4G HIZ rekoru saniyede 1 GB

Ericsson, Barselona’da düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde, LTE/4G Teknolojisi üzerinde saniyede 1 GB “downlink” hızına ulaşan bir demo gerçekleştirerek dünya rekoru kırdı.

Ericsson Üst Düzey Yöneticisi Johan Wibergh konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "2020’de 50 milyar cihaz mobil teknolojilerle bağlanıyor olacak. Bir bağlantı ile kendine değer katabilecek her cihazın bir bağlantı sahibi olacağını öngörüyoruz. Örneğin hastalar uzaktan hastanelere bağlanabilecek, kırsal alanlardaki öğrenciler dünyanın herhangi bir yerindeki üniversitelere ulaşabilecek ve kurtarma görevlileri daha etkili bir yanıt alabilmek için bu bağlantı sayesinde hastalara ait canlı videolar gönderebilecekler.

Johan Wibergh sözlerini şöyle sürdürdü: "Mobil genişbant kullanımı, akıllı telefon ve internete bağlı dizüstü kullanıcıları sayesinde hızla artıyor. Teknolojik liderliğimiz ve servis alanındaki uzmanlığımız ile kullanıcılara en iyi deneyimi sunacak ve artan kullanımı yönetecek şebekeler oluşturma konusunda da onlara en iyi desteği veriyoruz.”

Ericsson bugüne kadar beş önemli global telekom operatörü ile ticari LTE anlaşmaları imzaladı. Bu operatörler arasında ABD’den AT&T, Verizon ve MetroPCS, Norveç ve İsveç’ten TeliaSonera ve Japonya’dan DoCoMo bulunuyor.

Dünyadaki en hızlı LTE/4G demosu Ericsson’un ticari LTE donanımı üzerinde çalıştırıldı, Multi Carrier (Çoklu Taşıyıcı) ve MIMO (Multiple-Input-Multiple-Output / Çoklu-Giriş-Çoklu-Çıkış) teknolojileri de kullanıldı. Bu teknolojilerin birlikte kullanımı sayesinde dünya rekoru olan saniyede 1 gigbit’lik LTE/4G hızına ulaşmak mümkün oluyor. Demoda her biri 20 MHz’den toplamda 80 MHz’lik 4 telekom taşıyıcısı ve 4×4 MIMO kullanıldı.

Açık standartları kullanmakta olan Ericsson, sunulmuş LTE özellikleri anlamında en yüksek etkiye sahip bulunuyor. LTE’ye yönelik temel patentlerin yüzde 25’ini elinde tutmayı bekleyen Ericsson, böylece sektördeki en büyük patent sahibi kurum olacak.

Yorum yapın

4G HIZ rekoru saniyede 1 GB” üzerine bir yorum

  1. oha saniyede 1 gb mı…Biz burda saniyede 80-90 kb ile indiriyoruz…Millet saniyede 1 gb indiriyor…Türkiye internet alanında gerçekten diğer ülkelerin çok gerisinde…Download hızı çok düşük ve internet bazen gidip geliyor …Türkiyenin
    internet alanında acilen yenilik yapması lazım..Yoksa internet alanında gerçekten kaybederiz…