KOBİ’ lerin her türlü sunucu ihtiyacını karşılayabilecek güç ve yeteneğe sahip ücretsiz linux server

SME Linux Server küçük ve orta ölçekli işletmelerin her türlü sunucu ihtiyacını karşılayabilecek güç ve yeteneğe sahip ücretsiz olarak temin edilebilen bir Linux dağıtımı.

SME Linux Server bir RedHat türevi olan CentOS dağıtımı üzerinde geliştirilmiş. Linux hakkında fazla bir bilgisi olmayan kimseler tarafından bile rahatlıkla yüklenip kullanılabilecek kadar kolay bir dağıtım.

SME Server bir şirketin firewall ve internet paylaşımı ile web, e-posta, dosya sunucusu ihtiyaçlarını karşılayacakları bir linux dağıtımıdır.

Bedava komple linux server Özellikleri:

Yüksek performanslı e-posta sunucusu

Merkezi dosya sunucusu. Windows, Macintosh ve Unix makinaları ile benzersiz uyum.

Web sitenizi veya intranet sitenizi barındırabileceğiniz web sunucusu

Yeni hesap açabileceğiniz, uzak erişimi kontrol edebileceğiniz, ağ yazıcılarını ayarlayabileceğiniz, çalışma gruplarını ayarlayabileceğiniz ve değişik ağlara bağlanabileceğiniz tarayıcı temelli yönetim paneli

Web ve internete erişim hızını, ağ performansınızı artıran özel servisler

Paylaşımlı e-posta adres defteri

Kullanıcıların dosya ve e-posta alanları için kota yönetimi

Windows işletim sistemleri için alan yöneticisi (domain controller)

RAID desteği

Webmail desteği

Dosya sistemini ve e-postaları ClamAV ile virüslere karşı tarayabilme

E-posta eklerini yönetme özelliği: EXE, ZIP, PIF benzeri ekleri engelleyebilme

Spamassassin ile spam filtreleme. E-postaları X-spam-status başlıkları ile etiketleyebilme

SME Linux Server ile gelen hazır gelen servisler;

– Web Sunucu (Apache)

– Posta Sunucu (Qmail)

– Webmail (Horde)

– Yazıcı Sunucu

– Proxy Sunucu (Squişd)

– VeriTabanı Sunucu (MySQL)

– Dosya Sunucu (Samba)

– FTP Sunucu (ProFTPD)

– Güvenlik Duvarı

– Anti-Virus Sunucu (ClamAV)

– Spam Filtreleme (SpamAssain)

– VPN Sunucu (PopToP PPTP)

– DHCP Sunucu

– DNS Sunucu

Ayrıca Port Yönlendirme, Günlük tutma, RAID desteği, Backup/Restore gibi özellikler de mevcut. SME Linux Server’ın yapabildiklerini bir çok linux dağıtımı üzerine ilave yazılımlar yükleyerek yapmak mümkün. İddiası kurulum sırasında kullanıcıya az soru sorması ve de bütün servislere tek bir ekrandan ulaşılabilmesidir. Bir Redhat türevi olması nedeniyle her türlü RPM paketini üzerine kurabilirsiniz. Örneğin bir Faks sunucu ilave etmek isterseniz ilgili RPM paketlerini kurarak bunu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

SME Linux Server bütün servisleri kurulum sırasında yüklüyor ve hemen kullanmaya başlıyorsunuz. Web temelli ekrandan sunucuyu kolayca yönetebiliyorsunuz ama Linux komutlarını bilenler tarafından komut satırından yönetilmesi de mümkün. Basit bir bilgisayar üzerine bile kurarak kolayca kullanabilirsiniz.

SME server la ilgili Türkçe bir kitap isterseniz Pusula yayıncılık tarafından satışa sunulan SME Linux İle Kolay Linux Server kitabı işinizi görebilir. Tam 352 sayfa ve 15-20 YTL civarında bir fiyatı var.

Bu kitapla: Linux Server Kurulumu – Linux Server Yönetimi – Linux Webden Yönetim – Administration – Security – Configuration – Linux Server ile Web Sitesi Yayınlama – Linux Server ile FTP Sitesi Yayınlama – Linux Server ile Dosya Yönetimi-Dosya Paylaşımı – Linux Server Üzerinden Mail Alışverişi – Linux Server Üzerinde Veritabanı (MYSQL) Yönetimi – Linux Server ile Sizin de Bir Portalınız Olsun – Linux Server Üzerine Fax Server Kurmak – Linux Server Üzerine Java Server Kurmak – Linux Server’i ADSL Modem ile Kullanmak – Linux Sözlüğü konuları titizlikle ve Mehmet Eğitmen’in kendine özgü anlatımı ile sunulmuştur

SME Linux Server web sayfası SME Server 7.3 Sürümü download

Yorum yapın