Bilinesi komut istemi ipuçları

Daha önce de söylemiştim. Komut isteminde bizi en çok zorlayan şeylerden biri hatta en başta geleni uzun isimli klasörlerin içine girmektir. Örneğin C:> diskinde iken cd Document and Settings yazmak hem sıkıcı hemde hataya çok açık. Özellikle iç klasörlere girdikçe durum daha da zorlaşıyor. Peki bunun kolay bir yolu yok mu? dedik ve Elbette var demiştik.

Bilmeyenler ve o günkü makalemizi okumayanlar için tekrar hatırlatayım dedim. Hemen örneklemeyle anlatalım. Önce Başlat Çalıştır CMD yazarak komut istemine geçelim. C:> konumunda iken cd doc yazalım Şimdi tab tuşuna basalım 🙂 Ahaa 🙂 klasör ismini otomatik olarak yazdı. Bu işlemi cd doc olarak değilde cd d olarak ta yapabilirsiniz. Aslında hiç karakter yazmadan cd yazdıktan sonra da tab tuşuna basabiliriz. Tab tuşuna bir kaç kez basarak klasörler arasında geçiş te yapabilirsiniz. Ne dersiniz? Uzun isimli klasörlere komut isteminden giriş yapmak bu şekilde çok kolay değil mi?

Komut istemindeyken Copy / Paste yapmak Komut istemindeyken sağ tuşa basıp, fareyle işaretleme yaparak kopyalama işlemi yapabilirsiniz ve sonra yapıştırabilirsiniz. Sağ tuş menüsünden arama da yapabilirsiniz. Bu gibi işlemleri daha hızlı yapmak için hızlı düzenlemeyi devreye sokabilirsiniz.

Hızlı düzenlemeyi şöyle aktifleştirebilirsiniz. Bir komut istemi açmak için Başlat’ı tıklatın, Tüm programlar’ın ve Donatılar’ın üzerine gelin ve Komut istemi’ni tıklatın. Komut istemi özelliklerini görüntülemek için pencerenin sol üst köşesine tıklatın yada klavyeden açmak için ALT+ARA ÇUBUĞU+P’ye basın.

Hızlı Düzenleme Modu onay kutusunu seçerek, Komut İstemi penceresinde kopyalama ve yapıştırma işlemlerini etkinleştirebilirsiniz. Sol fare düğmesini kullanarak Komut İstemi penceresinde kopyalamak istediğiniz metni seçin ve sonra sağ tıklatın. Yapıştırmak için, komut isteminde veya metin dosyasında, sağ tıklatın

Yorum yapın

Bilinesi komut istemi ipuçları” üzerine 5 yorum

  1. siz çok ii insanlarsınız sizin sayenizde bakanlar bişiler öğrenio mesela ben bi sorunum olduğun da yazıorum ve çözümler işimi kolaylaştırıo çok teşekkür ederim sizlere