Telefonumu Daha Verimli Nasıl Kullanabilirim?

Bildiğiniz gibi Symbian işletim sistemine sahip cep telefonunlarının kullanımı dünyayla birlikte ülkemimizde de bir hayli arttı. Cep telefonlarına yüklenen uygulamaların sağladığı özellikler hayatımız kolaylaştırırken, bazen de bu özellikleri kullanmak için yüklediğimiz uygulamalar, bizi içinden çıkamayacağımız durumlara sürükler. Ben bu yazımda sizlere cep telefonunuza yüklediğiniz üçüncü şahıs yazılımların kontrolünü nasıl ele alabileceğiniz anlatacağım.

Üçüncü şahıs yazılımlar daha hızlı açılmak ya da siz programı açmadan çeşitli görevleri gerçekleştirmek üzere sistem başlangıcında açılmak üzere ayarlanmış olabilir. Bu, diğer yazılımlarla çakışarak onların çalışmalarını engelleyebileceği gibi bazen RAM ve işlemciyi gereksiz tüketerek performans kaybına, hatta şarjınızın daha çabuk bitmesine sebep olabilir. Ama kullanacağınız üçüncü parti sistem ve uygulama yönetici programlar sayesinde bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

Bu iş için birçok program mevcut, ancak ben yazımda Jbak Taskman adlı programı ele alacağım. Bu programı seçmemim nedeni; ücretsiz olması ve Türkçe dil desteğine sahip olması. Ayrıca rakiplerine göre daha az sistem kaynağı tüketmesi onu ayrıcalıklı kılıyor. Jbak Taskman programını buradan yükleyebilirsiniz.

Jbak Taskman tüm Symbian telefonlarda çalışabiliyor.

Bağlantıdan Symbian işletim sistemi sürümümüze uygun olan sürümü indiriyoruz. Bunun yanında OS9 çekirdeğine sahip kullanıcılar ayrıca Jbak Taskman’ın beta sürümü olan uygulamayı da deneyebilir. Bizim kullandığımız sürüm v1.0, kararlı sürümdür.

Kurulum:

Uygulamayı telefon hafızasına kurmanızı tavsiye ediyorum.

Uygulamayı kurduktan sonra sıra uygulamaları yönetmeye geldi. Örneğin; sizi birisini aradığınızda işlem kaydı ve rehberi kullanırsınız. Siz buna benzer uygulamaları kapatmış dahi olsanız, onlar hızlı erişim için arkaplanda çalışmaya devam ediyor olacaklardır.

C (silme tuşu) ile bu programları tamamen kapatabilirsiniz.

Jbak Taskman’ın en güzel özelliklerinden birisi de görevleri otomatik olarak yerine getirmesi. Otomatik olarak kapatılmasını istediğiniz programı seçtikten sonra Jbak Taskman, siz bu uygulamayı kullanmadığınızda otomatik olarak görevi sonlandırıyor.

.

Otomatik kapanmasını istediğiniz programın üzerine gelin ve “program kuralları” menüsüne girin.

Burada karşınıza bir çok seçenek çıkıyor. Seçtiğiniz programı nasıl kapatacağınızı buradan seçebilirsiniz. Tavsiyem “Arka planda sonlandır” seçeneği. Bu seçenekle uygulamalarınızı kullanmadığınız zaman otomatik olarak kapatabilirsiniz.

Bu özelliklere ek olarak Jbak Taskman kullanışlı bir kısayol menüsü ve program listesi mevcut. İşlemleri çok hızlı gerçekleştrimesi de onu rakiplerinden ayıran bir özellik.

Ayrıca hafıza temizleyicisi ile telefonunuzun ram ini temizleyebilirsiniz.

Eğer uzman bir kullanıcı iseniz telefonunuzun tüm işlemlerini kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca ayarlar bölümünden bir çok farklı seçeneğe daha göz atabilirsiniz. Kısacası telefonunuzda CTRL+Alt+Del işlevini gerçekleştiren bu basit ve ücretsiz programı cep telefonuna program yüklemeye meraklı herkesin kullanmasını öneriyorum.

Bu makale Fatih Kartal tarafından http://pdfdergi.com için yazılmıştır. Fatih Kartal’ a fthkrtl.35@hotmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın