Internet Explorer 8 ile iz bırakmadan sörf yapın InPrivate Gözatma

Internette sörf yapayım ama hiç iz bırakmayayım diyorsanız internet explorer 8 e terfi etmeniz gerekiyor. Çünkü ie 8 de yer alan InPrivate Gözatma, Internet Explorer‘da iz bırakmadan web’de gezinmenizi sağlar. Bu, bilgisayarınızı kullanan başkalarının web’de nereleri ziyaret ettiğinizi ve nelere baktığınızı görmesini engellemeye yardımcı olur. InPrivate Gözatma‘yı yeni sekme sayfasından veya Güvenlik düğmesine basarak başlatabilirsiniz.

InPrivate Gözatma‘ya başladığınızda, Internet Explorer yeni bir tarayıcı penceresi açar. InPrivate Gözatma’nın sağladığı koruma yalnızca bu pencereyi kullandığınız sürece devrede kalır. Bu pencerede istediğiniz sayıda sekme açabilirsiniz, bunların tümü InPrivate Gözatma ile korunur. Ancak başka bir tarayıcı penceresi açarsanız, o pencere InPrivate Gözatma tarafından korunmaz. InPrivate Gözatma oturumunuzu sona erdirmek için tarayıcı penceresini kapatın.

InPrivate Gözatma’yı kullanarak gezinirken, ziyaret ettiğiniz web sayfalarının doğru şekilde çalışması için Internet Explorer (tanımlama bilgileri ve geçici Internet dosyaları gibi) bazı bilgileri depolar. Ancak, InPrivate Gözatma oturumunuzun sonunda bu bilgiler atılır. Aşağıdaki tablo, tarayıcıyı kapattığınızda hangi bilgilerin InPrivate Gözatma tarafından atıldığını ve tarama oturumunuz sırasında nasıl etkilendiğini açıklamaktadır:

Tanımlama Bilgileri

Sayfaların doğru çalışması için bellekte depolanır, ancak tarayıcıyı kapattığınızda temizlenir.

Geçici Internet Dosyaları

Sayfaların doğru çalışması için diskte depolanır, ancak tarayıcıyı kapattığınızda silinir.

Web sayfası geçmişi

Bu bilgiler depolanmaz.

Form verileri ve parolalar

Bu bilgiler depolanmaz.

Kimlik avından koruma önbelleği

Geçici bilgiler, sayfaların doğru çalışması için şifrelenir ve depolanır.

Adres çubuğu ve arama Otomatik Tamamlama

Bu bilgiler depolanmaz.

Otomatik Kilitlenme Kurtarması (ACR)

Bir sekme oturum sırasında kilitlenirse, ACR bu sekmeyi geri yükleyebilir; ancak pencerenin tamamı kilitlenirse veriler silinir ve pencere geri yüklenemez.

Belge Nesne Modeli (DOM) depolaması

DOM depolaması web geliştiricilerinin bilgi tutmak için kullanabilecekleri bir tür “süper tanımlama bilgisidir.” Normal tanımlama bilgileri gibi pencere kapatıldıktan sonra saklanmazlar.

Dikkat:

Gizli Tarama bilgisayarınızı kullanıyor olabilecek başka kişilerin web’de hangi sayfaları ziyaret ettiğinizi görmesini engellese de ağınızdaki bir kişinin —örneğin bir ağ yöneticisi ya da hacker— hangi sayfalara gittiğinizi görmesini engellemez.

InPrivate Gözatma’nın size Internet’te mutlaka anonimlik sağladığı düşünülmemelidir. Bu, web sitelerinin sizin kim olduğunuzu web adresinizden anlayabilecekleri anlamına gelir ve bir web sitesinde yaptığınız veya siteye girdiğiniz herhangi bir şey site tarafından kaydedilebilir.

InPrivate Gözatma’yı kullanırken eklediğiniz sık kullanılanlar veya özet akışları InPrivate Gözatma oturumunuzu kapattığınızda kaldırılmaz. Internet Explorer ayarlarında yaptığınız yeni bir giriş sayfası ekleme gibi değişiklikler de siz InPrivate Gözatma oturumunuzu kapattıktan sonra tutulur.

Yorum yapın

Internet Explorer 8 ile iz bırakmadan sörf yapın InPrivate Gözatma” üzerine bir yorum

  1. sadece bilgisayarım daki gecmişi siliyom ama bunlar sonradan görünürmü merak ediyom
    varmı böylesi kolay nasıl ögrenirim şimdiden teşekkürler