayfasını görüntülemek istediğinde adres çubuğuna adresi yazmak yerine google arama motoru sayfasını açarak arama metni kısmına site adını giriyor arama yapıyor ve çıkan sonuca tıklıyor.

Yazarken bile uzayan bu işlem bu kadar uzun olmamalı. Şimdi bir web sayfasını hızlı açmanın yöntemlerinden bahsedeceğim.

ilk olarak adres çubuğuna adresin tamamını yazmak zorunda değilsiniz diyerek söze başlayayım. örneğin http://www.pdfdergi.com sitesine gitmek istediğimde adres çubuğuna sadece pdfdergi yazıp klavyeden CTRL+ENTER  tuşlarına basıyorum, böylece yazdığımın önünü arkasını browserım koyuyor. Aslında ie ve firefox bunu yapıyor, sanırım diğer tarayıcılar da yapıyordur.

CTRL+ENTER ile yazdığımın önüne http://www. arkasına ise .com ekleniyor.

Firefoxta SHIFT+ENTER yaparsanız yazdığınızın önüne http://www. arkasına ise .net ekleniyor.

Diğer sık kullanılan uzantı org için ise firefoxta CTRL+SHIFT+ENTER kullanabilirsiniz. Böylece yazdığınızın önüne http://www. arkasına ise .org eklenir.

Başka bir yöntem ise google arama motoru ekranında Şansımı Denemek İstiyorum düğmesini kullanmak. Arama kutusuna pdfdergi yazın ve Şansımı Denemek İstiyorum düğmesine basın. Hala hop tereyağlı ballı ekmek 🙂 Ben giriş sayfamı http://www.google.com.tr olarak ayarladım, böylece bildiğim bir siteye hızlı girmek için Şansımı Denemek İstiyorum butonunu sıklıkla kullanıyorum. Hoş google bu düğmeden bir sürü zarar ediyormuş ama kendi koymuş ne yapalım 🙂

“Şansımı Denemek İstiyorum” butonu sizi arama sonucunda ortaya çıkan ilk sayfaya götürür. “Şansımı Denemek İstiyorum” araması sayesinde istediğiniz sayfaları aramak için daha az, o sayfaları incelemek için daha çok zaman ayırabilirsiniz.

Peki siz sitelere girerken hangi hızlı yöntemleri nasıl kullanıyorsunuz?

Yorum yapın

Adresini bildiğiniz bir siteye en hızlı nasıl girebilirsiniz?” üzerine 3 yorum

  1. evet v10a firefox bunu yapıyor, adres çubuğuna yazılan metni önce arıyor ve bulduğu ilk siteyi görüntülüyor. teşekkürler hatırlatma için…

  2. firefox’da adres çubuğuna pdfdergi yazınca direk pdfdergi.com a yöneliyor. Bu ctrl + enter dan daha kısa 🙂 .net li siteler için oluyor mu diye denedim. ekolay yazıp enterladım. ekolay.net e girdi. Bu da işe yarıyor yani 😀 ama hem .com hem de .net uzantısı olan bir sitede hangi adrese yönelir onu bilemiyorum 🙂