Ericsson, Intel’in mobil internet cihazlarında (MID) HSPA mobil veri çözümleri sunacak

Ericsson (NASDAQ: ERIC), mobil internet cihazlarına HSPA mobil veri çözümleri getirmek üzere, Intel ile iş ortaklığını açıkladı.

Ericsson bu adımla, 3G mobil genişbant teknolojisini, dizüstü bilgisayarlardan çok amaçlı cep cihazlarına doğru genişletiyor.

Ericsson HSPA veri çözümü, Intel’in Moorestown platformuna konumlanıyor ve duyurusu için 2009’un Ekim ayı hedefleniyor. Moorestown, Intel’in kablosuz teknolojilerinden biri olarak HSPA teknolojisini de kapsayacağı yeni nesil MID platformu…

Taşınabilir mobil internet cihazlarının, gerçek internet deneyimi getirmesi ve eğlence ile medyayı da kapsayan, internete bağlı GPS navigasyonu, online oyun, sosyal iletişim, veri iletişimi ve üretkenlik gibi geniş bir kullanımı kolaylaştırması bekleniyor. Mobil kullanıcılar, sürekli hazır genişbant bağlantısı ile her an her yerden bu deneyimleri yaşayabilecekler.

Ericsson Networks Bölüm’ünden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Johan Wibergh; ““Ericsson, lokasyon ya da cihazdan, sabit veya kablosuzdan bağımsız olarak bir tek internet ve tek bir kullanıcı deneyimi yaratmaya devam ediyor. Mobil genişbantı MID’lere entegre etmenin endüstride yeni pazarlar yaratacağını öngörüyoruz. Telekom ve bilgisayar endüstrilerini biraraya getirerek mobil genişbant ekosistemini yaygınlaştırmak üzere Intel ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Intel Ultra Mobility Group Genel Müdür Yardımcısı Anand Chandrasekher ise konu ile ilgili olarak “Tüm zenginliği, çok yönlülüğü ve kişiselleştirilebilirliği ile internet, mobil teknolojiye bakışımızı tamamen değiştirecek” dedi ve ekledi “Yüksek performans, düşük güç tüketimi ve Intel mimarisinin uyumluluğu, Ericsson’un 3G mobil teknolojileri ile birleşiyor. İnsanlara daha güçlü, her an bağlı internet tabanlı deneyimler sağlayan yeni mobil internet cihazlarının üretilmesini destekleyen bu birleşme, bu yöndeki global adaptasyonunu yükseltecek bir yolu temsil ediyor.

3G teknolojisi Ericsson’un MID üreticilerine ilgi çekici son kullanıcı cihazları sunmasına imkan veren, ince eve küçük boyutlu son nesil HSPA ‘chipset’leri üzerine kuruluyor. Ericsson modülünü, Intel’in yeni nesil Moorestown Platform ve Moblin tabanlı Linux işletim sistemi için optimize ediyor. Modül, dünya çapında hem WCDMA/HSPA hem de GSM/EDGE şebekelerinde çalışacak.

HSPA dünyanın en yaygın 3G mobil genişbant teknolojisi. Bugün 221 ticari şebeke üzerinden 60 milyondan fazla kullanıcıya HSPA hizmeti veriyor ve kullanıcı sayısı her ay yaklaşık 4 milyon yükseliyor.

Yorum yapın