Windows 7 Siyah Ekran Hatasının Çözümü

Windows’un bazı sürümlerinde nadiren bazılarında ise sıklıkla mavi ekran hatalarıyla (Blue Screen Of Death) karşılaşıyorduk.

Windows 7, XP ve Vista’ya göre daha kararlı olsa da hatasız bir sistem demek tam olarak doğru olmaz. Microsoft mavi ekran hatasını çözmesine rağmen, bazı kullanıcılar sisteme giriş yapıldığında ekranın karardığından ve sadece simge durumunda bir Windows Explorer penceresi gördüklerinden şikayet etmeye başladılar. Buna da “Black Screen Of Death”(siyah ekran hatası) denmeye başlandı.

Bu şikayetlerden kısa bir süre sonra Prevx firması buna basit bir çözüm getirdi. Tek yapmanız gereken yaklaşık 50KB boyutundaki bu dosyayı indirmek.

Siyah ekran halindeyken de dosyayı indirmeniz mümkün. Görev Yöneticisini açıp (CTRL+ALT+DEL) Dosya >> Yeni Görev(Çalıştır)’ a şu komutu yazıyoruz:

C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe

Ardından bu linke tıklayıp dosyayı indiriyoruz.

Dosyayı çalıştırıp “Yes” butonuna tıklıyoruz.

Ardından bilgisayarı yeniden başlatın..

Yorum yapın

Windows 7 Siyah Ekran Hatasının Çözümü” üzerine 40 yorum

 1. ekran sim siyah başlatın orada ekran kolaylığı var ona kardeşim başmış napacağım windows 7 yardımınızı bekliyorum.

 2. Birkaç gün önce elime bu arıza olan 3 bilgisayar geldi ve şu şekillerde sorunları çözdüm. Aynı sorunla karşılan birçok kişinin olduğunu ve yöntemlerin yanlış olduğunu görünce yorum yazmak istedim. Lütfen başlıktaki bilgiyi değiştirin.

  1.Yöntem – Yeni Profil oluşturma(Programa gerek olmadan)
  – Windows7 Siyah ekranda karşınıza geldiğinde Ctrl+Alt+Del tuşlarına basın.
  -Görev Yöneticisi ekrana gelecektir, Dosya->Yeni Görev seçin.(Ekrana Çalıştır çıkacaktır.)
  – Explorer.exe Yazıp “Tamam” tuşuna basın.(Masaüstü ve Başlat menüsü v.b. bütün windows öğeleri yüklenecektir.)

  *** Yukarıda anlattıklarım 2.yöntem içinde geçerli olacaktır****

  – Şimdi Denetim Masası->Kullanıcı Hesapları nı açın.(Yeni profil oluşturmadan önce masaüstü, resimlerim, belgelerim gibi profile ait olan yerlerdeki dosyalarınız kopyalayın, Profili sildiğinizde bu dosyalarınıza ulaşmanız sorun olacaktır.)
  -Başka bir hesabı yönetin seçeneğini seçin.
  -Yeni Hesap Oluştur seçeneğini tıklayın, Hesap adını belirtip Yönetici seçeneğini seçip, Hesap Oluştur u tıklayın.
  -Oturumu kapatıp, yeni oluşturduğunuz hesap ile oturum açın. Denetim Masası->Kullanıcı Hesapları bölümünen eski profilinizi silin.(Dosyları sil derseniz masaüstündeki ve profile ait dosyalarınızda silinir.)
  -Bilgisayarı yeniden başlattığınızda yeni profiliniz hiç sorunsuz açılacaktır.

  2.Yöntem Anti-virüs(Avira Ani Virüs)
  1.yöntemdeki *** Olan yere kadar adımları uygulayın.
  -Avira anti virüs programını indirip(ücretsizdir) güncellemelerini yapın.
  -Bilgisayarınızı tekrar açtığınızda aniti vürüs programı “Winlogon” dosyası ve yaklaşın 10 dosya üzereinde düzeltmeler yapacaktır.
  -Anti-virüs programının işi bittiğinde bilgisayarınıza tekrar reset atın sorununuz çözülecektir.

 3. Bilgisayarında virüs olanlar ya da bundan habersiz olanlar bu program ile virüsleri tamamen temizleyebilirsiniz.Geçenlerde bilgisayarımın ekranı siyaha bürünmüştü.Bu program sayesinde sorunumu çözdüm.Program her türlü virüsü temizliyor.Arada bir çalıştırmakta fayda var.

 4. SİYAH EKRANI ÇÖZDÜM!
  arkadaşlar başka bir bilgisayardan kurtarma cd si yapıp o kurtarma cd sinin menüsündeki sistem geri yüklemeyle geri dönüşüm noktasından geri dönüşüm yaptım ve srunsuz tekrar girdim.
  http://neosmart.net/blog/2009/windows-7-system-repair-discs/ bu linkten benim win7 için uygun olan Windows 7 Recovery Disc 32-Bit (x86) Edition şıkkından dosyayı indirip direkt windows un cd e yazma özelliği ile cd ye yazdım program hazır hale geldi ve laptopa taktım.sonrasında sistem geri yüklemeyi seçtim ve geri dönüşüm noktası seçmemi istedi.onuda seçtim ve uyguladı.yeniden başlat dedi tıkladım yeniden başadı ve herşey tamam.kolay gelsin arkadaşlar

 5. Çok Teşşekkür Ederim Formattan Kurtardınız Beni .. Bu arada kesinLikLe işe Yaramıyor Dienlere aLdanmayın ..

 6. bendede var sıyah ekran sınırden olecem ya yenı aldım bıde bılgısayarı

 7. ya kardeşim ben dediğin yöntemi yaptım dosyayı indirip kurdum ama gene aynı sorun var.gene tam ekran yapınca ses var görüntü yok allah için yardım edin yaw delirecemS::S

 8. arkadaşlar CTRL-ALT-DEL bastıktan sonra önünüze 4-5 maddelik bir windows ekranı çıkacak.bunlardan en alttaki görev yöneticisini açacak size.daha sonra (eğer ingilizce ise file-run) dosya-çalıştır a basarak istediğiniz işlemi gerçekleştirin(prevx programını yükleyin yani:).eğer siyah ekran problemi o anda çözülüyor fakat HER BİLGİSAYARI KAPATIŞINIZDA TEKRARLANIYORSA,ekran kartı sürücünüzün windows 7 ye uygun olan sürümünü yükleyip çalıştırın.sorununuz kalmayacak..kolay gelsin

 9. çooookkk teşekkür ederim bu sorun yüzünden 3 kez format attım ben.başka çözümler denemiştim ama düzelmemişti.evet görev yöneticisi açılmıyor.ama benm belgelerim açıldı bu seferinde.o yolla düzelttim.ne zaman virüs silsem bu sorun çıkıyor.bezdim windows 7den

 10. evet gorev yonetcisi calısmıyor yanı hıc acılmıyo klavye kitleniyo sadece mause aktif.. WİNDOWS 7 AMATÖRCE YAPILMIS PROGRAMDAN BAŞKA HİÇ BİRŞEY DEĞİL !