Windowsta Otomatik Kolay Dosya İsimlendirme

Bir fotoğraf makineniz varsa ya da cep telefonunuzdan fotoğraf çekip bilgisayara atıyorsanız, sizi rahatsız eden birşey vardır. O da dosya isimleri. Karman çorman harfler rakamlar doluşmuştur o emekle çektiğiniz fotoğraflara :). Üşenirsiniz değiştirmeye tek tek, sonra iyice birikir ve imkansız hale gelir şöyle güzel bir isim vermek.

Windowsta bunun için bir kolaylık var; şimdi ismini değiştirmek istediğiniz dosyaları seçiyorsunuz, mouse ile tarayarak seçebilirsiniz ya da ctrl’yi basılı tutarak tek tek seçebilirsiniz ya da en kolayı bir resme basıp ctrl+a ya basarsınız ( bu yöntemle hepsini seçersiniz)

Dosyaları yani örnekte resim dedik ama bu mp3ler için bile olabilir, seçtik daha sonra F2 tuşuna basıyoruz ve istediğimiz dosya ismini giriyoruz mesela resim yazıyoruz enterlayınca bütün resimler resim(1), resim(2) haline geliyor.

İşlem bu kadar, artık o karışık sayılardan kurtulduk :).

Yorum yapın

Windowsta Otomatik Kolay Dosya İsimlendirme” üzerine 4 yorum

  1. bende denedim oldu ve ağzım bir karış açık kaldı.. yıllardır ömrümü heba etmişim..çok teşekkürler 😀

  2. Emre arkadaşımız sayesinde başında saatlerce kafa patlattığım fotolara tek tek isim verme işinden kurtuldum. Çok teşekkürler. Bilgisayar öyle bir derya ki 15 senedir bu işlerin içindeyim toplu isim verme denen F2 tuşunu bu gün öğrendim iyi mi?:)))))

  3. GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL BİŞEYMİŞ DENEDİM İŞE YARADI. ÖNCEDEN AYNEN SÖYLEDİĞİNİZ GİBİ RESİMLERİ İSİMLENDİRMEKTEN SIKILIYODUM. AMA BUNUN SAYESİNDE 5000 TANE RESİMİM VAR HEPSİNİ 5 DAKİKADA İSİMLENDİDİM. ÇOK TEŞEKÜR EDERİM