Nokia için Firefox Fennec

Mozilla sonunda amacına ulaştı. Mozilla’nın ilk mobil tarayıcısı olan Fennec kod adlı tarayıcı, cuma günü Firefox 1.0 olarak piyasaya sürüldü. Uzun zamandır devam eden geliştirme süreci ne yazık ki mobil kullanıcıların tamamını mutlu etmiş değil.

Çünkü Firefox 1.0 sadece Maemo platformunda sadece iki modelde çalışıyor (N900 ve N810). Bu nedenle, Firefox 1.0’ın Opera Mobile ve Opera Mini ile rekabet edebileceğini söylemek çok zor hatta imkansız olur.

Mozilla’nın tam sürümden 2 gün önce yayınladığı beta sürümünde son dakika kararı olarak Adobe Flash desteğini kaldırması da bu konudaki en büyük etkenlerden biri diyebiliriz. Bir çok sitenin Flash ile bir şekilde bağlantısı olduğunu ve son yıllarda video izlemenin oldukça popüler olduğunu düşünürsek Flash’sız bir tarayıcının çok tercih edilmeyeceğini söyleyebiliriz. Bunu göz önünde bulunduran Mozilla, bu eksikliği biraz olsun kapatmayı düşünerek YouTube Enabler adlı eklentiyi hazırlamış. Bu sayede kullanıcılar YouTube videolarında sıkıntı yaşamayacaklar. Ancak eminiz ki kullanıcılar Flash tabanlı içeriği görmeyi mutlaka isteyeceklerdir.

Firefox 1.0’ı Mozilla’nın sitesinden indirebilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için ise Mozilla’nın resmi blogunu takip edebilirsiniz.

Yorum yapın